Bolące stopy? Garść porad jak im ulżyć

Kąpiel solna to jeden z najskuteczniejszych sposobów na bóle stóp. Nie tylko pomoże Ci się to zrelaksować, ale także zapobiegnie wysuszeniu skóry.
Bolące stopy? Garść porad jak im ulżyć

Ostatnia aktualizacja: 14 października, 2018

Twoje bolące stopy doskwierają Ci dlatego, żeod momentu przebudzenia aż do chwili, gdy z powrotem kładziesz się do łóżka, przez cały dzień dźwigają cały ciężar Twojego ciała. Chodzisz po domu, biegniesz do pracy, nosisz wysokie obcasy i nieustannie obciążasz tę część swojego ciała.

Jakby tego było mało, bolące stopy są także ciągle narażone na różne schorzenia, infekcje i uszkodzenia, a to może znacznie pogorszyć jakość Twojego życia.

W rzeczywistości niewiele osób pamięta o swoich stopach, tak długo aż nie zaczynają odczuwać pierwszych dolegliwości z nimi związanych. Jedną z głównych przyczyn bólu stóp jest nieodpowiednie obuwie. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule pokażemy Ci kilka prostych trików, które pozwolą Ci uporać się z tym problemem.

Co zrobić, by przestały Ci doskwierać bolące stopy?

Jeśli nawet Twoja ulubiona para butów sprawia, że już po kilku godzinach masz ochotę chodzić boso, nasze porady mogą pomóc Ci uporać się z tą niedogodnością.

Zmień sposób wiązania butów

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawę, że to nieodpowiedni sposób zawiązania butów jest przyczyną bolących i opuchniętych stóp. Nie zawiązuj butów zbyt ciasno, nie pozostawiaj również zbyt wiele luzu.

Wybieraj szpilki zapinane na pasek

Jeśli uwielbiasz chodzić w szpilkach, ale nie jest to dla Ciebie wystarczająco komfortowe, spróbuj wybierać takie z zapięciem na pasek. Taki model zapewni Ci większą stabilność i wygodę podczas chodzenia.

Rób sobie przerwy

Eleganckie obuwie nie zawsze jest tak wygodne jak byśmy sobie tego życzyli, warto więc od czasu do czasu dać odpocząć swoim stopom i zrobić sobie przerwę. Nawet 5 minut bez butów przywróci Ci zdrowe krążenie i przyniesie ulgę.

Wypróbuj wkładki żelowe

Żelowe wkładki włożone do butów neutralizują wstrząsy i łagodzą niedogodności związane z noszeniem wysokich obcasów.

Wkładki żelowe do butów

Bez problemu znajdziesz je w większości sklepów obuwniczych i sklepów z akcesoriami.

Ochroń się przed otarciami i odciskami

Jak głosi przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dotyczy to także zdrowia i komfortu Twoich stóp. Jeśli przewidujesz, że buty mogą Cię obetrzeć, zawczasu naklej na stopy plasterki lub owiń dane miejsce bandażem.

Rozciągnij zbyt ciasne buty

Dość często buty wykonane ze skóry lub tkaniny mogą okazać się za ciasne. Na szczęście istnieje na to prosty domowy sposób. Wypełnij plastikowe torebki wodą i umieść je w butach. Następnie włóż buty do zamrażalki.

Rozciąganie butów

Woda zwiększy swoją objętość, a buty staną się wygodniejsze. Możesz także wypróbować wkładki, które pozwolą uniknąć Ci otarć i odcisków.

Naturalne sposoby na bolące stopy

Bolące stopy bardzo uprzykrzają życie, na szczęście istnieją proste i naturalne sposoby, jak przynieść sobie ulgę nawet po bardzo ciężkim dniu.

Kąpiel solna

Klasyczna kąpiel stóp z wykorzystaniem soli kamiennej lub siarczanu magnezu (nazywanego solą z Epsom) to jeden z najlepszych sposobów na nawilżenie i zrelaksowanie stóp. Rozpuść pół szklanki soli w misce ciepłej wody i mocz bolące stopy przez 20 minut.

Kąpiel rumiankowa

Rumianek ma działanie przeciwzapalne i kojące, jest więc idealnym środkiem uśmierzającym ból stóp.

Kąpiel stóp

Przygotuj litr lub więcej naparu z rumianku i mocz bolące stopy przez 20 minut. Bolące nogi możesz też obłożyć zużytymi torebkami herbaty rumiankowej.

Kąpiel imbirowa

Imbir jest znany na całym świecie jako doskonały naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Właśnie dlatego kąpiel stóp w naparze z imbirem pozwoli Ci się zrelaksować i uśmierzy ból. Umieść duży kawałek korzenia imbiru w garnku z wrzącą wodą i pozostaw na 5-10 minut.

Gdy napar przestygnie wykorzystaj go do kąpieli stóp.

Masaż

Ostatni sposób na bolące stopy, którego nie mogło tu zabraknąć to oczywiście masaż stóp.

Masaż stóp

Po ciężkim dniu masaż z wykorzystaniem oliwy z oliwek, olejku miętowego lub olejku lawendowego będzie z pewnością doskonałym pomysłem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.