Torbiel nerki. Jakie są jej objawy?

Lipiec 13, 2015

Chociaż, w większości przypadków, torbiele na nerkach to nic poważnego, trzeba jednak je kontrolować i sprawdzać ich charakter, aby upewnić się, że nie zamienią się w poważniejsze dolegliwości.

Torbiel na nerkach? Na pewno niejeden raz o niej słyszałaś. W rzeczywistości jest to dolegliwość dosyć powszechna, która nie musi być niczym poważnym. Niemniej jednak, warto wiedzieć jak tworzy się torbiel i jakie możliwe objawy towarzyszą jej powstawaniu. W tym artykule wytłumaczymy ci to.

Czym jest torbiel prosta nerek?

2#:torbiel.jpg

Wszyscy jesteśmy świadomi jak niezwykle ważną funkcję pełnią nerki: filtrują krew, oczyszczają organizm, kontrolują poziom soli w naszym ciele, i w postaci moczu – usuwają zbędne produkty przemiany materii. Są to więc narządy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego też, warto znać choroby jakie mogą im zagrażać.

Przejdźmy więc do głównego tematu: czym tak naprawdę jest torbiel na nerce? Chodzi o przestrzeń w obrębie organizmu wypełnioną powietrzem lub płynem, zazwyczaj są one wypełnione cieczą wodnistą. Mogłoby się powiedzieć, że to rodzaj torebki, która wyłania się z powierzchni samej nerki lub nefronu. Njaczęściej są małe, jak na przykład,  ziarenko soczewicy, ale zdarzają się przypadki bardzo dużych torbieli, które wielkością przypominają jabłko. Rosną powoli, a substancja znajdująca się w ich środku to zazwyczaj nie krew, ani ropa, ale tylko nieszkodliwy płyn.

U kogo torbiel na nerce występuje najczęściej?

3#:torbiel.jpg

Przede wszystkim musimy pamiętać, by nie dać się porwać panice. Torbiele na nerkach nie są objawem raka ani też poważnym powikłaniem, które może znacząco wpłynąć na jakość naszego życia. Torbiele na nerkach są bardzo powszechne, w miarę jak się starzejemy. Z tego powodu, to zupełnie normalne, że zaczynają się pojawiać po ukończeniu 5o. roku życia.  Nawet wcześniej możemy mieć już torbiel, ale między 55 a 60 rokiem życia może pojawić się ich dużo więcej. Niemniej jednaj, jak już wspominaliśmy, zazwyczaj są one nieszkodliwe. 

Co prowokuje torbiel na nerce?

4#:torbiel.jpg

To normalne, że z wiekiem na nerkach może pojawiać się torbiel. Dzieje się tak, ponieważ nefrony (te części nerki odpowiedzialne za filtrację krwi) stają się coraz większe i zaczynają wypełniać się płynem. W rzeczywistości naukowcy nie wiedzą dokładnie dlaczego następuje ten proces. Wiadomo jest tylko, że dzieje się to na przestrzeni lat i chodzi o małe uszkodzenia, które powodują zbieranie się płynu, co z czasem prowokuje powstawanie różnej wielkości powłoki. Warto zaznaczyć, że torbiele na nerkach nie są dziedziczne.

To coś poważnego?

5#:torbiel.jpg

W większości przypadków odpowiedź brzmi nie, ponieważ torbiele na nerkach nie są czymś bardzo niebezpiecznym. To problem związany z wiekiem i występujący bardzo często. Z tego powodu, zwane są „torbielami prostymi nerek” i zazwyczaj, nie przeistaczają się w rakotwórcze guzy. Prawie zawsze okazują się nieszkodliwe. Mimo to, konieczne jest zidentyfikowanie ich i regularna kontrola. W przypadku, gdy ściany torbieli są grube i nieregularne może to oznaczać, że jest powiązana z jakimś typem raka. Niemniej jednak, w 70% nie są one szkodliwe ani niebezpieczne.

Jakie są objawy torbieli na nerce?

6#:torbiel.jpg

Najczęściej torbiele proste nerek nie mają objawów. Dlatego też większośc osób nawet nie wie, że ma torbiel (albo nawet 7 torbieli) na nerkach, ponieważ nie zauważają żadnych niepokojących sygnałów. O istnieniu torbieli dowiadujemy się najczęściej przez przypadek przy przeprowadzaniu rentgena lub tomografii komputerowej. Niemniej jednak, jeśli torbiel wybuchnie, mamy do czynienia z poważnym problemem, którego nie można w żaden sposób zignorować. W tym momencie, pojawia się już seria objawów, które powinniśmy umieć rozpoznać, aby móc skonsultować je z lekarzem. Do tych objawów należą:

 • Ból brzucha, żeber, bioder, żołądka lub pleców.
 • Lekka gorączka.
 • Częste oddawanie moczu i obecność krwi w moczu.
 • Wysokie ciśnienie

Jak leczyć torbiele proste nerek?

7#:torbiel.jpg

Z uwagi na fakt, że w większości przypadków torbiele na nerkach są nieszkodliwe, zazwyczaj nie podlegają one leczeniu. Jednak, w momencie kiedy torbiel bardzo naciska na nerkę, utrudniając, w ten sposób, jej prawidłowe funkcjonowanie, interwencja medyczna okazuje się konieczna. Na czym ona polega? Wyróżniamy dwa rodzaje interwencji, w zależności od miejsca, gdzie znajduje się torbiel i jej rozmiaru.

 • Wsysanie lub skleroterapia: za pomocą zastrzyku usuwa się płyn z torbieli.
 • Chirurgia: zazwyczaj przeprowadza się laparoskopię, używając cienkich instrumentów, które wprowadza się za pomocą małych otworów w brzuchu. Podczas zabiegu lekarz sączkuje torbiel, a następnie wycina ją lub spala. Interwencja ta przebiega bardzo szybko i przebywa się po niej w szpitalu tylko przez bardzo krótki okres.

Czy można zapobiec torbieli na nerce?

7#:torbiel.jpg

Jak już wspominaliśmy, torbiele pojawiają się zazwyczaj z wiekiem. Jednak, dobrym sposobem na utrzymanie naszych nerek w jak najlepszym stanie jest oczywiście – prowadzenie zdrowego trybu życia. I wiesz przecież jak to zrobić:

 • Unikaj palenia i spożywania napojów alkoholowych.
 • Pij, przynajmniej, dwa litry wody dziennie.
 • Unikaj soli, mąk oczyszczonych, cukrów i napojów gazowanych.
 • Jedz jak najwięcej owoców, warzyw i unikaj czerwonego mięsa.
 • Pij naturalne soki owocowe.
 • Pij, przez dziesięć dni w miesiącu, szklankę wody z jedną łyżeczką sody oczyszczonej po kolacji.
WIĘCEJ DLA CIEBIE