Atak paniki czy zawał serca? – Jak ich nie pomylić?

Chociaż z pozoru objawy zawału serca i ataku paniki są praktycznie identyczne, o tym, z którą dolegliwością musimy się zmierzyć, decyduje czas ich trwania.
Atak paniki czy zawał serca? – Jak ich nie pomylić?

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2022

Bardzo często zdarza się, że mylimy atak paniki z zawałem serca. Nie ma się czemu dziwić. Obydwa zaburzenia w funkcjonowaniu poszczególnych narządów i układów organizmu objawiają się w bardzo podobny sposób.

Jeśli zdarzyło ci się kiedykolwiek być na skraju ataku serca lub nerwicy lękowej, zachęcamy cię do poznania różnic między tymi dwiema dolegliwościami. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł zareagować na czas i prawidłowo zadbać o siebie.

Już po krótkiej chwili będziesz wiedział, czy to co dzieje się z twoim ciałem jest groźne dla zdrowia, czy wystarczy, że się uspokoisz i złagodzisz pożerający cię stres.

Pamiętajmy jednak, że zarówno atak paniki, jak zawał mięśnia sercowego mogą wywołać w ludzkim organizmie spore zniszczenia. Mimo pozornego podobieństwa można nauczyć się je odróżniać. Poznaj kilka przydatnych wskazówek!

Atak paniki – jak go rozpoznać?

Atak paniki (lub też atak nerwicy lękowej) to bardzo intensywna reakcja organizmu na silny stres. Podczas ataku paniki nasz organizm traci zdolność kontroli układu nerwowego.

Źródło problemu leży zazwyczaj w negatywnych, pesymistycznych i katastroficznych myślach oraz w hiperwentylacji komórek organizmu, która z kolei prowadzi do wzrostu ogólnej aktywacji fizjologicznej.

Przerażona dziewczyna a atak paniki

Odbywający się na poziomie fizycznym atak paniki jest wynikiem nadmiernej aktywacji ciała migdałowatego, które w obliczu zagrożenia wysyła sygnały do natychmiastowego działania.

Aby skutecznie zwalczyć problem, w pierwszej kolejności należy ustalić jego przyczyny lub zawiadomić komórki organizmu o tym, że sytuacja obiektywnie rzecz biorąc wcale nie jest niebezpieczna.

W każdym przypadku – bez względu na źródło i czas trwania ataku – należy wybrać się do lekarza, by ten zlecił nam wykonanie odpowiednich badań. Dzięki trafnemu leczeniu psychologicznemu dotrzesz do rzeczywistego źródła twoich ataków paniki.

Obajwy ataku paniki

Pamiętajmy, że atak paniki to chwilowa utrata kontroli nad nerwami, która może wystąpić podczas zwykłych, codziennych obowiązków oraz w najmniej spotykanych okolicznościach.

  • Objawy ataku paniki zwykle nie przekraczają okresów trwających dłużej niż dziesięć minut. Pojawiający się wówczas ból koncentruje się w okolicy klatki piersiowej i ma charakter zmienny. Jego intensywność to się nasila, to opada.
  • Podczas ataku paniki będziesz odczuwać również drętwienie oraz kujący ból, który nie będzie ograniczał się wyłącznie do lewego ramienia. Może on pojawić się również w prawym ramieniu, w nogach i palcach.
  • Osoby doświadczające ataku paniki zazwyczaj stają oko w oko z irracjonalnym lękiem lub zmagają się z uczuciem, że są bliscy szaleństwu. W takim momencie żaden człowiek nie jest w stanie myśleć racjonalnie.
Napad paniki

Zawał serca – jak go rozpoznać?

Zawał serca występuje wówczas, gdy występujący w tętnicy wieńcowej skrzep blokuje dopływ krwi i powietrza do serca.

Taka, niecodzienna dla organizmu sytuacja staje się przyczyną nierównego bicia serca – zaburzenia znanego pod nazwą arytmii. Ta z kolei powoduje obniżenie częstotliwości bicia serca.

Jeśli blokujący przepływ krwi skrzep nie zostanie usunięty w krótkim czasie, następuje martwica mięśnia sercowego, a wraz z nim śmierć całego organizmu.

Zawał serca a atak paniki

Objawy zawału mięśnia sercowego

  • W momencie występowania zawału mięśnia sercowego, będziesz odczuwać uciążliwy ból – generalnie w środkowej części klatki piersiowej – który może promieniować na lewe ramię i plecy. Ludzie opisują ból serca w czasie zawału jako „ograniczający”.
  • Ból może także promieniować do karku, a nawet w obszar zębów trzonowych i żuchwy.
  • Natężenie bólu może być zmienne, chociaż zwykle nie trwa on dłużej niż pięć minut i nie zaburza funkcji układu oddechowego.
  • Może wystąpić uczucie „kłucia”, które w większości przypadków ogranicza się jedynie do lewego ramienia.
  • Zawał serca równie często objawia się także wydalaniem zimnego i lepkiego potu, nudnościami, a nawet wymiotami.

U osoby doświadczającej zawału serca nie występuje przyspieszony oddech, z wyjątkiem przypadku, gdy konsekwencją zawału jest atak paniki.

Jeśli powyższe objawy utrzymują się u ciebie od przynajmniej pięciu minut, nie czekaj dłużej i jak najszybciej wezwij karetkę lub poproś kogoś bliskiego, by natychmiast zawiózł cię na pogotowie.

Na zakończenie

Jeśli nie masz pewności i nie jesteś w stanie w danej chwili stwierdzić, czy to co właśnie dzieje się z twoim ciałem to atak paniki czy zawał serca, nie czekaj i natychmiast pojedź na pogotowie lub niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Czekanie na dalszy obrót sprawy w żadnym z tych dwóch przypadków nie jest dobrym rozwiązanie. Jeśli okaże się, że doświadczasz zawału mięśnia sercowego i w porę nie trafisz w ręce specjalisty, możesz umrzeć. Pomoc medyczna w tym przypadku jest niezbędna.

Z kolei, jeśli twoim problemem jest atak paniki i nie złagodzisz go prawidłowo, może nastąpić nasilenie objawów. Wzrasta również ryzyko, że tego typu ataki w przyszłości będą się pojawiały znacznie częściej.

Pamiętaj, że wczesne i trafne rozpoznanie problemu oraz specjalistyczna opieka medyczna pomogą zwalczyć źródło twoich lęków. Umiejętność panowania nad nerwami w każdej, nawet najbardziej stresującej sytuacji jest gwarantem wysokiej jakości i długiego życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.