Podrażnienie żołądka – napoje, których należy unikać!

Żołądek to narząd odpowiedzialny za trawienie spożywanych pokarmów i napojów. Niektóre z nich podrażniają błony śluzowe żołądka, zaburzając tym samym podstawowe funkcje tego ważnego narządu trawiennego.
Podrażnienie żołądka – napoje, których należy unikać!

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

W żołądku zachodzi pierwsza faza trawienia spożywanych przez nas produktów żywnościowych. Zaznaczmy, że nie tylko tłuste i smażone na głębokim oleju potrawy opóźniają procesy i zaburzają procesy trawienne, to samo dotyczy również dostarczanych organizmowi płynów. Niektóre napoje wywołują podrażnienie żołądka i niekorzystnie wpływają na pracę całego układu pokarmowego.

Staraj się unikać niektórych napojów, gdyż działają one drażniąco na błony śluzowe żołądka. Ich częste spożywanie jest przyczyną dolegliwości bólowych, niestrawności, zaparć itp.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i zapobiec problemom trawiennym, wyeliminuj ze swojej codziennej diety napoje, które wywołują podrażnienie żołądka. Pozytywne rezultaty odczujesz już po kilku dniach. Dowiedz się, które z popularnych napojów mają szkodliwy wpływ na zdrowie układu trawiennego.

Napoje wywołujące podrażnienie żołądka

1. Alkohol

Najbardziej agresywnym dla naszego żołądka napojem jest – bez wątpienia – alkohol. Wpływa on negatywnie nie tylko na funkcjonowanie układu trawiennego, ale także na pracę pozostałych organów naszego ciała.

Ze względu na wysoki poziom toksyczności zaleca się spożywanie napojów alkoholowych w niewielkich ilościach lub całkowite wyeliminowanie ich z diety. Zawarte w nich składniki zaburzają prawidłowe funkcje wątroby, jelit, serca oraz innych witanych narządów i układów.

Warto uświadomić sobie, że szkodliwe efekty działania alkoholu na nasz organizm są odczuwalne praktycznie zaraz po spożyciu wyskokowego drinka. Oprócz uczucia odprężenia alkohol nie daje nam nic więcej – nie dostarcza absolutnie żadnych substancji odżywczych, a ponadto jest bardzo kaloryczny.

Kolorowe drinki

Co więcej, napoje alkoholowe wykazują silne właściwości moczopędne, co przy nadmiernym spożyciu może prowadzić do silnego odwodnienia organizmu. To właśnie jest jeden z głównych powodów występowania kaca.

Wpływ alkoholu na nasz organizm

Każdy napój zawierający alkohol jest w mniejszym lub większym stopniu toksyczny dla naszego organizmu. Pamiętajmy, że im wyższa wartość procentowa, tym bardziej negatywny wpływ na zdrowie. A jeśli dodatkowo połączymy go z innymi komercyjnymi napojami, otrzymamy autentyczną toksyczną dla naszego ciała bombę.

Generalnie wszystkie kolorowe drinki zawierają również niewyobrażalne ilości cukru, co powoduje, że są nie tylko toksyczne, ale i kaloryczne. Częste spożywanie tego typu napojów zwiększa ryzyko zachorowania na wiele różnych, nierzadko bardzo poważnych, chorób.

Najczęściej spożywane napoje alkoholowe, które niszczą nasz żołądek

Wysokoprocentowe nalewki

To jeden z najmniej zalecanych przez lekarzy i specjalistów ds. zdrowego żywienia typów alkoholu do częstego spożywania. Stopień szkodliwości tego napoju zależy między innymi od zastosowanego typu destylacji.

Generalnie owocowe nalewki charakteryzują się również ogromnym dodatkiem rafinowanego cukru i ponad 50% zawartością alkoholu – mieszanka, która bez wątpienia wywoła podrażnienie żołądka u każdego z nas.

Słodkie likiery

Jeden kieliszek kolorowego likieru to nawet 500 kalorii! Jest to wynikiem mieszanki komercyjnych produktów, których używa się do przygotowania napoju. Jeden kieliszeczek kolorowego napoju wyskokowego może zawierać nawet 57 g rafinowanego cukru.

Anyżówka

Anyżówka na lepsze trawienie. W rzeczywistości zamiast ułatwiać trawienie, powoduje podrażnienie żołądka i związane z tym nieprzyjemne dolegliwości. Bazę anyżówki stanowi między innymi czysta wódka (45˚), cukier, cukier waniliowy i kwasek cytrynowy. Wartość energetyczna jednego kieliszka to około 300 kalorii.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Miesiąc bez alkoholu i cukru – efekty

Koktajle, rum i wódka

  • Wszelkiego rodzaju kolorowe koktajle charakteryzują się wysoką kalorycznością. Zwykle są one przygotowywane na bazie rumu, tequili, ginu, wódki… Dodatkowo miesza się je ze słodzonymi napojami gazowanymi lub słodkimi syropami. Jeden kolorowy drink to nawet 600 kalorii!
  • Rum to wysokoprocentowy napój alkoholowy wytwarzany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub melasy.
  • Rum nie ma ściśle określonej metody produkcji, zależy on od miejsca jego wytwarzania. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że napój ten jest bardzo kaloryczny (jedna szklaneczka to około 250 kalorii). Stosuje się go jako bazę pod rozmaite koktajle, między innymi mojito czy cuba libre

.

Toast cuba libre
  • Wódka bezsprzecznie stoi na czele listy naszych ulubionych alkoholi. Wielu z nas ma w zwyczaju jej mieszanie z popularnymi napojami energetycznymi. Bez wątpienia jest ona również najbardziej kaloryczna ze wszystkich napojów wyskokowych i najbardziej agresywna – u wielu z nas wywołuje podrażnienie żołądka i rozmaite dolegliwości trawienne.

2. Napoje stymulujące

Kawa, czarna herbata i wszelkiego rodzaju napoje gazowane nie są łatwo przyswajane przez nasz żołądek. Należy zatem zachować rozsądek i nie nadużywać ich, gdyż w nadmiarze prowadzą do podrażnienia błony śluzowej żołądka i bólu, pieczenia, niestrawności, zgagi czy uczucia ciężkości.

Napoje pobudzające zawierają składniki, które podrażniają delikatną ścianę żołądka i jelit. Drugim ważnym czynnikiem jest tendencja tego typu napojów do zakwaszania organizmu (niskie pH). Spożywane w nadmiarze w dłuższej perspektywie może prowadzić do powstania wrzodów żołądka

Filiżanka kawy w dłoniach

3. Mieszanka napojów energetyzujących z alkoholem

Połączenie napojów energetycznych z alkoholem jest wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia naszego organizmu. Ich spożywanie zwiększa ryzyko wystąpienia rozmaitych zaburzeń pracy układu pokarmowego, procesów metabolicznych oraz bezsenności.

Co więcej, tego typu wyskokowe napoje mogą doprowadzić do ostrego odwodnienia organizmu ze względu na wysokie stężenie zawartego w nich alkoholu oraz ogromną kaloryczność.

Napój gazowany z puszki

Spośród innych konsekwencji należy również wspomnieć o częstych zatruciach wysokoprocentowym alkoholem. Połączenie wódki z substancjami o działaniu energetycznym nie tylko jednocześnie odurza i daje kopa, ale przede wszystkim szkodzi zdrowiu, prowadzi do podrażnienia żołądka oraz staje się przyczyną wielu innych, z czasem coraz bardziej poważnych, dolegliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anderson, P., A. Gual, and J. Colon. “Alcohol y atención primaria de la salud: informaciones clínicas básicas para la identificación y el manejo de riesgos y problemas. Organización Panamericana de la Salud. 2008. ISBN 9789275328569.” (2011).
  • González-Iglesias, Beatriz, et al. “Búsqueda de sensaciones y consumo de alcohol: el papel mediador de la percepción de riesgos y beneficios.” anales de psicología 30.3 (2014): 1061-1068.
  • López, C. M. “Riesgos y beneficios del consumo de bebidas con alcohol: un enfoque de salud pública.” En: Cuadernos FISAC (Fundación de Investigaciones Sociales), México 1.1 (2000): 56-78.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.