Ból kolana? Wypróbuj te ćwiczenia na ich wzmocnienie
Ból kolana może dopaść Cię w każdym wieku – nieważne czy masz 30, 40 czy 60 lat. Wiele osób cierpi z powodu tej dolegliwości, która może mieć związek z przebytym urazem lub zwykłym procesem zużywania się chrząstki i więzadeł.
Kolano może wydawać Ci się bardzo prostą konstrukcją, jednak specjaliści ostrzegają, że staw kolanowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych i narażonych na kontuzje.
Kolana są obciążone całym ciężarem Twojego ciała, gdy przebywasz w pozycji stojącej; staw kolanowy pozwala Ci także na zginanie i prostowanie nóg.
Jest to niezwykła konstrukcja wykonana z kości, mięśni, więzadeł, chrząstki i dysków, jednak nawet najmniejszy problem czy stan zapalny wywołuje w tym miejscu ogromny ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Czy istnieją sposoby, by uniknąć bólu kolana? Czy oprócz pomocy specjalisty są jeszcze inne możliwości, by wzmocnić swoje stawy i przywrócić im elastyczność? A czy wskazana jest jazda na rowerze?
Czy będziesz mógł jeszcze tańczyć bez znieczulania się zawczasu środkami przeciwbólowymi? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Ćwiczenia dla osób cierpiących na ból kolana
Eksperci w dziedzinie medycyny sportu twierdzą, że problemy z kolanami biorą się najczęściej z prowadzonego przez nas stylu życia. Inne czynniki to niektóre schorzenia, takie jak zapalenie stawów czy osteoporoza, poziom aktywności fizycznej, wiek czy płeć.
Na przykład w przypadku kobiet, w pewnym wieku ich kości stają się słabsze, co może odbijać się także negatywnie na kondycji ich stawów, w tym stawu kolanowego.
Twoje kolana to precyzyjne konstrukcje, które jednak podlegają z biegiem czasu wielu różnym procesom. Właśnie dlatego trzeba dbać o nie na co dzień. Jak?
Najlepiej zacząć od prowadzenia odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej, dostosowanej do wieku i możliwości.
Jak najlepiej ćwiczyć, gdy cierpimy na bóle kolana?
- Zalecane jest pływanie, zwłaszcza na plecach.
- Ćwiczenia na orbiterze lub rowerze stacjonarnym. Należy jednak pamiętać, by wykonywać je w umiarkowanym tempie, a w przypadku roweru zadbać o odpowiednio wysokie ustawienie siodełka, tak by nie obciążać kolan.
- Specjaliści zapewniają, że bieganie nie jest obowiązkowym warunkiem pozostawania w dobrej formie. Właśnie dlatego warto upewnić się, że nasze ciało jest gotowe na tego rodzaju wysiłek.
- Jeśli cierpisz z powodu bólu kolana, być może lepiej jest wybrać inny rodzaj aktywności, aby nie narażać się na powikłania i kontuzje.
- Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie życia bez codziennego intensywnego spaceru lub joggingu, spróbuj zwolnić tempo i nie przeciążać się zbytnio.
- Do ćwiczeń wybieraj odpowiednie podłoże i ukształtowanie terenu – tak aby zapewnić sobie przyczepność i prawidłowe ustawienie kolan względem bioder.
- Dobrym rozwiązaniem są codzienne spacery na bieżni. Być może nie brzmi to zbyt fascynująco, ale uwierz, że jest to bezpieczne rozwiązanie dla Twoich kolan.
Zobacz także: Elastyczność nóg – 3 ćwiczenia, aby ją zwiększyć
Proste ćwiczenia wzmacniające kolana
Pomyśl o swoich kolanach jako o amortyzatorach, które najlepiej będą działać przy delikatnych i precyzyjnych ruchach, unikaj za to nagłych obciążeń i gwałtownych ruchów.
Ból kolana to objaw, że nie działa już ono prawidłowo jako amortyzator. Aby sobie pomóc, możesz wykorzystać kilka prostych ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu. Gotowa? Oto one.
Przysiady przy ścianie
- Stań przy ścianie. Pomiędzy plecami a ścianą umieść piłkę do ćwiczeń.
- Załóż ręce za głową.
- Zrób przysiad utrzymując kąt prosty w kolanach, utrzymaj tę pozycję przez 10 sekund.
- Odpocznij i powtórz to ćwiczenie 5 razy.
- W takiej samej pozycji możesz także zrobić skłon i dotknąć swoich palców u stóp. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 5 razy.
Umiarkowane wypady
- Z pozycji stojącej zrób wypad jedną nogą do przodu. Zegnij nogę w kolanie, dbając by pozostawało w jednej linii z biodrem.
- Pamiętaj, że ruch nie może być gwałtowny, gdyż może wówczas wywoływać ból.
- Teraz wykonaj ćwiczenie drugą nogą. Powtórz 5 razy.
Przeczytaj również: Mocne kolana – rady i ćwiczenia
Stawanie na palcach
- W dobrych sklepach sportowych znajdziesz ciężarki, którymi możesz odpowiednio obciążyć swoje kostki. W jakim celu? Dzięki temu wzmocnisz i uelastycznisz stawy kolanowe.
- Usiądź na krześle i umieść ciężarek na jednej kostce. Delikatnie unoś stopę. Wykonuj ćwiczenie przez 5 minut, następnie zmień nogę.
Pamiętaj, że dla odpowiedniego efektu należy wykonywać ćwiczenia na kolana przez 40-60 minut dziennie. Dodatkowo unikaj siedzącego trybu życia, ponieważ jest to jedna z głównych przyczyn osłabienia i utraty giętkości stawów. Nie zwlekaj, zacznij ćwiczyć już dziś!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Turrión Nieves, A., Martín Holguera, R., Pérez Gómez, A., & Álvarez de Mon-Soto, M. (2017). Artritis reumatoide. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2017.02.010
-
Martínez Figueroa, R., Martínez Figueroa, C., Calvo Rodriguez, R., & Figueroa Poblete, D. (2015). Osteoartritis (artrosis) de rodilla. Revista Chilena de Ortopedia y Traumatología. https://doi.org/10.1016/j.rchot.2015.10.005
-
Roberto Negrín, V., & Fernando Olavarría, M. (2014). Artrosis y ejercicio físico. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(14)70111-7