Poranny marsz lepszy niż poranny jogging? Zobacz, czy tak jest naprawdę!

Poranny marsz lepszy niż poranny jogging? Zobacz, czy tak jest naprawdę!

Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca, 2019

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów i utrzymanie dobrej formy. Nie można jednak zapominać, że skuteczne odchudzanie wymaga nie tylko krótkich serii intensywnych ćwiczeń, ale również dłuższych przerw pomiędzy nimi. Właśnie dlatego zalecaną ,,dawką” ćwiczeń jest 150 minut umiarkowanego wysiłku, np. marsz, tygodniowo.

Prostym sposobem, by zapobiec takim schorzeniom jak nadciśnienie, zakrzepy i zatory, depresja, niektóre nowotwory, zawały serca czy otyłość, i aby móc długo cieszyć się życiem, jest jak najczęstszy, ale za to krótki, poranny marsz

Przekonaj się, że taki marsz jest naprawdę świetnym rozwiązaniem.

Poranny marsz jest lepszy – jak go wykonywać?

Przed rozpoczęciem spaceru – należy wygospodarować również czas na rozgrzewkę i rozciąganie.

Przy rozciąganiu nie zapomnij o kilku ważnych zasadach:

 • unikaj bujania ciałem i nagłych zrywów,
 • nie przekraczaj granicy bólu,
 • oddychaj miarowo,
 • nie wykonuj gwałtownych ruchów.

Z kolei podczas samego ćwiczenia pamiętaj o wskazówkach, które pozwolą Ci uniknąć kontuzji. Sprawią one też, że półgodzinny poranny marsz będzie jeszcze bardziej efektywny:

 • palce stóp powinny być skierowane naprzód,
 • każdy krok zaczynaj stawiając stopę od pięty i stopniowo przenoś ciężar ciała do przodu,
 • ręce powinny być w stałym ruchu, w naturalnym zakresie,
 • ściągnij łopatki, a podbródek trzymaj wysoko – staraj się nie patrzeć pod nogi.

Dlaczego warto maszerować?

Półgodzinny poranny marsz jest równie korzystny i skuteczny jak bieganie, pod warunkiem, że wysiłek ten jest podejmowany regularnie. Taki sposób ćwiczenia może zapobiegać cukrzycy, depresji czy niektórym nowotworom. Pomaga również zwalczyć nadciśnienie i obniżyć poziom cholesterolu.

Poranny marsz

Rzecznik Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, dr Gregg Fonarow mówi otwarcie, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci, ograniczają występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego i pozwalają utrzymać dobry stan zdrowia.

Badania udowodniły, że zarówno marsz jak i bieganie – skutecznie zapobiegają chorobom układu krwionośnego. Ich wyniki wskazują, że oba te typy aktywności mają porównywalnie korzystny wpływ na nasze zdrowie:

 • marsz pozwala zredukować poziom cholesterolu o 7%, natomiast bieganie – o  4,3%,
 • regularne maszerowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca o 9,3%, z kolei bieganie – o 4,5%,
 • osoby maszerujące są o 7,2% mniej narażone na nadciśnienie, a biegające – o 4,2%,
 • wśród maszerujących groźba wystąpienia cukrzycy zmniejsza się o 12,3%, a wśród biegających – o 12,1%.
  Zdrowe serce

Odkrycia te wyraźnie wskazują, że korzyści zdrowotne płynące z regularnych ćwiczeń fizycznych nie są zależne od ich intensywności. Jednak osoby zdolne do podjęcia aktywności o większym nasileniu, powinny wziąć takie rozwiązanie pod uwagę, gdyż może być to dla nich korzystniejsze – mówi dr Fonarow.

Oznacza to tyle, że mimo wszystko, jeśli Twoim celem jest przede wszystkim pozbycie się zbędnych kilogramów, bieganie będzie dla Ciebie skuteczniejszą opcją niż marsz.

Zachowaj ostrożność!

Niezależnie od wybranego przez siebie typu aktywności, zawsze pamiętaj o uniwersalnych zasadach bezpieczeństwa, tak aby nie narażać swojego zdrowia i życiaW związku z tym nawet, gdy ,,tylko” spacerujesz weź pod uwagę miejsce, porę oraz wszystkie inne aspekty związane z wykonywaniem tej aktywności.

Przede wszystkim unikaj noszenia biżuterii – będzie Ci dużo wygodniej, a dodatkowo nie staniesz się potencjalną ofiarą kradzieży. Zadbaj też o kolorową lub odblaskową odzież, zwłaszcza jeśli zamierzasz ćwiczyć w czasie, gdy widoczność jest znacznie ograniczona (np. o zmierzchu lub w nocy).

Właśnie ze względów bezpieczeństwa rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być marsz w grupie. Jeśli jednak wolisz ćwiczyć w samotności nie zapomnij zabrać ze sobą telefonu lub innego urządzenia, które w razie potrzeby pozwoli Ci wezwać pomoc. Zanim wybierzesz się na spacer, zaplanuj trasę i poinformuj najbliższych, gdzie i kiedy zamierzasz ćwiczyć.

Nigdy nie trać czujności i nie zapominaj o tym, co dzieje się dookoła. Dajmy na to, jeśli używasz słuchawek, staraj się słuchać muzyki na tyle cicho, by móc kontrolować ruch i sytuację wokół Ciebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.