Alkohol – 10 natychmiastowych konsekwencji dla Twojego organizmu

· Lipiec 25, 2017
O ile lampka wina do posiłku nie jest problemem, o tyle już alkohol w większych ilościach może być bardzo szkodliwy dla ludzkiego organizmu.

Alkohol to nieodłączna część naszego życia, a przynajmniej niektórych jego elementów, takich jak świętowanie. Różne ilości napojów alkoholowych są spożywane przez osoby niezależnie od płci, wieku czy wykształcenia.

To co niepokoi to fakt, że coraz młodsze osoby sięgają po alkohol i nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, wypijają duże jego ilości. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jak napoje alkoholowe wpływają na ludzki organizm natychmiast po spożyciu.

Media stosunkowo często ostrzegają nas przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi nadużywania alkoholu. Przez nadużywanie rozumiemy zarówno picie zbyt dużych ilości, jak i z nadmierną częstotliwością.

Wiele osób twierdzi, że potrafi zapanować nad sobą i chęcią sięgnięcia po alkohol, jednak każdy z nas jest do pewnego stopnia podatny na jego działanie, a niektórzy wykazują nawet większą tendencję do uzależnienia.

Niepokojący może wydawać się fakt, że istnieje coraz większa presja społeczna na to, by picie było powszechne i akceptowalne.

Nie ma nic złego w wypiciu lampki wina do obiadu czy szklanki zimnego piwa w upalny dzień, warto jednak zdawać sobie sprawę z możliwych zagrożeń i efektów, jakie napoje alkoholowe wywierają na nasze ciało i zachodzące w nim procesy. Koniecznie czytaj dalej i poznaj aż 10 takich przykładów.

1. Niekontrolowane wahania poziomu cukru we krwi

Badania cukru

Bezpośrednio po spożyciu alkoholu dochodzi do nagłego spadku lub skoku poziomu cukru we krwi. Taka reakcja organizmu może doprowadzić do nagłego osłabienia, zawrotów głowy i dezorientacji.

2. Zaburzenia rytmu serca

Alkohol pity w dużych ilościach przyspiesza tętno i aktywność serca. Dzieje się tak dlatego, iż toksyny obecne w napojach alkoholowych bardzo szybko przemieszczają się krwiobiegiem i równie dynamicznie docierają do poszczególnych układów i organów ciała, w tym właśnie do serca.

3. Zaczerwieniona skóra

Swędzenie skóry

Innym efektem spożywania alkoholu jest rozcieńczenie krwi i idące za tym zaczerwienienie skóry. Wiele osób po wypiciu napoju alkoholowego odczuwa także wahania temperatury ciała i nadmierną potliwość.

4. Alkohol a zaburzenia widzenia

Rozmazany obraz i inne zaburzenia widzenia to także dość częsta przypadłość osób, które nie kontrolują swojej chęci napicia się. Pogorszenie się wzroku wynika z wpływu toksyn obecnych w alkoholu. Oczywiście jest to całkowicie odwracalna dolegliwość.

5. Utrata koordynacji

Zawroty głowy

Gdy wypije się zbyt dużo alkoholu, pojawiają się szybko takie dolegliwości jak problemy z koordynacją, utrata równowagi i zawroty głowy. Nie chodzi tylko o nagłe osłabienie ciała, ale przede wszystkim o opóźniony czas reakcji i pogorszoną koordynację.

Właśnie dlatego pijana osoba często się przewraca i nie do końca panuje nad swoim ciałem. Co gorsza, alkohol znacznie osłabia mechanizmy samokontroli.

6. Problemy trawienne

Napoje alkoholowe zmieniają naturalne pH żołądka, co może wywoływać jego podrażnienie i stany zapalne błony śluzowej i wyściółki zazwyczaj chroniącej ją przed kwaśnymi sokami żołądkowymi.

W konsekwencji pojawiają się takie dolegliwości jak nieżyt żołądka, niestrawność czy refluks. W przypadku osób nadużywających alkoholu i spożywających go regularnie dalsze komplikacje to między innymi wrzody dwunastnicy, rak żołądka czy rak przełyku.

7. Odwodnienie organizmu

Suche wargi

W konsekwencji nadużywania alkoholu najbardziej cierpią takie organy wewnętrzne jak nerki. Gdy nie są one w pełni wydolne, wraz z toksynami w moczu usuwają także z organizmu płyny i sole mineralne, skąd bierze się osłabienie i odwodnienie organizmu.

8. Bóle głowy a spożycie alkoholu

W alkoholu nie brakuje toksyn, które znacznie spowalniają procesy metaboliczne i tym samym powodują takie dolegliwości jak bóle głowy, zwłaszcza następnego dnia po spożyciu. Inne objawy to zwiększone napięcie mięśniowe, bóle czy migrena nawet wiele godzin po wypiciu ostatniego drinka.

9. Wymioty i nudności

Wymioty

Nudności i wymioty to bardzo częsty objaw towarzyszący nadużyciu alkoholu – zarówno bezpośrednio po spożyciu, jak i następnego dnia. Jest to naturalna reakcja organizmu, której towarzyszy dyskomfort trawienny, zawroty głowy i problemy z równowagą.

Organizmy wielu osób nie są w stanie wydajnie poradzić sobie z trawieniem alkoholu, stąd też takie objawy jak wymioty występują u nich niemal natychmiast.

10. Problemy z wątrobą

Głównym organem odpowiedzialnym za trawienie alkoholu i filtrowanie toksyn jest wątroba. Nic więc dziwnego, że to ona najbardziej cierpi na nadużywaniu trunków. Gdy w wątrobie jest zbyt wiele toksyn, z którymi nie jest sobie ona w stanie poradzić, może to prowadzić do takich konsekwencji jak marskość wątroby.

Jak widzisz alkohol może bardzo negatywnie odbijać się na funkcjonowaniu ludzkiego organizmu i jego kondycji. Spożywany okazjonalnie nie powinien wyrządzić nam większych szkód, jednak pamiętaj, że najważniejszy jest umiar i rozwaga.