Ból Kolana? Przyczyny i Leczenie

Czerwiec 17, 2015

Dzięki stawowi kolanowemu możesz chodzić po schodach, spacerować, biegać… Jeśli mowa o ruchu, to jest to zdecydowanie jedna z fundamentalnych części ciała, dlatego też dość powszechne są przypadki bólu, dyskomfortu, zapaleń i przeciążeń stawów. Ból kolana może mieć wiele przyczyn. Ból kolana może Cię spotkać w każdym wieku. Uraz, problemy z więzadłem czy początek zapalenia stawów stanowią jedne z jego najczęstszych przyczyn. Poniżej wyjaśniamy je wszystkie i podajemy kilka prostych rad na to, jak mu przeciwdziałać.

Warto pamiętać, że z czasem ból może stać się paraliżujący i znacząco wpłynąć na jakość Twojego życia. Istotne jest, aby zapobiegać jego powstawaniu przez prowadzenie aktywnego trybu życia i stosowanie odpowiedniej diety. Ale gdy już teraz odczuwasz ból, możesz go eliminować za sprawą kilku prostych rad. Spójrzmy co to za rady.

Jakie są przyczyny bólu kolana?

1#:ból-kolana.jpg

Należy pamiętać, że kolano to największy staw w całym organizmie. Prawie wszystkie codzienne ruchy odbywają się z jego udziałem. W celu zapewnienia jego elastyczności, należy dbać o stan wielu złożonych struktur, które go współtworzą: kości, chrząstki, więzadła, mięśnie i ścięgna. Teraz przeanalizujemy, co powoduje ból w tej części ciała.

Czy ból powstaje w skutek niewłaściwego ruchu?

  • Czasami możesz wykonać nieprawidłowy obrót kolanem, uderzyć je lub wykonać ruch, po którym nagle czujesz silne szarpnięcie. Jeśli wykonałaś nieoczekiwany obrót, być może doznałaś urazu łąkotki. Ból w kolanie rozchodzi się w rozproszony sposób. Po 24 godzinach, staje się najbardziej intensywny.
  • Możesz mieć uraz więzadła. Jeśli odczuwasz ból i nie możesz postawić nogi na ziemi, być może doznałaś urazu jednego z dwóch więzadeł, które są w centrum stawu kolanowego, co będzie wymagało długiego procesu gojenia.
  • Zapalenie ścięgien i zapalenia kaletki stawu kolanowego, są również powszechne przy tego typu obrażeniach z niewłaściwie wykonanym ruchem lub uderzeniem. Jest to spowodowane przez zapalenie kaletki, czyli małego woreczka z płynem, który działa jak poduszka pomiędzy kośćmi a mięśniami lub ścięgnami.

Czy ból pojawia się bez wyraźnego powodu?

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów: związana jest z przedwczesnym zużyciem chrząstki stawowej. Kości ocierają się o siebie, a ból zaczyna pojawiać się przy okazji najprostszych czynności, takich jak, na przykład wchodzenie po schodach. Ból kolana będzie wtedy najbardziej intensywny w nocy. Niestety, nie ma lekarstwa na chorobę zwyrodnieniową stawów. Jedyne, co możesz zrobić, to złagodzić jej objawy przy pomocy leków lub naturalnych środków.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów jest powszechną chorobą, która dotyka stawy. Powoduje zmęczenie, złe samopoczucie, ból, a nawet gorączkę. Może pojawić się nagle, a potem zniknąć. Pozytywną rzeczą w przypadku tej dolegliwości jest to, że można ją zaleczyć w miarę upływu czasu. Leki, a nawet wymiana chrząstki stawu kolanowego może przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie. Jednak, Twój lekarz zawsze powinien być tym, który podpowie Ci najlepsze rozwiązanie, w nawiązaniu do Twojego przypadku.

Środki pomocne przy łagodzeniu bólu kolana

Oleje roślinne

3#:kolana.jpg

Oliwa z oliwek jest doskonałym sposobem na łagodzenie bólu. Ma właściwości przeciwzapalne, a także pobudza krążenie. Możesz wykonywać delikatny masaż kolana dwa razy dziennie, stosując dwie łyżki oliwy z oliwek, a następnie owijając kolano gazą.

Kostki lodu

4#:kolana.jpg

Jest to skuteczny sposób na zmniejszenie stanu zapalnego i złagodzenie bólu. Wystarczy umieścić worek z kostkami lodu na kolanie na 20 minut (dłuższe pozostawienie na skórze grozi jej odparzeniami).

Mąka pszenna i kurkuma

5#:kolana.jpg

Możesz także przygotować pastę przeciwzapalną z mleka, mąki pszennej, oleju rycynowego i kurkumy w proszku. Do pół szklanki ciepłej wody, wsyp trzy łyżki mąki pszennej, łyżkę oleju i szczyptę kurkumy. Upewnij się, że mikstura jest jednorodna i ma konsystencję pasty, a następnie zastosuj ją na kolano, gdy jest jeszcze ciepła. Środek ten przyniesie Ci ulgę w bólu.

Naturalne środki przeciwzapalne

6#:kolana.jpg

Istnieją pokarmy, które zmniejszają stany zapalne kolan. Jeśli zastosujesz się do zróżnicowanej diety, bogatej w te konkretne produkty, bardzo sobie pomożesz. Konieczne jest, aby zawierała ona duże ilości kwasów tłuszczowych Omega-3 (zawartych w łososiu, śledziach, sardynkach), nasiona szałwii hiszpańskiej, siemię lniane, brokuły, borówki, jagody goji, kurkumę, ananas, zieloną herbatę.

Inne porady dla zdrowia kolan

  • Unikaj przybierania na wadze. Kolana cierpią z powodu otyłości.
  • Basen jest Twoim wielkim sprzymierzeńcem w walce o to, aby kolana stały się bardziej odporne.
  • Jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, unikaj zbyt rygorystycznych ćwiczeń, takich jak długotrwałe bieganie lub jazda na rowerze. W okresie ostrego bólu staraj się raczej odpoczywać.
  • Leki przeciwzapalne zwykle przynoszą wiele skutków ubocznych. Jeśli już musisz je stosować, zawsze wybieraj środki z paracetamolem.
WIĘCEJ DLA CIEBIE