Demencja a więzy rodzinne: mała Sophie Flynn

Muzyka, która zwykle wywołuje w ludzkim organizmie pozytywne bodźce, może mieć działanie terapeutyczne i dzięki niej możemy pobudzić funkcje poznawcze mózgu, a także redukuje niepokój u osób chorych na demencję.
Demencja a więzy rodzinne: mała Sophie Flynn
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Demencja to bardzo przykra choroba zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny. Bohaterka naszej dzisiejszej historii mieszka w Irlandii, nazywa się Sophie Flynn i ma zaledwie 5 lat. Wzruszający film z jej udziałem obiegł wszystkie kontynenty i poruszył serca milionów osób na całym świecie.

Dziewczynka spędziła chwile autentycznego emocjonalnego porozumienia ze swoją chorą na otępienie 82-letnią prababcią.

Demencja – taka była diagnoza u Brendy Brock, prababci Sophie, ale mimo wszystko tym dwóm – rozdzielonym przez trzy pokolenia – osobom udało się przez chwilę nawiązać nić emocjonalnego porozumienia.

Demencja a więzy z rodziną

Obecność dziewczynki okazała się dla jej prababci jednym z najlepszych bodźców do kontaktu z rzeczywistością. To, co udało się jej osiągnąć jest naprawdę niepowtarzalne. Wzruszeni rodzice postanowili nagrać spotkanie wnuczki z prababcią i pokazać je światu.

Brenda Brock od pewnego czasu mieszka w domu opieki, gdzie otrzymuje troskę, która jest w stanie zaspokoić wszystkie jej potrzeby. Pamiętajmy, że demencja to choroba, w wyniku której pacjent całkowicie traci łączność z otaczającą go rzeczywistością.

Dzięki fachowej opiece medycznej staruszka otrzymuje codziennie stymulację niezbędną do zachowania przynajmniej niektórych funkcji poznawczych mózgu. Nie ma jednak wątpliwości, że pracownicy służby zdrowia nie są w stanie zapewnić jej emocji, jakich może doświadczyć z własną rodziną.

Na czym polega demencja?

Chociaż demencja typu choroba Alzheimera powoduje, że chorzy zapominają twarze, imiona i nie rozpoznają znajomych osób, nie wpływa ona jednak na stan emocjonalny pacjenta i potrafi on wyrażać swoje uczucia.

Istnieje niewytłumaczalna łączność między strukturami mózgowymi powiązanymi z  emocjami: podwzgórze, ciałko migdałowate, system limbiczny…

Dotychczas nie odkryto, jak to się dzieje, że postępujące procesy neurodegeneracyjne pozostawiają w nienaruszonym stanie wiele z podstawowych systemów powiązanych z emocjami.

Sophie i jej prababcia

Przeczytaj koniecznie: Choroba Alzheimera – Jak ją wykryć na czas?

Spotkanie Sophie z prababcią

Sophie od wielu lat nie widziała swojej prababci, nawet nie pamiętała dokładnie jej twarzy. Nic dziwnego, przecież ma dopiero 5 lat i na jej codzienny świat składają się z rodzice, dziadkowie i psy. Jej prababcia Brenda mieszka w domu opieki, gdzie małe dzieci nie mają w zwyczaju przychodzić.

Pewnego dnia rodzice dziewczynki postanowili, że już najwyższy czas, aby Sophie odwiedziła swoją prababcię, choćby miała to być zaledwie chwila – w końcu płynie w nich ta sama krew i należą do tej samej rodziny.

W takich sytuacjach rodzice często obawiają się i tak samo było w przypadku rodziców Sophie, bali się oni, że mała na widok bardzo chorej prababci po prostu się przestraszy. Obłożnie chora staruszka, unieruchomiona w łóżku, nierozpoznająca nikogo nie jest najlepszym towarzystwem dla dzieci.

Jednak obawy rodziców dziewczynki, a nawet psychologów, którzy ostrzegali przed możliwą reakcją chorej, były bezpodstawne. Demencja charakteryzuje się bowiem niepokojem, gdy codzienna rutyna pacjenta zostaje zaburzona i często trudno przewidzieć jego reakcję.

Jak potoczyło się spotkanie prababci z wnuczką?

Rodziców dziewczynki bardzo zaskoczyła jej reakcja – z ogromną naturalnością i bez najmniejszego strachu podeszła do łóżka chorej prababci, usadowiła się na łóżku i zaczęła śpiewać: Jesteś moim słońcem, moim jedynym słoneczkiem.

Sophie śpiewała słodkim dziecięcym głosem, a w międzyczasie głaskała staruszkę z zachwycającą czułością. A po zakończeniu piosenki przytuliła ją i pocałowała. Moment ten był dla matki dziewczynki magiczny i niepowtarzalny.

Jak sama powiedziała w wywiadzie dla gazety The Mirror: To było niesamowite, nie mogliśmy w to uwierzyć. Obydwie wyglądały na bardzo szczęśliwe i przejawiały tyle harmonii i uroku, jakby znały się od zawsze. Zupełnie jakby w pokoju nie znajdował się nikt inny poza nimi.

Całe zdarzenie zostało sfilmowane przez dziadka Sophie, Sandy’ego Millera, który następnie wrzucił filmik na YouTube’a. Sukces był ogromny – w krótkim czasie filmik zobaczyły tysiące osób. Zobacz go i ty!

Demencja a muzyka

  • Badania wykazały, że zarówno muzyka, jaki i śpiew mają terapeutyczny wpływ na pacjentów chorych na demencję.
  • Muzyka zawsze generuje pozytywne bodźce, które z kolei pomagają utrzymać spokój i dobre samopoczucie pacjentów.
  • Dobre samopoczucie pacjentów chorych na demencję łagodzi stan pobudzenia oraz poprawia funkcje poznawcze mózgu.
  • To, co przydarzyło się Sophie i jej prababci wykracza poza granice muzyki i śpiewu. W tym przypadku dziewczynka okazała się znaczącym bodźcem emocjonalnym dla chorej staruszki. Jak już wspomnieliśmy, demencja nie narusza poziomu emocjonalnego pacjenta.
  • Prawdopodobnie staruszka nawet nie rozpoznała swej wnuczki, jednak jej słodycz, ciepło, czułość i pocałunki wywołały w mózgu Brendy ogromne emocje.
  • Ta magiczna chwila nawiązania więzi emocjonalnej między chorą staruszką a dziewczynką zapewne pozostanie już na zawsze w ich sercach. Była to chwila przepełniona pozytywnymi emocjami i przyjemnej jedności, jaką nasz mózg jest w stanie stworzyć z bliskimi nam osobami.
  • Ponadto u chorych na demencję muzyka poprawia pamięć, wzmacnia uczucia i poprawia samopoczucie.

Podsumowanie

Chcieliśmy się z wami podzielić tą historią, która ze względu na swą prostotę, urok i dobroć ludzkiej natury zasługuje na uwagę. Za jej pośrednictwem chcielibyśmy również złożyć hołd wszystkim ludziom dotkniętych tą straszną chorobą, jaką jest demencja oraz ich rodzinom, które wytrwale się nimi opiekują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.