Sól pomoże w domowych porządkach

Jeśli dodasz pół szklanki soli do wody do mycia podłóg, przedłużysz czystość płytek ceramicznych, natomiast w przypadku drewnianych podłóg, uzyskasz piękny błyszczący połysk.
Sól pomoże w domowych porządkach

Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2019

Sól jest jedną z tych, których od zarania dziejów nigdy nie mogło zabraknąć w kuchni. W dawnych czasach sól była uważana za cenne dobro, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dziś, natomiast stanowi ona produkt na każdą kieszeń.

Niekontrolowane używanie chlorku sodu w swojej codziennej diecie może nieść za sobą katastrofalne skutki uboczne. Nadmiar soli może wywołać nadciśnienie, problemy z nerkami i zatrzymanie płynów w organizmie.

Jednak, sól może okazać się bardzo pomocna w czasie domowych porządków. A zatem, jeśli lekarz zabronił ci spożywania soli, skorzystaj z jej innych właściwości i użyj jej do czyszczenia domu.

Sól i jej zastosowanie w domu

  • Zachowaj świeżość kwiatów na dłużej, dosypując szczyptę soli do wody znajdującej się w wazonie.
  • Pozbądź się chwastów ze swojego podjazdu. Wystarczy wysypać sól na kostkę brukową lub szczeliny z których zazwyczaj wyrasta trawa.
  • Pomoże ci zgasić płonący olej. Wystarczy rzucić kryształki soli na górę płomienia.
  • Pozbądź się lodu na drodze lub chodniku. Posyp solą powierzchnię pokrytą śniegiem lub szronem. Sól zapobiegnie tworzeniu się lodu.
  • Trzymaj mrówki z dala od swojej posesji, pozostawiając kupki soli przy wejściu do domu, wokół okien i pod drzwiami.
  • Susz odzież zimą na zewnątrz. Dodaj garść soli do prania będącego w ostatnim cyklu płukania, zapobiegnie to zamarzaniu ubrań suszących się zimą na sznurku.
Sól w misce
  • Chroń delikatne meble i zapobiegaj ich żółknięciu. Wetrzyj w nie sól za pomocą mokrej szczoteczki i pozostaw na słońcu do wyschnięcia.
  • Wydłuż życie łazienkowej lub kuchennej gąbki. Po każdym użyciu, pozostaw gąbkę na chwilę w osolonej wodzie.
  • Nie pozwól, by szron zagnieździł się na oknach w Twoim domu czy samochodzie. Zdrap go wykorzystując do tego celu gąbkę namoczoną wodą i solą.
  • Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu ze swoich butów. Umieść w nich odrobinę soli. Wyeliminuje ona wilgoć i nieprzyjemny zapach.

Użyj soli do czyszczenia domu

  • pozbądź się nacieków i spalenizny pozostawionych na garnkach, patelniach, kubkach, rondelkach, w piecu i piekarniku. Posyp brudną powierzchnię solą, a następnie zetrzyj ją ręcznikiem papierowym.
  • Usuń uciążliwe plamy z wina. Posyp obszar dookoła plamy dużą ilością soli i wetrzyj ją w plamę szybkimi ruchami od dołu do góry. Pozostaw na kilka minut i zmyj za pomocą szmatki. Jeśli plama znajduje się na wykładzinie, usuń ją za pomocą soli, a następnie odkurz powierzchnię odkurzaczem.
  • Wyczyść lodówkę i pozbądź się z niej nieprzyjemnego zapachu. Nanieś sól i osoloną wodę na drzwi i do wnętrza lodówki, pozostaw na kilka minut. Następnie, możesz przystąpić do rozmrożenia jej i czyszczenia.
Solenie
  • Usuń z tkaniny plamy od rdzy. Zmieszaj odrobinę soli z sokiem z cytryny. Rozprowadź na plamę i pozostaw na słońcu do wyschnięcia. Na koniec, wypierz tkaninę w pralce.
  • Usuń z drewnianych powierzchni charakterystyczne okrągłe ślady pozostawione przez wazon lub ciecz. Nanieś warstwę oleju i soli na plamę, kolistymi ruchami wmasuj ją w powierzchnię. Pozostaw na godzinę, a następnie zmyj.

Sól może okazać się pomocna przy wielu innych zastosowaniach

  • usuń tłuszcz z żelaznych naczyń kuchennych. Posyp na górną powierzchnię naczynia trochę soli i odstaw na chwilę. Usuń pozostałości soli i umyj naczynie jak zwykle. Tą samą technikę możesz także wykorzystać do usunięcia ciemnych śladów tworzących się na kubkach z kawy lub herbaty.
  • pozbądź się nieprzyjemnego zapachu z plastikowych opakowań, szklanych słoików lub butelek (także tych plastikowych, gdyż to właśnie w ich wnętrzu koncentruje się najwięcej nieprzyjemnego zapachu). Wsyp do środka pojemnika łyżkę stołową soli i pozostaw na kilka minut. Następnie, umyj pojemnik wykorzystując zwykły detergent lub inny produkt do mycia.
  • usuń plamy z wanny lub umywalki dzięki mieszaninie terpentyny i soli. Zastosuj mieszaninę na zabrudzoną powierzchnię i pozostaw na kilka minut. W rezultacie, brzydka żółtawa barwa zniknie. Następnie, przetrzyj powierzchnię wilgotną gąbką i usuń ewentualne pozostałości mieszaniny. Powierzchnia będzie piękna i czysta.
Sól gruboziarnista
  • Umyj wszystkie podłogi w Twoim domu. Do wiadra z ciepłą wodą dodaj pół szklanki soli. Umyj podłogę mopem tak, jak to zwykle robisz. Jeśli posiadasz drewniane powierzchnie, sól sprawi, że będą pięknie błyszczeć. Jeśli umyjesz nią kafelki, sól zapobiegnie ich szybkiemu zabrudzeniu się.
  • Spraw, że przedmioty z brązu, cyny, srebra i miedzi będą błyszczeć jak nigdy. Sporządź mieszaninę z równej ilości octu, mąki i soli. A następnie zastosuj ją na wybrany przedmiot. Pozostaw na piętnaście minut. Usuń ewentualne pozostałości wykorzystując do tego celu szczoteczkę i osusz suchą szmatką. Na koniec wypoleruj wybrany przedmiot.

Mycie i sprzątanie przy użyciu soli

  • Spraw, by tłuszcz i nieprzyjemny zapach nie zalegały w zlewozmywaku. Zrób pastę z octu i soli, a następnie wlej ją do kanalizacji. Pozostaw na moment i spłucz obficie wodą.
  • Spraw, by podczas prasowania żelazko nie przyklejało się do twoich ubrań, dodając odrobinę soli do krochmalu. Taki zabieg sprawi także, że twoje prześcieradła i bawełniane ubrania będą wyglądały jak nowe.
  • Umyj białe klawisze pianina. Nanieś na szmatkę sól zmieszaną z sokiem z cytryny i przetrzyj nią białe klawisze, by usunąć ślady powstałe na skutek wilgoci, starości i eksploatacji instrumentu. Ten sam zabieg możesz także wykorzystać do czyszczenia marmurowych powierzchni i przedmiotów z kości słoniowej.
  • Wydłuż życie miotły. Przed pierwszym użyciem, zanurz miotłę w ciepłej osolonej wodzie.
  • Popraw kolorystykę ubrań podczas ich prania (szczególnie zasłon i dywanów z włókna)
  • Usuń ślady potu z ubrań. Wsyp cztery łyżki stołowe soli do litra gorącej wody. Pocieraj gąbką (namoczoną mieszaniną) miejsce, na którym znajduje się plama. Czynność powtarzaj, aż do momentu zniknięcia plamy.
  • Usuń plamy krwi. Namocz tkaninę w zimnej osolonej wodzie, a następnie wypierz ją we wrzącej wodzie z dodatkiem mydła. Czynność tę wykonuj jedynie w przypadku tkanin zrobionych z: bawełny, lnu i odzieży z włókien naturalnych.
Kryształki soli

Zdjęcia zostały zamieszczone dzięki uprzejmości Casey Konstantine, Joanny Bourne, Charlesa Haynesa, Aarona Stidwella.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kuc Witold. (2016). ZŁOŻA SOLI W POLSCE W UJĘCIU PRZEGLĄDOWYM. Studia i Materiały Do Dziejów Żup Solnych w Polsce.
  • Baryłko-Pikielna, N., Zawadzka, L., Niegowska, J., Cybulska, I., & Sznajderman, M. (1986). Ocena wrażliwości smakowej na chlorek sodu w stężeniach ponadprogowych u osób z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym. Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej. https://doi.org/10.1103/PhysRevE.71.041607

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.