Bóle stawów - unikaj tych 9 produktów
Bóle stawów mogą być spowodowane przez pewnego rodzaju uszkodzenia w obrębie złączy kości lub wynikiem przewlekłej choroby, takiej jak zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, czy też zapalenie i kości lub ścięgien – aby wymienić tylko kilka przykładów.
W wielu przypadkach bóle stawów ustępują samoistnie. Z kolei w innych trzeba znosić dyskomfort przez długi czas. Ból ma też różne poziomy nasilenia. Dolegliwości zależą od wielu rozmaitych czynników.
Jeżeli cierpisz na bóle stawów, szybko zauważysz, że wiążą się one ze znacznym spadkiem jakości życia, przede wszystkim dlatego, że wpływa to na mobilność i umiejętność wykonywania codziennych, prostych zadań, które kiedyś wydawały się tak nieskomplikowane.
Na szczęście, w dzisiejszych czasach udowodniono, że bóle stawów można złagodzić na wiele sposobów, począwszy od przyjęcia zdrowego stylu życia i odżywiania się. W związku z tym ważne jest, aby pamiętać, że istnieją pewne produkty spożywcze, których najlepiej unikać, aby nie pogorszyć naszego stanu.
W tym artykule podzielimy się z Tobą najważniejszymi 9 produktami, których musisz unikać. Poznasz też powody, dla których lepiej jest wykreślić je ze swojej diety.
1. Bóle stawów – czego unikać? Mleko i produkty nabiałowe
Mleko i produkty mleczne nie są najlepszą opcją dla osób cierpiących na problemy ze stawami.
Jest tak, ponieważ mleko zawiera rodzaj białka o nazwie kazeina. Może on zwiększać stan zapalny i ból w obrębie stawów.
Zamiast wybierać tego typu źródła białka, warto sięgać po białko zawarte w roślinach strączkowych i warzywach. Jest to znacznie zdrowsza opcja.
Zobacz także artykuł: Mleko krowie – czy może wywoływać choroby?
2. Kukurydza
Bez wątpienia jest to roślina często używana w kuchni większości z nas. Niestety żółte ziarenka zawierają znaczną ilość kwasu tłuszczowego omega 6, który ma tendencją do zwiększania stanów zapalnych w organizmie.
Jeśli cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów lub jakąkolwiek inną dolegliwość, która naraża stawy na kontuzje, najlepiej jest unikać zarówno świeżej kukurydzy, jaki i tej zawartej w gotowej i przetworzonej żywności.
Czym zastąpić kukurydzę? Można sięgać po oliwę z oliwek, siemię lniane i inne produkty obfitujące w kwasy tłuszczowe omega-3.
3. Czerwone mięso
Ten rodzaj mięsa najlepiej jest zawierać w diecie w małych porcjach i spożywać je umiarkowanie.
Chociaż czerwone mięso nie jest do końca szkodliwe, spożywane w nadmiernych ilościach, może zwiększać ryzyko wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów. Co więcej, przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych związanych z uszkodzeniami tkanek budujących nasze stawy.
Zawarte w czerwonym mięsie żelazo, niezbędne do produkcji w naszym organizmie hemoglobiny, w dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na nasze stawy, powodując w nich obrzęk i ból.
Staraj się zastępować czerwone mięso drobiem i rybami.
4. Jajka
Jajka są bardzo zdrowe i stanowią naprawdę ważne i bogate źródło białka dla organizmu. Minusem jednak jest to, że jest to produkt pochodzenia zwierzęcego.
Żółtko jajka zawiera pewne ilości kwasu arachidonowego. Być może o nim nie słyszałeś, ale jest to substancja, która zwiększa reakcję zapalną, jeżeli taka występuje w naszym organizmie.
Najlepiej jest, aby zminimalizować ilość spożywanych jajek. Jeżeli już sięgasz po jajka, spożywaj tylko ich białko.
5. Słodkie napoje gazowane
Słodkie napoje, w tym głównie napoje gazowane, praktycznie w całości składają się z substancji chemicznych, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie (w tym zdrowie naszych stawów).
W przypadku, gdy pojawiają się bóle stawów napoje gazowane są bardzo szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar cukru i kwasu fosforowego stopniowo przyczyniają się do pogarszania stanu stawów.
Choć dla wielu osób napoje te wydają się dobrym sposobem na nawodnienie organizmu, to najlepiej sięgać po naturalne alternatywy, takie jak soki owocowe, wodę i herbaty.
Jeśli rzeczywiście chcesz zadbać o swoje zdrowie, postaraj się trwale wykreślić słodkie i gazowane napoje z codziennego jadłospisu. Bez wątpienia Twój organizm szybko odwdzięczy Ci się zdrowiem za zmianę tego nawyku żywieniowego.
6. Kawa
Wypijanie kilku filiżanek kawy dziennie, gdy cierpimy na bóle stawów, może bardzo pogorszyć naszą sytuację.
Kofeina, której kawa zawiera znaczne ilości, powoduje wypłukiwanie z organizmu niezbędnych witamin i minerałów, jednocześnie zwiększając uczucie bólu oraz stan zapalny.
Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z picia kawy. Świetna alternatywa to kawa bezkofeinowa lub ziołowe herbaty nie zawierające tej pobudzającej substancji, od której wielu z nas jest uzależnionych.
7. Żywność typu fast food
Ten rodzaj żywności to ostatnie, po co powinny sięgać osoby cierpiące na zapalenie oraz bóle stawów! Wysoka zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i węglowodanów przeciąża narządy organizmu i utrudnia eliminację toksyn.
Aby lepiej zadbać o stawy, kości i ogólne zdrowie organizmu, już dziś powinieneś zerwać z niezdrowym jedzeniem i rozpocząć detoks!
Przeczytaj także artykuł: Domowy koktajl detoksykujący – poznaj 4
Pochłaniając niezdrowe posiłki pogłębiasz nie tylko stan zapalny, ale także przyczyniasz się do rozwoju otyłości i innych powiązanych z nią problemów. Stosując taką dietę na dłuższą metę, nie uchronisz się przed chorobami.
8. Ziemniaki
Ziemniaki zawierają znaczną ilość potasu, co jest bardzo korzystne dla naszego organizmu. Jednakże, u pacjentów z zapaleniem stawów lub innymi problemami tego typu, ilość zjadanych ziemniaków powinna być mniejsza.
Dlaczego? Otóż ziemniaki zawierają niewielkie ilości toksyny zwanej solaniną, która może przyczyniać się do pogarszania stanu chorej osoby.
9. Orzechy
Wcale nie chodzi o to, że orzechy są szkodliwe dla zdrowia lub ubogie w składniki odżywcze. Rzecz w tym, że niektóre ich rodzaje zawierają sporą ilość kwasów omega-6. Te z kolei mogą powodować zaostrzenie się stanu zapalnego stawów.
Orzechy, które zawierają ten rodzaj kwasów tłuszczowych to:
- Orzeszki piniowe
- Orzechy włoskie
- Orzechy brazylijskie
Zmniejszenie spożywanych ilości wymienionych tutaj produktów jest bez wątpienia niezwykle istotne w procesie leczenia stanów zapalnych i dolegliwości związanych ze stawami.
Należy dołożyć starań, aby zmodyfikować naszą dietę. Zrób to nawet, jeśli z początku kosztuje Cię to wiele wysiłku. Dzięki temu uzupełnimy leczenie zalecone przez lekarza i z czasem niewątpliwie odczujemy wielką ulgę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Skoczyńska M, Świerkot J. The role of diet in rheumatoid arthritis. Reumatologia. 2018;56(4):259–267.
- 8. Schaefer M, Konya M. Joint Pain. Fundamentals of Pain Medicine. 2018;:165-175.
-
Rohrmann S, Linseisen J, Allenspach M, von Eckardstein A, Müller D. Plasma Concentrations of Trimethylamine-N-oxide Are Directly Associated with Dairy Food Consumption and Low-Grade Inflammation in a German Adult Population. The Journal of Nutrition. 2015;146(2):283-289.
- Vanelderen P, Szadek K, Cohen S, De Witte J, Lataster A, Patijn J et al. Sacroiliac Joint Pain. Evidence‐Based Interventional Pain Medicine. 2011;:96-102.
- Laslett M. Evidence-Based Diagnosis and Treatment of the Painful Sacroiliac Joint. Journal of Manual & Manipulative Therapy. 2008;16(3):142-152.
- Innes J, Calder P. Omega-6 fatty acids and inflammation. Prostaglandins, Leukotrienes and Essential Fatty Acids. 2018;132:41-48.
- Choi H. Diet and rheumatoid arthritis: Red meat and beyond. Arthritis & Rheumatism. 2004;50(12):3745-3747.
- Della Corte KW, Perrar I, Penczynski KJ, Schwingshackl L, Herder C, Buyken AE. Effect of Dietary Sugar Intake on Biomarkers of Subclinical Inflammation: A Systematic Review and Meta-Analysis of Intervention Studies. Nutrients. 2018;10(5):606.
- Myles I. Fast food fever: reviewing the impacts of the Western diet on immunity. Nutrition Journal. 2014;13(1).
- Mazidi M, Gao H, Kengne A. Inflammatory Markers Are Positively Associated with Serumtrans-Fatty Acids in an Adult American Population. Journal of Nutrition and Metabolism. 2017;2017:1-6.
- Thomas S, Browne H, Mobasheri A, Rayman MP. What is the evidence for a role for diet and nutrition in osteoarthritis? Rheumatology (Oxford). 2018: 57(4):61-74.
- Reyes C, Leyland K, Peat G, Cooper C, et al. Association Between Overweight and Obesity and Risk of Clinically Diagnosed Knee, Hip, and Hand Osteoarthritis. ARTHRITIS & RHEUMATOLOGY. 2016; 68(8):1869-1875.