Zapalenie stawów rąk — łagodzenie objawów

11 czerwca, 2019
Aby wzmocnić działanie naturalnych środków, oprócz miejscowego stosowania również zaleca się przyjmowanie ich doustnie. W ten sposób zapewnimy kompleksowe leczenie choroby.

Zapalenie stawów rąk jest chorobą zwyrodnieniową spowodowaną zużyciem chrząstki, która pokrywa powierzchnie stykających się kości.

Upływ czasu i starzenie się jest najczęstszą przyczyną choroby, chociaż istnieją również inne czynniki, które mogą mieć wpływ na jej rozwinięcie jak na przykład urazy, niedobór składników odżywczych w diecie oraz siedzący tryb życia.

Części ciała, które są szczególnie narażone na artretyzm to ręce i nadgarstki. Oba te obszary są w ciągłym ruchu, a przez to, że posiadają mniej chrząstki, do degradacji może dojść szybciej. Zapalenie stawów rąk przytrafia się większości starszych ludzi.

Jakość życia osób cierpiących na zapalenie stawów znacząco się obniża. Do nieznośnych objawów najczęściej należą uciążliwy ból i obrzęk, które niejednokrotnie uniemożliwiają wykonywanie zwykłych, codziennych czynności.

Nadzieją może być to, że prowadzenie zdrowego trybu życia i wprowadzenie do diety kilku naturalnych środków może pomóc zmniejszyć objawy. W dzisiejszym artykule poznasz osiem z nich. Z powodzeniem możesz stosować je samodzielnie w domu.

Naturalne lekarstwa na zapalenie stawów rąk

1. Oliwa z oliwek

Jedna z substancji aktywnych znajdujących się w oliwie z oliwek – oleokantal – ma działanie przeciwzapalne i hamuje działanie enzymów COX-1 i COX-2, które powodują ból.

Butelka oliwy z oliwek

Ci, którzy uwzględnią ten produkt w swojej diecie, mają mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów. W przypadku wystąpienia zapalenia stawów nadgarstków i rąk zaleca się wykonywanie delikatnego masażu przy użyciu oliwy z oliwek.

Przeczytaj również: Ból stawów? Oliwa z oliwek i skórka z cytryny przyniosą Ci ulgę

2. Zimne okłady

Zastosowanie zimnych okładów jest dobrą alternatywą dla tych, którzy zmagają się z chorobą. Zimno zmniejsza stan zapalny i relaksuje miejsca dotknięte dolegliwościami, skutecznie łagodząc objawy bólowe.

Pamiętaj jednak, że działanie okładów nie jest długotrwałe, dlatego wskazane jest powtarzanie ich kilka razy dziennie.

3. Ciepłe okłady złagodzą zapalenie stawów rąk

Gorące okłady są kolejnym skutecznym sposobem, który łagodzi objawy choroby. Są szczególnie pomocne podczas ostrych ataków bólowych. Wystarczy zanurzyć ręcznik w gorącej wodzie i przyłożyć do rąk i nadgarstków. Zabieg ten aktywuje krążenie krwi i zmniejsza uczucie bólu.

4. Seler

Oprócz tego, że seler jest doskonałym produktem leczniczym na zapalenie stawów, powinien zostać włączony do diety ze względu na właściwości, które zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby.

Koktajl z selera naciowego

Seler działa moczopędnie, stymuluje eliminację nagromadzonych w tkankach płynów, a także dostarcza składników mineralnych. Co więcej, oczyszcza krew i pomaga regulować ciśnienie krwi.

Aby skutecznie kontrolować stany zapalne i dokuczliwy ból, zaleca się codzienne przyjmowanie około litra soku właśnie z tego warzywa – najlepiej przez okres jednego tygodnia.

5. Czosnek – remedium na zapalenie stawów rąk

Czosnek uważany jest za jeden z najskuteczniejszych naturalnych antybiotyków. Posiada bowiem potężne właściwości przeciwzapalne, a jedzenie go na surowo jest kolejnym sposobem łagodzącym objawy choroby.

Można stosować go jako środek zapobiegawczy lub część terapii leczniczej. Zaleca się przyjmowanie trzech surowych ząbków czosnku dziennie.

6. Ocet jabłkowy

Choć wiele z nas posiada ten produkt w domowej spiżarni, jego zastosowanie ogranicza się zazwyczaj do doprawiania potraw. Jednakże nie zdajemy sobie sprawy, że jest to doskonały środek do zwalczania rozmaitych stanów stanów zapalnych w organizmie.

Ocej jabłkowy - remedium na zapalenie stawów rąk

Aby skutecznie wykorzystać jego właściwości, wystarczy wymieszać łyżkę produktu w szklance ciepłej wody. Pij na zdrowie!

7. Imbir

Korzeń imbiru zajmuje jedno z pierwszych miejsc na liście naturalnych środków zwalczających zapalenie stawów i choroby zapalne.

Zawiera enzymy i przeciwutleniacze, które pomagają kontrolować rozwój choroby, zmniejszają ból, jednocześnie zwiększając mobilność stawów. Imbir jest również świetną naturalną alternatywą dla farmakologicznych środków przeciwbólowych.

8. Kurkuma – niezawodna na zapalenie stawów rąk

Kurkuma również należy do jednych z najpopularniejszych naturalnych środków leczniczych na zapalenie stawów. Ma właściwości przeciwutleniające, które hamują działanie wolnych rodników. Ponadto łagodzi także powstałe stany zapalne.

Koktajl z kurkumy

Najczęstszym sposobem spożywania tej przyprawy jest jej dodawanie do potraw, ale także można przygotować z niej preparat, który jeszcze optymalnej wykorzysta jej lecznicze właściwości.

Przeczytaj również: Złote mleko – napój, który odmieni Twoje życie

Składniki:

  • 1 stołowa łyżka kurkumy (10g)
  • 1/2 filiżanki mleka ryżowego (100 ml)
  • 1 łyżka miodu (25 g)

Sposób przygotowania:

  • Przyprawę, mleko i miód należy dokładnie wymieszać.
  • Przyjmować na czczo przynajmniej trzy razy w tygodniu.
  • Wszystkie składniki są bardzo często wykorzystywane w terapiach leczniczych zapalenia stawów.

Pamiętajmy jednak, że naturalne środki lecznicze nigdy nie powinny zastępować leków i zaleceń lekarza specjalisty, a przed ich stosowaniem koniecznie należy się z nim skonsultować, by wykluczyć wszelkie prawdopodobne skutki uboczne.