Niebezpieczny kwas moczowy – zmniejsz jego ilość

8 marca, 2019
Cebula, dzięki wysokiej zawartości potasu, z powodzeniem wspomaga eliminowanie nadmiaru płynów z organizmu, co pomaga w walce z nadciśnieniem, dną moczanową i kamicą nerkową.

Kwas moczowy to związek chemiczny, który jest wytwarzany w organizmie podczas rozkładu puryny. Ta składa się z azotu, tlenu, dwutlenku węgla i wodoru. Kwas moczowy w większości rozpuszcza się we krwi i wędruje do nerek, skąd jest usuwany z organizmu wraz z moczem.

Nadmiar kwasu moczowego może zaszkodzić naszemu organizmowi, powodując kamicę lub dnę moczanową. Jego nagromadzenie we krwi powoduje, że skupia się on w niektórych miejscach, na przykład w stawach. Przyczynia się do formowania kryształków, które powodują stan zapalny i ból. Dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie jego poziomu i zmniejszanie go, jeżeli odnotowuje się jego nadmiar.

Generalnie każdy może być narażony na nadmiar kwasu moczowego w organizmie, ale to u mężczyzn częściej występuje ten stan. Szczególnie narażone na wzrost poziomu kwasu moczowego są jednakże:

  • Osoby, które mają w rodzinie przypadki zachorowania na dnę moczanową
  • Ludzie żyjący w ciągłym stresie
  • Osoby otyłe i chorujące na cukrzycę
  • Nadciśnieniowcy

Przeczytaj również: Dieta przeciwzapalna redukująca kwas moczowy

Produkty, które wpływają na wzrost poziomu kwasu moczowego w organizmie

Na początek warto usunąć pewne produkty żywnościowe z naszej diety. Oto one:

Kwas moczowy – produkty, które naturalnie go regulują

Jabłka

Jabłko pomoże obniżyć poziom kwasu moczowego w organizmie, ponieważ zawiera w swoim składzie dużo wody.

soczyste jabłko

Jest moczopędne i jest doskonałym przeciwutleniaczem. Co więcej, obniża ciśnienie krwi, chroni śluzówkę jelita, dzięki substancjom fitochemicznym zapobiega rakowi, obniża poziom cholesterolu, zapobiega astmie i chorobom zapalnym, takim jak zapalenie stawów.

Karczoch

Ta roślina ma silne właściwości moczopędne. Sprawia, że kwas moczowy wydalany jest wraz z moczem. Poza tym przynosi wiele innych korzyści dla organizmu, takich jak zmniejszenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, wspomaga leczenie takich chorób jak anemia, cukrzyca, dna moczanowa i kamica woreczka żółciowego.

Cebula

Cebula pomaga oczyścić organizm, a także zapobiega wzrostowi stężenia kwasu moczowego. Jej spożywanie ma również inne korzyści dla organizmu. Między innymi wspiera krążenie krwi, zapobiega tworzeniu się zakrzepów i starzeniu się tętnic. Znakomicie sprawdza się również przy leczeniu anemii, ponieważ ma w swym składzie fosfor, żelazo i witaminę E.

Dzięki wysokiej zawartości potasu z powodzeniem wspomaga eliminowanie nadmiaru płynów z organizmu, co pomaga w walce z nadciśnieniem, dną moczanową i kamicą nerkową.

Przeczytaj również: Pozbądź się nadmiaru wody z organizmu

Wiśnie

Wiśnie są skuteczne w zmniejszaniu poziomu kwasu moczowego, ponieważ mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Pomagają również zapobiec chorobom serca i rakowi, redukować cykl snu, są bogate w witaminy C i E, magnez, żelazo i błonnik.

Co więcej, wspomagają pracę mózgu, pomagają zapobiec utracie pamięci, zmniejszają stan zapalny i objawy zapalenia stawów oraz dny moczanowej.

Truskawki

Truskawki są jednymi z najbardziej zalecanych owoców w celu neutralizowania kwasu moczowego w organizmie.

Świeże truskawki

Są doskonałymi przeciwutleniaczami i środkami moczopędnymi, działają przeciwzapalnie, pomagają regulować procesy trawienne, dają uczucie sytości zawierają witaminy z grupy B, witaminy C i K, a także potas. Truskawki również poprawiają zdrowie oczu, opóźniają oznaki starzenia się, zapobiegają zwiotczeniu skóry i pojawianiu się cellulitu.

Pamiętaj!

Wszyscy posiadają w swoim organizmie kwas moczowy, ale bardzo ważne jest to, abyśmy dbali o to, by nie było go w naszym ciele za dużo. W przeciwnym razie narażamy się na poważne problemy zdrowotne. Nie zapominajmy, że zawsze „lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć”.

  • Hersey-Benner, C., & Mayer, J. (2012). Uric Acid. In Clinical Veterinary Advisor: Birds and Exotic Pets. https://doi.org/10.1016/B978-1-4160-3969-3.00377-2
  • Glantzounis, G., Tsimoyiannis, E., Kappas, A., & Galaris, D. (2005). Uric Acid and Oxidative Stress. Current Pharmaceutical Design. https://doi.org/10.2174/138161205774913255
  • Johnson, R. J., Nakagawa, T., Sanchez-Lozada, L. G., Shafiu, M., Sundaram, S., Le, M., … Lanaspa, M. A. (2013). Sugar, uric acid, and the etiology of diabetes and obesity. Diabetes. https://doi.org/10.2337/db12-1814