Niebezpieczny kwas moczowy – zmniejsz jego ilość

Cebula, dzięki wysokiej zawartości potasu, z powodzeniem wspomaga eliminowanie nadmiaru płynów z organizmu, co pomaga w walce z nadciśnieniem, dną moczanową i kamicą nerkową.
Niebezpieczny kwas moczowy – zmniejsz jego ilość

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kwas moczowy to związek chemiczny, który jest wytwarzany w organizmie podczas rozkładu puryny. Ta składa się z azotu, tlenu, dwutlenku węgla i wodoru. Kwas moczowy w większości rozpuszcza się we krwi i wędruje do nerek, skąd jest usuwany z organizmu wraz z moczem.

Nadmiar kwasu moczowego może zaszkodzić naszemu organizmowi, powodując kamicę lub dnę moczanową. Jego nagromadzenie we krwi powoduje, że skupia się on w niektórych miejscach, na przykład w stawach. Przyczynia się do formowania kryształków, które powodują stan zapalny i ból. Dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie jego poziomu i zmniejszanie go, jeżeli odnotowuje się jego nadmiar.

Generalnie każdy może być narażony na nadmiar kwasu moczowego w organizmie, ale to u mężczyzn częściej występuje ten stan. Szczególnie narażone na wzrost poziomu kwasu moczowego są jednakże:

  • Osoby, które mają w rodzinie przypadki zachorowania na dnę moczanową
  • Ludzie żyjący w ciągłym stresie
  • Osoby otyłe i chorujące na cukrzycę
  • Nadciśnieniowcy

Produkty, które wpływają na wzrost poziomu kwasu moczowego w organizmie

Na początek warto usunąć pewne produkty żywnościowe z naszej diety. Oto one:

Kwas moczowy – produkty, które naturalnie go regulują

Jabłka

Jabłko pomoże obniżyć poziom kwasu moczowego w organizmie, ponieważ zawiera w swoim składzie dużo wody.

soczyste jabłko

Jest moczopędne i jest doskonałym przeciwutleniaczem. Co więcej, obniża ciśnienie krwi, chroni śluzówkę jelita, dzięki substancjom fitochemicznym zapobiega rakowi, obniża poziom cholesterolu, zapobiega astmie i chorobom zapalnym, takim jak zapalenie stawów.

Karczoch

Ta roślina ma silne właściwości moczopędne. Sprawia, że kwas moczowy wydalany jest wraz z moczem. Poza tym przynosi wiele innych korzyści dla organizmu, takich jak zmniejszenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, wspomaga leczenie takich chorób jak anemia, cukrzyca, dna moczanowa i kamica woreczka żółciowego.

Cebula

Cebula pomaga oczyścić organizm, a także zapobiega wzrostowi stężenia kwasu moczowego. Jej spożywanie ma również inne korzyści dla organizmu. Między innymi wspiera krążenie krwi, zapobiega tworzeniu się zakrzepów i starzeniu się tętnic. Znakomicie sprawdza się również przy leczeniu anemii, ponieważ ma w swym składzie fosfor, żelazo i witaminę E.

Dzięki wysokiej zawartości potasu z powodzeniem wspomaga eliminowanie nadmiaru płynów z organizmu, co pomaga w walce z nadciśnieniem, dną moczanową i kamicą nerkową.

Wiśnie

Wiśnie są skuteczne w zmniejszaniu poziomu kwasu moczowego, ponieważ mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Pomagają również zapobiec chorobom serca i rakowi, redukować cykl snu, są bogate w witaminy C i E, magnez, żelazo i błonnik.

Co więcej, wspomagają pracę mózgu, pomagają zapobiec utracie pamięci, zmniejszają stan zapalny i objawy zapalenia stawów oraz dny moczanowej.

Truskawki

Truskawki są jednymi z najbardziej zalecanych owoców w celu neutralizowania kwasu moczowego w organizmie.

Świeże truskawki

Są doskonałymi przeciwutleniaczami i środkami moczopędnymi, działają przeciwzapalnie, pomagają regulować procesy trawienne, dają uczucie sytości zawierają witaminy z grupy B, witaminy C i K, a także potas. Truskawki również poprawiają zdrowie oczu, opóźniają oznaki starzenia się, zapobiegają zwiotczeniu skóry i pojawianiu się cellulitu.

Pamiętaj!

Wszyscy posiadają w swoim organizmie kwas moczowy, ale bardzo ważne jest to, abyśmy dbali o to, by nie było go w naszym ciele za dużo. W przeciwnym razie narażamy się na poważne problemy zdrowotne. Nie zapominajmy, że zawsze “lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dalbeth, N., Phipps-Green, A., House, M. E., Gamble, G. D., Horne, A., Stamp, L. K., & Merriman, T. R. (2015). Body mass index modulates the relationship of sugar-sweetened beverage intake with serum urate concentrations and gout. Arthritis research & therapy, 17(1), 263.
  • Fang, J., & Alderman, M. H. (2000). Serum uric acid and cardiovascular mortality: the NHANES I epidemiologic follow-up study, 1971-1992. Jama, 283(18), 2404-2410.
  • Johnson, R. J., Nakagawa, T., Sanchez-Lozada, L. G., Shafiu, M., Sundaram, S., Le, M., … & Lanaspa, M. A. (2013). Sugar, uric acid, and the etiology of diabetes and obesity. Diabetes, 62(10), 3307-3315.
  • Juraschek, S. P., Miller III, E. R., & Gelber, A. C. (2011). Effect of oral vitamin C supplementation on serum uric acid: a meta‐analysis of randomized controlled trials. Arthritis care & research, 63(9), 1295-1306.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.