Bóle mięśni – pozbądź się ich bez środków przeciwbólowych

· Czerwiec 19, 2017
Ćwiczenia rozciągające jak również masaż to doskonałe sposoby, aby zapobiec bólom mięśni oraz przynieść ulgę, gdy już się pojawią. Aby uniknąć problemów postaraj się rozciągać co najmniej przez 10 minut dziennie.

Dla wielu z nas bóle mięśni to dolegliwość, z którą zmagają się codziennie.

Przyczyną tej dolegliwości mogą być czynniki takie jak siedzący tryb życia, przesiadywanie przed komputerem 8 godzin dziennie lub więcej, nie utrzymywanie zdrowej rutyny ćwiczeń, a także nieodpowiednia higiena snu.

Bóle mięśni potrafią być dolegliwe, a w ekstremalnych przypadkach mogą nawet uniemożliwić nam wykonywanie naszych codziennych zadań.

Dlatego też w dzisiejszym artykule opowiemy Ci o tym, w jaki sposób można je zwalczyć – i to bez sięgania po środki przeciwbólowe.

Bóle mięśni – w jaki sposób się ich pozbyć?

Proponowane przez nas sposoby na bóle mięśni są przydatne osobom utrzymującym wysoki poziom aktywności oraz tym, którzy prowadzą bardziej siedzący tryb życia.

Masz ochotę dowiedzieć się nieco więcej? Przeczytaj artykuł: Bóle pleców i szyi? Podpowiemy Ci, co zrobić!

1. Użyj lodu

Lód pomaga nam zmniejszyć stany zapalne i bóle mięśni, gdy zaczynają nam one doskwierać. Jeżeli jednak technika ta ma zadziałać, lód powinien zostać nałożony natychmiast po tym, jak zaczniemy czuć ból.

Jeżeli zaczniemy jednak nakładać lód później, po kilku godzinach lub dniach, nie poczujemy żadnej ulgi.

  • Aby nie podrażnić skóry, owiń kostki lodu ręcznikiem lub chusteczką bądź plastikową torebką. Niech okład trwa od 10 do 15 minut.
  • Inną równie skuteczną opcją jest kąpiel w zimnej wodzie.

2. Wykonuj ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające

Wielką zaletą ćwiczeń rozciągających jest to, że możesz wykonywać je dosłownie wszędzie – na siłowni, w biurze lub w zaciszu własnego domu.

Zestaw ćwiczeń rozciągających trwający około 10 minut dziennie może nam bardzo pomóc zredukować bóle mięśni wynikające z utrzymywania tej samej pozycji ciała przez dłuższy czas. Jest to również doskonały sposób na zakwasy.

Pamiętaj jednak, że nie należy się rozciągać, jeśli mięsień jest po kontuzji bądź naciągnięty.

  • Codziennie rano tuż po przebudzeniu się wykonaj 5 minut ćwiczeń obejmujących rozciąganie rąk i nóg. Zmniejszysz dzięki temu dokuczliwy ból i unikniesz nieprzyjemnych skurczy. Jest to również doskonały sposób na rozpoczęcie dnia.

Przeczytaj też artykuł: Ćwiczenia – 6 sytuacji, w których należy ich unikać

3. Weź prysznic

Jeżeli okłady z lodu nie działają, ponieważ na danym obszarze mięśni nie wystąpił stan zapalny, wypróbuj technikę opierającą się na terapii ciepłem.

  • Weź prysznic tak gorący, jak tylko możesz wytrzymać. Doskonale odpręży to Twoje mięśnie.
  • Dobrą opcją jest również kąpiel z solą Epsom bądź z odprężającą pianą.
  • Możesz też zdecydować się na kąpiel parową. Jest ona skuteczna w usuwaniu napięcia, usuwa też bóle mięśni. Kąpiele parowe można wykonywać w domu bądź w SPA lub na saunie. W niektórych miejscach oferuje się również relaksujący masaż – to doskonała opcja.

4. Spaceruj

Aktywny sposób zwalczania bólu mięśni jest doskonałą opcją, ponieważ pomaga nam jednocześnie unikać siedzącego trybu życia. Jeżeli ostatnio z powodu wykonywanej pracy odczuwasz dolegliwości bólowe, postaraj się więcej chodzić.

  • Niekoniecznie musisz pokonywać wiele kilometrów. Możesz zacząć od kilku przecznic niedaleko Twojego domu. Dobrym trikiem jest również pozostawić samochód nieco dalej od biura, co zmusi Cię do spaceru.
  • Podczas, gdy spacerujesz, możesz wykonywać krążenia ramionami, rękami bądź głową. Przyniesie Ci to dodatkową ulgę w ewentualnym napięciu mięśniowym.

5. Masaż

masaż

Nie zaleca się, by wykonywać masaż samemu sobie. Może to bowiem dodatkowo napiąć mięśnie i pogorszyć sytuację. Bywa jednak, że nie możemy pozwolić sobie na pójście do profesjonalnego masażysty.

W takim przypadku warto przynajmniej spróbować naciskać obolały obszar ciała i wykonywać przy tym okrężne ruchy, aby odprężyć mięśnie.

Jeżeli jednak nasz bóle mięśni pojawiają się często lub są intensywne, warto skonsultować się ze specjalistą i odwiedzać go co najmniej raz w tygodniu.

Wyspecjalizowany  masażysta będzie bowiem wiedział, jakich technik użyć. Sięgnie ponadto po odpowiednie kremy, olejki i żele pomogą rozluźnić skurczone mięśnie.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Masaż skóry łyżką – odkryj ten niesamowity sposób!

6. Wysypiaj się

Stres, rutyna i codzienne obowiązki to jedne z głównych przyczyn tego, że pojawiają się bóle mięśni. Dlatego też to takie konieczne, by dobrze się wysypiać każdej nocy. Tylko w taki sposób będą one bowiem w stanie odpowiednio się zregenerować i pozbyć stanów zapalnych.

Jeżeli możemy i pozwalają nam na to nasze okoliczności, doskonały pomysł to również popołudniowa drzemka. Nie musi trwać ona długo, bywa, że wystarczy 15 do 20 minut.

Staraj się iść do łóżka zawsze o tej samej porze. Pamiętaj również o tym, że należy przesypiać nieprzerwanie co najmniej 8 godzin w ciągu doby. Właśnie to będzie w stanie zapewnić nam równowagę i zdrowie.

7. Ćwicz jogę

Ta odwieczna technika nie tylko usunie bóle mięśni, ale też pomoże nam ich uniknąć.

Regularne ćwiczenie jogi poprawia naszą elastyczność, pomaga uniknąć skurczów, co więcej niweluje stres. Dokładnie to, czego potrzebuje Twoje ciało.

Jeżeli nie możesz udać się do wyspecjalizowanego centrum jogi, możesz wykonywać proste ćwiczenia we własnym domu kilka razy w tygodniu. Dobre zestawy możesz znaleźć na przykład w Internecie, pamiętaj jednak o ostrożności i staraj się sięgać po profesjonalne materiały.

8. Nacieraj obolałe mięśnie

Zależnie od tego, jaka część ciała Cię boli, możesz wykorzystać metodę nacierania ich. Chodzi po prostu o to, żeby pocierać mięśnie chusteczką bądź ręczniczkiem namoczonym w gorącej wodzie. Pomoże to zmniejszyć nieco bolesność mięśni i skutecznie je rozluźni.

Jeżeli chcesz dodatkowo zwiększyć efekt nacierek, polecamy Ci dodać przeciwzapalny składnik, taki jak:

9. Dobrze się odżywiaj

zdrowe śniadanie

Wiele razy bywa tak, że niedobór pewnych składników odżywczych sprawia, że pojawiają się u nas skurcze mięśni, bóle mięśni a także kontuzje.

  • Staraj się utrzymywać zdrową, zrównoważoną dietę, która będzie zawierać produkty ze wszystkich grup żywnościowych: białka, węglowodany, zdrowe tłuszcze i cukry proste.
  • Owoce i warzywa – zwłaszcza te sezonowe i w postaci surowej – to coś, czego nie może zabraknąć na Twoim stole. Podobnie rzecz się ma z warzywami, bakaliami i chudym mięsem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może zainteresuje Cię artykuł: Najlepsze owoce dla Twojego organizmu

10. Pij dużo wody

Gdy mięśnie w naszym organizmie nie otrzymują wystarczającej ilości wody, stają się znacznie wrażliwsze i podatniejsze na kontuzje. Nie są również w stanie dostatecznie szybko się regenerować. Woda jest konieczna także po to, by wypłukać z organizmu toksyny i zanieczyszczenia.

Gdy dodamy do tego jeszcze siedzący tryb życia lub wręcz przeciwnie – nadmierne trenowanie jakiegoś sportu, nic dziwnego, że pojawiają się dolegliwości i bóle mięśni.

Aby uniknąć tego typu bolączek, staraj się wypijać osławione dwa litry wody dziennie. Jeżeli jest upał bądź chodzisz na siłownię, nawet więcej.

Obrazek główny dzięki uprzejmości © wikiHow.com.