Obniżamy kwas moczowy — owocami!

Podczas gdy kwas moczowy utrzymuje się na normalnym poziomie, nie ma powodów do niepokoju. Problem powstaje, gdy zwiększa się jego ilość w organizmie. Istnieją jednak naturalne metody na jego obniżenie.
Obniżamy kwas moczowy — owocami!

Ostatnia aktualizacja: 15 października, 2021

Kwas moczowy – jego podwyższona ilość to problem dotykający znacznej części populacji. Konsekwencją są poważne zaburzenia zdrowotne. We krwi każdego z nas krążą niewielkie ilości tej substancji.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, by kwas moczowy nie osiągnął niebezpiecznego dla zdrowia, podwyższonego poziomu jest zadbanie o naszą dietę oraz jedzenie odpowiednich owoców. Z naszego artykułu dowiesz się jakich!

Kwas moczowy: Co to takiego i dlaczego występuje w organizmie?

Kwas moczowy to ogólnie mówiąc produkt zbędny, krążący w naszej krwi: jest produktem końcowym metabolizmu zasad purynowych pochodzących z pokarmu.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, we krwi każdego z nas krąży niewielka ilość tego związku chemicznego. Jednak jeśli nie przywiązujemy zbytniej wagi do naszej diety, jego poziom może znacznie się podwyższyć. Nerki nie są w stanie odpowiednio go filtrować i wydalać, a powstała nadwyżka trafia między innymi do stawów, powodując chorobę zwaną hiperurykemią .

Stawy

Jeśli nie obniżymy poziomu kwasu moczowego we krwi i jego stężenie będzie nieustannie wzrastało, wystawiamy się na ryzyko. Zacznie się on wówczas krystalizować w stawach i tkankach, doprowadzając do dny moczanowej, zwanej również podagrą. To dokuczliwe i bolesne schorzenie zapalne najczęściej objawia się w okolicach palucha stopy. Towarzyszy mu również charakterystyczne zaczerwienienie stawu.

Jakich zatem produktów powinniśmy unikać? Pamiętaj, że przy odrobinie wysiłku tę chorobę można pokonać. Unikaj przede wszystkim czerwonego mięsa, dziczyzny, alkoholu, kawy…

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj również ten artykuł: Bóle stawów? Pożegnaj je raz na zawsze!

Owoce obniżające poziom kwasu moczowego we krwi

1. Pomarańcze i cytryny

Kochamy je wszyscy! Idealnie, żebyśmy rozpoczynali dzień od sporej dawki  rozcieńczonego w wodzie soku z cytryny . Później, na śniadanie możesz przygotować sok z pomarańczy, pełnoziarnistego tostu skropionego oliwą z oliwek i kilka orzechów.

Sok z pomarańczy

Witamina C doskonale obniża stężenie kwasu moczowego we krwi, rozpuszcza przyklejone do stawów kryształki tego kwasu i pomaga je usunąć z organizmu. Nie zapominaj również o limonkach i grejpfrutach. Bez względu na kombinacje, staraj się pić dwie szklanki soku z cytrusów dziennie.

2. Jabłka

Pyszne jabłka … Nieistotne czy zielone, czy czerwone – wszystkie są cudownym środkiem na obniżenie poziomu kwasu moczowego .

4:#moczowy.jpg

Szczególnie zalecamy następujący sok: obierz 3 jabłka i pokrój je na kawałki, a następnie wrzuć je do garnka z litrem wody. Gotuj przez pół godziny i otrzymasz pyszny, terapeutyczny sok do popijania w ciągu dnia. Nie dodawaj do niego cukru!

3. Truskawki

W sezonie – korzystaj i zajadaj się nimi codziennie! Są one bardzo bogatym źródłem witaminy C, a ich podstawowe elementy skutecznie niszczą pojawiające się w naszym krwiobiegu puryny, których nerki nie są w stanie wydalić.

Truskawki

Możesz jeść truskawki na przykład na śniadanie, równie dobrze możesz je ugotować, a następnie zmiksować z odrobiną wody. I jak zawsze – nie dodawaj cukru ani nie wybieraj truskawek bardzo dojrzałych, ponieważ ich zawartość glukozy może być znacznie wyższa.

4. Żurawina

Mimo, że nie jest łatwo jej znaleźć o każdej porze roku, jest ona uważana za jeden z owoców o największych właściwościach leczniczych w przypadku podwyższonego poziomu kwasu moczowego we krwi.

Żurawina i sok żurawinowy

Jeśli cierpisz na ten problem, koniecznie postaraj się zaopatrzyć w żurawinę – zawarta w jej owocach witamina C oraz związki chemiczne o nazwie antocyjany bardzo skutecznie zwalczają kwas moczowy. Idealna okaże się filiżanka tych pysznych owoców po obiedzie, na deser.

5. Czereśnie

Któż z nas nie uwielbia czereśni? Te małe czerwone owoce doskonale obniżają nie tylko poziom kwasu moczowego, ale również i cholesterol . Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to owoc sezonowy i nie jest łatwo go dostać przez cały rok. Jako jego zamiennik możemy stosować choćby sok z czereśni – z pewnością okaże się pomocny.

Czereśnie obniżają kwas moczowy

Aby obniżyć poziom kwasu moczowego, wystarczy codziennie zjeść około 10 czereśni. Staraj się je zjadać surowe – nie rób z nich ciasta ani dżemu. I pamiętaj, by przed spożyciem dokładnie je umyć.

Powyższe owoce są szczególnie wskazane do obniżania poziomu kwasu moczowego naturalnymi sposobami. Koniecznie jednak musisz zastosować odpowiednią dietę: niskotłuszczową i bez czerwonego mięsa. Jeśli możemy polecić najlepsze do walki z kwasem moczowym warzywo, bez wątpienia będzie to karczoch.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.