Zapalenie stawów rąk — łagodzenie objawów

· Sierpień 7, 2016
Aby wzmocnić działanie naturalnych środków, oprócz miejscowego stosowania również zaleca się przyjmowanie ich doustnie. W ten sposób zapewnimy kompleksowe leczenie choroby.

Zapalenie stawów jest chorobą zwyrodnieniową spowodowaną zużyciem chrząstki, która pokrywa powierzchnie stykających się kości.

Upływ czasu i starzenie się jest najczęstszą przyczyną choroby, chociaż istnieją również inne czynniki, które mogą mieć wpływ na jej rozwinięcie jak na przykład urazy, niedobór w diecie składników odżywczych oraz siedzący tryb życia.

Części ciała, które są szczególnie narażone na zapalenie stawów to ręce i nadgarstki. Oba te obszary są w ciągłym ruchu, a przez to, że posiadają mniej chrząstki, do degradacji może dojść szybciej.

Jakość życia osób cierpiących na zapalenie stawów znaczenie się obniża. Do nieznośnych objawów najczęściej należy uciążliwy ból i obrzęk, które niejednokrotnie uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności.

Nadzieją może być to, że prowadzenie zdrowego trybu życia i wprowadzenie do diety kilku naturalnych środków może pomóc zmniejszyć objawy. W dzisiejszym artykule poznasz osiem z nich, które z powodzeniem możesz stosować w domu.

Naturalne lekarstwa na zapalenie stawów

1. Oliwa z oliwek

Butelka oliwy z oliwek

Jedna z substancji aktywnych znajdujących się w oliwie z oliwek — oleokantal ma działanie przeciwzapalne i hamuje działanie enzymów COX-1 i COX-2, które powodują ból. Ci, którzy uwzględnią ten produkt w swojej diecie, mają mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

W przypadku wystąpienia zapalenia stawów nadgarstków i rąk zaleca się wykonywanie delikatnego masażu przy użyciu oliwy z oliwek.

2. Zimne okłady

Zastosowanie zimnych okładów jest dobrą alternatywą dla tych, którzy zmagają się z chorobą. Zimno zmniejsza stan zapalny i relaksuje miejsca dotknięte dolegliwościami, skutecznie łagodząc objawy bólowe.

Działanie okładów nie jest długotrwałe, dlatego wskazane jest powtarzanie ich kilka razy dziennie.

3. Ciepłe okłady

Gorące okłady są kolejnym skutecznym sposobem, który łagodzi objawy choroby. Są szczególnie pomocne podczas epizodów ostrych ataków bólowych. Wystarczy zanurzyć ręcznik w gorącej wodzie i przyłożyć do rąk i nadgarstków. Zabieg ten aktywuje krążenie krwi i zmniejsza uczucie bólu.

4. Seler

Koktajl z selera

Oprócz tego, że seler jest doskonałym produktem leczniczym na zapalenie stawów, powinien zostać włączony do diety ze względu na właściwości, które zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby.

Seler działa moczopędnie, stymuluje eliminację nagromadzonych płynów w tkankach, a także dostarcza składników mineralnych. Oczyszcza krew i pomaga regulować ciśnienie krwi.

Aby skutecznie kontrolować stany zapalne i dokuczliwy ból, zaleca się codzienne przyjmowanie około litra soku właśnie z tego warzywa – przez okres jednego tygodnia.

5. Czosnek

Czosnek uważany jest za jeden z najskuteczniejszych naturalnych antybiotyków. Posiada potężne właściwości przeciwzapalne, a jedzenie go na surowo jest kolejnym sposobem łagodzącym objawy choroby.

Można stosować go jako środek zapobiegawczy lub część terapii leczniczej. Zaleca się przyjmowanie trzech surowych ząbków czosnku dziennie.

6. Ocet jabłkowy

Ocej jabłkowy

Choć wiele z nas posiada ten produkt w domowej spiżarni, jego zastosowanie ogranicza się do uzupełnienia przygotowywanych potraw. Z czego często nie zdajemy sobie sprawy to, że jest to doskonały środek do zwalczania powstałych stanów zapalnych.

Aby skutecznie wykorzystać jego właściwości, wystarczy wymieszać łyżkę produktu w szklance ciepłej wody.

7. Imbir

Korzeń imbiru zajmuje jedno z pierwszych miejsc na liście naturalnych środków zwalczających zapalenie stawów i chorób zapalnych. Zawiera enzymy i związki antyoksydacyjne, które pomagają kontrolować rozwój choroby, zmniejszają ból, jednocześnie zwiększając mobilność stawów.

Imbir jest również świetną naturalną alternatywą dla farmakologicznych środków przeciwbólowych.

8. Kurkuma

Koktajl z kurkumy

Kurkuma również należy do jednych z najpopularniejszych naturalnych środków leczniczych na zapalenie stawów. Ma właściwości przeciwutleniające, które hamują działanie wolnych rodników, jak i łagodzi powstałe stany zapalne.

Najczęstszym sposobem spożywania jest dodawanie przyprawy do potraw, ale także można przygotować z niej preparat, który jeszcze optymalnej wykorzysta jej lecznicze właściwości.

Składniki:

  • 1 stołowa łyżka kurkumy (10g)
  • 1/2 filiżanki mleka ryżowego (100 ml)
  • 1 łyżka miodu (25 g)

Sposób przygotowania:

  • przyprawę, mleko i miód należy dokładnie wymieszać
  • przyjmować na czczo przynajmniej trzy razy w tygodniu
  • wszystkie składniki są bardzo często wykorzystywane w terapiach leczniczych zapalenia stawów

Pamiętajmy jednak, że naturalne środki lecznicze nigdy nie powinny zastępować leków i zaleceń lekarza specjalisty, a przed ich stosowaniem koniecznie należy się z nim skonsultować, by wykluczyć wszelkie prawdopodobne skutki uboczne.