Truskawka i jej zdrowotne właściwości

Sierpień 24, 2017
Zdrowotne właściwości truskawek. Nie tylko wykazują działanie moczopędne, przeciwzapalne i detoksykacyjne, ale również zwalczają stres oksydacyjny.

Zdrowotne właściwości truskawek korzystnie wpływają na stan naszego organizmu. Roślina, znana w terminologii naukowej jako Fragaria ananassa, należy do rodziny Rosaceae. Pochodząca z Ameryki truskawka narodziła się w Europie w XVIII w.

Z punktu widzenia właściwości odżywczych, truskawki wyróżniają się wysoką zawartością przeciwutleniaczy. Połączenie wszystkich ich witamin i minerałów czyni je niezastąpionym sprzymierzeńcem naszej skóry.

Ponieważ truskawki posiadają niską zawartość kalorii, wspierają metabolizm i pomagają kontrolować uczucie głodu, zaleca się ich uwzględnienie w diecie odchudzającej.

Ponadto, owoce regulują poziom cukru we krwi i neutralizują wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkodzenia nabłonka wyściełającego układ pokarmowy. Dzięki tym właściwościom, truskawka należy do grona produktów, dzięki którym prowadzenie zdrowego stylu życia będzie jedynie przyjemnością.

Poniżej przedstawiamy 8 najważniejszych korzyści zdrowotnych, które dają nam truskawki.

1. Zdrowotne właściwości truskawek zapobiegają chorobom układu krążenia

Lekarz serce

Truskawki zawierają antyutleniacz, znany jako antocyjanina, który wchłania się w organizm i pomaga poprawić stan układu sercowo-naczyniowego.

Ta substancja zmniejsza stan zapalny, jednocześnie obniżając poziom cholesterolu i trójglicerydów. Przyczynia się do zmniejszenia ryzyka nadciśnienia tętniczego, ponieważ zwiększa elastyczność tętnic.

Spożywanie truskawek dwa lub trzy razy w tygodniu zmniejszy również ryzyko ataku serca i udaru mózgu.

2. Nawadniają organizm

Ze względu na dużą zawartość wody, która wynosi około 92%, truskawki są  jednym z najbardziej nawadniających produktów spożywczych. Będą doskonałym zwieńczeniem upalnego dnia, bowiem są nie tylko odświeżające, ale również pomagają utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu.

Nie bez powodu, są najczęściej wybieranym owocem przez sportowców. Podstawowe minerały zawarte w truskawkach wspomagają zachowanie właściwej równowagi elektrolitów w organizmie.

3. Poprawiają nastrój

truskawki

Truskawki zawierają substancje odżywcze, w tym witaminę B1, która pomoże Ci zwalczyć drażliwość i smutek. Ten składnik odżywczy jest przyswajany przez układ nerwowy i pobudza go do zwiększenia produkcji endorfin, hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.

4. Zdrowotne właściwości truskawek poprawiają stan skóry

Ze względu na ich skład odżywczy i dużą zawartość wody, te małe owoce są prawdziwym remedium na  utrzymanie skóry zdrowej i pięknej. Regularne ich spożywanie wspomaga oczyszczenie organizmu z toksyn, które przyspieszają proces starzenia się, pomagając jednocześnie zachować pH skóry na odpowiednim poziomie.

W celu złuszczenia, rozjaśnienia i zmiękczenia skóry możesz sięgnąć po maści lub kremy powstałe na bazie truskawek.

5. Truskawka sposobem na zaparcia

ból brzucha

Truskawki zawierają znaczne ilości błonnika, który w połączeniu z wodą, reguluje właściwą pracę przewodu pokarmowego oraz ułatwia wydalanie toksyn.

Jednocześnie truskawki pomagają kontrolować stan zapalny w obrębie jamy brzusznej i inne objawy przyczyniające się do powolnego trawienia.

6. Wykazują właściwości przeciwzapalne

Zdrowotne właściwości truskawek skutecznie zmniejszają objawy stanu zapalnego, ze względu na wysoką zawartość witaminy C, niezbędnych składników mineralnych i przeciwutleniaczy.

Bogaty w składniki odżywcze owoc wykazuje właściwości przeciwzapalne, detoksykujące i moczopędne, które wspomagają proces wydalenia toksyn z organizmu i prawidłowe funkcjonowanie komórek.

Na dodatek, truskawka skutecznie łagodzi bóle mięśni i stawów, a nawet pozwalai na kontrolowanie objawów zapalenia stawów.

7. Wpływają na poprawę stanu zdrowia oczu

Oko

Truskawki są źródłem dużej ilości rozpuszczalnych w tłuszczach karotenoidów, takich jak luteina i  zeaksantyna, które przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia oczu.

Połączenie tych przeciwutleniaczy z witaminą C stanowi ochronę oczu przed promieniami UVA i toksynami środowiskowymi. Ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.

Witamina C zawarta w truskawkach wspiera stan zdrowia rogówki i siatkówki oraz spowalnia proces starzenia się.

8. Poprawiają pracę mózgu

Flawonoidy zawarte w tych małych owocach pozytywnie wpływają na ogólną pracę mózgu, gdyż hamują wydzielanie się stresu oksydacyjnego.

Ponadto pozwalają uniknąć problemów z funkcjonowaniem intelektualnym i zapobiec chorobom neurodegeneracyjnym, które mogą pojawić się wraz z wiekiem.

Truskawki są produktem bogatym w wiele substancji odżywczych, która mają znaczący wpływ na stan naszego zdrowia. W celu wykorzystania wszystkich ich właściwości zdrowotnych, najlepiej jest jeść truskawki na surowo i bez dodatków.

WIĘCEJ DLA CIEBIE