Ból dłoni i nadgarstków — przyczyny
Ból dłoni jest dla wielu osób (w szczególności kobiet) nieprzyjemną codziennością. Twoje dłonie i nadgarstki mogą uciąć sobie nocną drzemkę, a rano doświadczyć obrzęku, uczucia odrętwienia lub słabości, czasem nawet mogą odmówić współpracy i nie być w stanie normalnie pracować.
Nie ma jednak powodów do niepokoju, w poniższym artykule wyjaśnimy ci co powoduje pojawienie się tego problemu i zaprezentujemy kilka sposobów, dzięki którym ból dłoni stanie się przeszłością.
Pewnie zaskoczy cię fakt, że ręce są jedną z najbardziej złożonych części twojego ciała. Składają się z 19 kości, 17 stawów i 19 mięśni. Jeśli jedna z powyższych części składowych zawodzi, natychmiast wpływa to na wszystkie ruchy, które wykonujesz. Poniżej znajdziesz przyczyny bólu rąk.
Ból dłoni i nadgarstków: dlaczego częściej dotyka kobiety?
Ból dłoni, nadgarstków, stawów, nieznośne uczucie mrowienia w nocy to tylko nieliczne z najczęściej spotykanych problemów. Wszystkie powyższe problemy pochodzą z jednego źródła, a mianowicie choroby zwyrodnieniowej, na którą kobiety są bardziej podatne niż mężczyźni.
Twoje chrząstki, kości i stawy zużywają się szybciej niż męskie. Kobiety potrzebują znacznie więcej wapnia, jeśli nie dostarczasz organizmowi niezbędnej jego ilości, odczuwasz ból. Czynnik hormonalny, który zmienia się w chwili, gdy wkraczasz w menopauzę także może być przyczyną tego rodzaju bólu.
Inną powodem może być też czynnik dziedziczny. Twoje ręce są w ciągłym ruchu, a doskonała konstrukcja ich stawów sprawia, że zanim ręce zaczną się męczyć i ustawać w swoim działaniu, stawy pokonują problem dostosowując ich funkcjonowanie do aktualnych możliwości. Ręce mogą pracować nadal bez ustanku.
Powody bólu dłoni i nadgarstków
Zapalenie stawów kciuka
Powstaje za sprawą zapalenia w stawie umiejscowionym w nadgarstku i u podstawy kciuka. Problem ten dosięga osób po czterdziestce, może być rezultatem dużej ilości stresu lub pracy, która zbyt mocno forsuje te obszary doprowadzając tym samym do ich wypalenia.
Zapalenie to jest bardzo bolesne i sprawia, że twoja ręka nie jest już tak ruchliwa, jak kiedyś.
Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka zaczyna się zazwyczaj od niewytłumaczonego bólu i uczucia dyskomfortu w nadgarstku. Powoli rozprzestrzenia się do góry, wzdłuż całej ręki aż do ramienia.
W nocy możesz odczuwać mrowienie i drętwienie w palcach. Możesz także doświadczać uczucia słabości podczas podnoszenia różnych rzeczy lub utracić zdolności ruchowe (podczas trzymania małych przedmiotów lub obsługi maszyn).
Zespół cieśni nadgarstka to częsta przypadłość wśród kobiet. Czasem może być ona spowodowana długotrwałym pisaniem na klawiaturze komputera, wszelkimi czynnościami wymagającymi ciągłe ściskanie rąk lub po prostu za sprawą częstego poruszania palcami.
Najczęściej jednak jest to problem dziedziczny, który jest związany z szybkim zużyciem się nadgarstków.
Torbiel galaretowata
Charakteryzuje się małymi wybrzuszeniami wypełnionymi płynem, które pojawiają się na stawach umiejscowionych w twoich nadgarstkach i palcach. Ulokowane są zazwyczaj na twoich ścięgnach i pomimo tego, że nie są bardzo bolesne, to towarzyszy im zazwyczaj uczucie dyskomfortu i słabości w rękach.
Powstanie torbieli galaretowatej nie jest do końca znane, jednak wiadomo, że ma to ścisły związek z chorobą zwyrodnieniową lub małymi zmianami w obrębie stawów i ścięgien.
Leczenie zależy od pacjenta, czasem wymaga zastosowania środków przeciwzapalnych, czasem mija samoistnie. W innych przypadkach wymaga drobnego zabiegu w celu pozbycia się płynu, jednak nigdy nie ma pewności, że choroba nie powróci.
Zakleszczające zapalenie ścięgna
Jest to bardzo częsty i bolesny problem. Polega na tym, że jeden z palców pozostaje ugięty i nie da się go wyprostować. Dzieje się tak na skutek utwardzenia pokrycia lub osłony, która otacza ścięgno palca.
Zakleszczające zapalenie ścięgna często pojawia się u osób, które wykonują prace manualne, ciągle powtarzają te same czynności, które skutkują przesileniem i bólem rąk.
Takie prace sprawiają, że jesteś znacznie bardziej narażony na zapalenie stawów, mięśni czy ścięgien. Problem ten charakteryzuje się tym, że dotyka tylko i wyłącznie twoje palce.
Problemy ze ścięgnem nadgarstka
Ich objawy są powszechne i prawie każdy w swoim życiu choć raz ich doświadczył. Jest to: opuchlizna tworząca się centymetr pod podstawą kciuka, ból podczas łączenia palców razem, ściskania lub wykonywania jakiegokolwiek innego ruchu.
Powstaje za sprawą nieprawidłowego wykonywania czynności ruchowych, podnoszenia zbyt ciężkich przedmiotów itp. Zapalenie jest tutaj niesłychanie bolesne i może promieniować aż do okolic ramienia.
Instrukcje i środki zaradcze
Ból dłoni i nadgarstków wywołany problemami związanymi z zapaleniem stawów, jest bardzo trudny do pokonania. Czasem jedynie operacja może dać rezultaty jakich pragniesz. Jednak, dzięki prostym wskazówkom możesz osiągnąć lepszą ruchliwość tych obszarów a tym samym ułatwić życie.
Pamiętaj, że twój lekarz powinien być jedyną osobą, która przebada cię, zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie leczenie. My możemy jedynie dać ci kilka prostych wskazówek żywieniowych, które złagodzą ból i zredukują zapalenie.
Olej z siemienia lnianego
Jest to naturalny środek pomagający zredukować zapalenie. Według ekspertów, spożywając jedną łyżkę stołową siemienia lnianego każdego dnia przez miesiąc pozwoli ci znacznie złagodzić zapalenie.
Witamina B6
Jest niezbędna dla prawidłowej pracy twoich stawów, kości i ścięgien. Przeciwdziała zapaleniu i przynosi ulgę twoim dłoniom i nadgarstkom łagodząc uciążliwy ból. Jedz banany, warzywa liściaste i piersi z kurczaka.
Możesz także zażywać witaminę B6 w tabletkach. Znajdziesz ją w każdej aptece lub sklepie zielarskim. Stosuj 2 mg witaminy dziennie.
Kwas omega 3
Kwasy omega 3 są obecne w wielu rybach. Dzięki wspaniałym właściwościom przeciwzapalnym są niezbędnym środkiem pomagającym leczyć zapalenia kości i stawów. Pomagają także zredukować bóle stawów.
Wiśnie
Przeprowadzono wiele badań na temat dziękczynnego wpływu wiśni na nasze zdrowie. Wykazały one, że wiśnie doskonale zwalczają zapalenia kości i stawów oraz zapewniają większą ruchliwość (jeśli spożywa się je przez okres dwóch miesięcy).
Zaleca się jedzenie przynajmniej dziesięciu wiśni dziennie. Jeśli nie masz do nich dostępu lub są dla ciebie zbyt drogie, możesz także zastosować tabletki z wyciągiem z wiśni. Zażywają je ludzie cierpiący na różnego rodzaju zapalenia lub problemy związane ze stawami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Swigart CR, Fishman FG. Hand and wrist pain. In: Firestein GS, Budd RC, Gabriel SE, McInnes IB, O’Dell JR, eds. Kelley and Firestein’s Textbook of Rheumatology. 10th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 50.
- Calandruccio JH. Carpal tunnel syndrome, ulnar tunnel syndrome, and stenosing tenosynovitis. In: Canale ST, Beaty JH, eds. Campbell’s Operative Orthopaedics. 13th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 76.
- Gaston RG, Robinson EP, Lourie GM. Hand and wrist diagnosis and decision making. In: Miller MD, Thompson SR, eds. DeLee and Drez’s Orthopaedic Sports Medicine: Principles and Practice. 4th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2015:chap 71.
- Gaston RG, Robinson EP, Lourie GM. Hand and wrist diagnosis and decision making. In: Miller MD, Thompson SR, eds. DeLee and Drez’s Orthopaedic Sports Medicine: Principles and Practice.4th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2015:chap 71.