Jak leczyć artretyzm? kilka wskazówek

Aby złagodzić nadmierny nacisk na stawy, istotne jest utrzymanie prawidłowej wagi. Możemy wykonywać lekkie ćwiczenia, zawsze w zależności od naszych możliwości.
Jak leczyć artretyzm? kilka wskazówek
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Artretyzm to przewlekła choroba i czasami jedynym rozwiązaniem jest poddanie się operacji. Zanim jednak będzie to konieczne warto zapamiętać kilka zasad i sposobów, które mogą pomóc Ci tego uniknąć.

Istnieją różne rodzaje artretyzmu, które różnią się nieco swoimi objawami. Już za chwilę dowiesz się więc jakie są najpowszechniejsze z nich i jak można je leczyć.

Najpowszechniejsze rodzaje artretyzmu

Artretyzm to jedna z najczęstszych chorób u osób dorosłych. Generalnie dotyka ona milionów osób na całym świecie, z czego co drugą osobę powyżej 65 roku życia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, to najpowszechniejsza odmiana artretyzmu. Ma ona związek ze zużywaniem się lub urazem chrząstki. Najczęstszymi objawami są odrętwienie oraz ból podczas aktywności fizycznej, na przykład podczas chodzenia czy schylania się.

Reumatoidalne zapalenie stawów

2#:artretyzm.jpg

 

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że organizm atakuje własne tkanki, w tym przypadku stawy, tak jakby były one dla niego zagrożeniem. Choroba ta nie tylko prowadzi do zniszczenia stawów, ale może również atakować inne organy, na przykład serce, naczynia krwionośne, mięśnie, układ nerwowy czy oczy.

Dna moczanowa

Za najbardziej bolesną odmianę artretyzmu uważa się dnę moczanową. Artretyzm tego typu jest wywoływany przez kwas moczowy gromadzący się w więzadłach i tkance chrzęstnej. Nadmierne stężenie kwasu moczowego powoduje stan zapalny, zaczerwienienie, ból, pieczenie i odrętwienie.

Sygnały ostrzegawcze

  • chroniczny ból stawów
  • stan zapalny
  • sztywne i odrętwiałe stawy
  • nadwrażliwość i ból stawów przy dotykaniu
  • problemy z poruszaniem
  • pieczenie i zaczerwienienie stawów

Leczenie poszczególnych typów artretyzmu

Artroza

Jeśli artretyzm jest spowodowany urazami chrząstki, lekarz powinie zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne. Dodatkowo dając swoim stawom odpocząć i wykonując proste ćwiczenia możesz ułatwić ich poruszanie się. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej wagi.

Reumatoidalne zapalenie stawów

3#:artretyzm.jpg

Artretyzm tego typu jest niestety chorobą nieuleczalną, jednak można kontrolować jej objawy i zapobiegać jej rozwojowi. Stosując zalecenia lekarza bądź terapeuty zauważysz, że ból jest mniejszy, a poruszanie się łatwiejsze. Pamiętaj, że ataki bólu mogą być nagłe, możesz je jednak kontrolować biorąc odpowiednie leki.

Dna moczanowa

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz z powodu dny moczanowej, skonsultuj się z lekarzem, aby określić przyczyny i zapobiec atakom bólu w przyszłości. Terapia w tym przypadku ma na celę redukcję stężenia kwasu moczowego w organizmie. Najłatwiej osiągnąć to poprzez stosowanie odpowiedniej diety i zażywanie przepisanych przez specjalistę leków.

Najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy takie jak  prednizon czy kolchicyna, o właściwościach przeciwbólowych.

Ogólne zasady leczenia artretyzmu

Utrzymuj odpowiednią wagę

4#:artretyzm.jpg

Podstawową zasadą, o której musisz pamiętać, jeśli chcesz, aby leczenie artretyzmu było skuteczne, jest utrzymywanie odpowiedniej wagi. Aby uniknąć zbyt dużego obciążania stawów, najlepiej jest pozbyć się zbędnych kilogramów. Wpłynie to pozytywnie zwłaszcza na Twoje kolana, stopy, kostki, biodra oraz kręgosłup.

Ćwicz regularnie…

Kolejna rzecz to regularne ćwiczenia fizyczne, które usprawnią Twoje stawy. Prowadzony na co dzień siedzący tryb życia bardzo obciąża i niszczy stawy, jest więc bardzo szkodliwy dla osób cierpiących na artretyzm. Najlepiej, aby ćwiczenia te były dobrane i nadzorowane przez specjalistę, na przykład fizjoterapeutę.

… ale nie za intensywnie

Osoby cierpiące na artretyzm powinny unikać zbyt intensywnych ćwiczeń, zwłaszcza takich, które obciążają stawy. Zwłaszcza dla osób po 50 roku życia najlepsze są ćwiczenia o umiarkowanym stopniu natężenia, na przykład maszerowanie.

Wypróbuj jogę

Joga to świetny wybór dla osób z artretyzmem każdego typu. Tego typu ćwiczenia muszą być jednak wykonywane pod okiem nauczyciela, który określi, które z nich i w jaki sposób mogą być bezpiecznie wykonywane.

Nie dźwigaj!

Podnoszenie ciężkich przedmiotów to ostatnia rzecz  jaką osoba cierpiąca na artretyzm powinna robić. Unikaj dźwigania, aby nie pogarszać stanu swoich stawów. Poproś o pomoc inną osobę lub wykorzystaj narzędzia przeznaczone do przenoszenia ciężarów z jednego miejsca na drugie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rutherford, A., Nikiphorou, E., & Galloway, J. (2017). Rheumatoid arthritis. In Comorbidity in Rheumatic Diseases (pp. 53–79). Springer International Publishing. https://doi.org/10.1007/978-3-319-59963-2_3
  • Stamp, L. K., & Chapman, P. T. (2017). Gout. In Comorbidity in Rheumatic Diseases (pp. 179–195). Springer International Publishing. https://doi.org/10.1007/978-3-319-59963-2_8
  • Veenhof, C., Köke, A. J. A., Dekker, J., Oostendorp, R. A., Bijlsma, J. W. J., Van Tulder, M. W., & Van Den Ende, C. H. M. (2006). Effectiveness of behavioral graded activity in patients with osteoarthritis of the hip and/or knee: A randomized clinical trial. Arthritis Care and Research55(6), 925–934. https://doi.org/10.1002/art.22341
  • Arthritis Research, U. (2013). Osteoarthritis in general practice – Data and Perspectives – Arthritis Research UK. The Medical Press222, 253–258.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.