Stres – nie ignoruj tych 7 objawów

Grudzień 15, 2017
Czy potrafisz rozpoznać objawy stresu? Niektóre z nich mogą początkowo nie wzbudzać żadnych podejrzeń, ale nie ustąpią, dopóki nie znajdziesz na nie rozwiązania.

Stres jest jedną z naturalnych reakcji naszego organizmu na czynniki zewnętrzne, które są przez nas postrzegane jako zagrożenie. Reakcja taka może mieć charakter psychiczny lub fizyczny.

Zazwyczaj w takich sytuacjach czujemy się wytrąceni emocjonalnie z równowagi i mniej lub bardziej świadomie szukamy sposobu na poradzenie sobie z zagrożeniem lub wyzwaniem.

Objawy stresu wynikają z pierwotnej, ludzkiej potrzeby przetrwania i wpływają bezpośrednio na pracę serca i mózgu. Choć czasem stres może być jedynie odpowiedzią na zmiany w otaczającym nas środowisku, niejednokrotnie staje się on poważnym problemem jeśli stan ten trwa zbyt długo.

W dzisiejszych czasach stres jest tak powszechny, że wiele osób zaczęło ignorować jego symptomy, przez co problem ten przeradzają się niejednokrotnie w przewlekłe zaburzenia.

Dlatego ważne jest, aby poznać objawy stresu i odpowiednio na nie zareagować kiedy jeszcze jest ku temu pora.

1. Bóle głowy

Obecnie wiele osób cierpi na powracające bóle głowy wywołane nieustannym stresem. Kiedy jesteśmy w takim stanie, podnosi się ciśnienie krwi i obniża dopływ krwi do mózgu

ból głowy, a stres

Jeśli problem ten zaczyna się pojawiać zbyt często, może mu towarzyszyć wrażliwość na światło, rozdrażnienie i kłopoty ze wzrokiem.

2. Stres a zaburzenia trawienia

Problemy z trawieniem rzadko są kojarzone ze stresem. Najczęściej myślimy, że wynikają one z naszych nawyków żywieniowych lub ze spożycia nieodpowiedniego produktu.

W rzeczywistości jednak, nasz układ trawienny ściśle zależy od naszego mózgu i od informacji, jakie otrzymuje poprzez  neuroprzekaźniki.

  • Nadmierna produkcja kortyzolu, czyli hormonu stresu, podnosi poziom kwasów żołądkowych i wywołuje takie problemy, jak niestrawność czy refluks.
  • Innym objawem mogą być powracające bóle brzucha, często połączone z nudnościami i wymiotami.

3. Nadmierne wypadanie włosów

Każdego dnia wypada nam nieco włosów, ale kiedy nasz organizm znajduje się pod silnym wpływem stresu, możesz zauważyć, że zaczynasz tracić większą ilość włosów, niż normalnie i że twoje włosy bardzo wolno odrastają.

wypadanie włosów a stres

Zmiany hormonalne wywołane długotrwałym stresem mogą prowadzić do zaburzeń krążenia w całym ciele, w tym w skórze głowy. Do komórek skóry nie dociera odpowiednia ilość tlenu, przez co włosy nie są odżywione.

Wypadanie włosów spowodowane stresem może dotknąć jedynie niektóre obszary głowy lub jej całość.

Jeśli zauważysz u siebie tego typu problem, koniecznie postaraj się obniżyć poziom stresu stosując dostępne techniki relaksacyjne lub kontaktując się ze specjalistą.

4. Ból w dolnej części pleców

Ból w dolnej części pleców to objaw, na który często skarżą się osoby będące pod wpływem stresu. Najczęściej dotyka tych z nas, którzy spędzają wiele godzin w tej samej pozycji.

Choć ból pleców może mieć podłoże czysto fizyczne, stres pogłębia ten ból, ponieważ zestresowane mięśnie są napięte i obolałe nawet jeśli nie podejmujesz większego wysiłku fizycznego.

5. Problemy ze skórą

Bardzo często zapominamy, jak duży wpływ na naszą skórę i nasz wygląd ma stres. Choć problemy ze skórą zazwyczaj wynikają z czynników środowiskowych, takich jak słońce czy zanieczyszczenia, twój stan fizyczny i psychiczny również może wpływać na stan twojej skóry.

Stres stopniowo osłabia naskórek i sprawia, że staje się on podatny na uszkodzenia.

choroba skóry a stres

Jeśli jesteś pod wpływem stresu, twoja skóra może reagować na różne sposoby, np.:

  • Egzema
  • Łuszczyca
  • Podrażnienia i zaczerwienienia
  • Alergie i trądzik

6. Stany zapalne dłoni

Jeśli pozostajemy pod wpływem stresu przez długi czas, w naszym ciele mogą się pojawić miejscowe stany zapalne. Spuchnięte, obolałe dłonie to jedna z reakcji naszego ciała na silny stres, na który musisz niezwłocznie zareagować.

Oczywiście istnieją również inne przyczyny opuchlizny na dłoniach, np. artretyzm, ale bardzo często problem ten znika kiedy zmniejsza się poziom stresu.

7. Zmiany apetytu

Niektóre osoby pod wpływem stresu tracą apetyt, inni natomiast odczuwają nieustanną chęć spożywania wysokokalorycznych posiłków. Wynika to z zachwiania równowagi w układzie nerwowym, na co mózg odpowiada chęcią jedzenia określonych produktów.

Kobieta obserwuje ciastka, stres może wywoływać wzmożony apetyt

Zwracaj baczną uwagę na to, po jakie produkty spożywcze masz ochotę sięgnąć. Nie pozwól, aby stres doprowadził do nadwagi, otyłości lub zaburzeń żywienia.

Czy zauważyłeś u siebie któreś z wymienionych powyżej objawów? Jeżeli tak, nie zwlekaj i podejmij odpowiednie kroki aby obniżyć poziom stresu w swoim życiu i nie pozwolić, aby wpłynął on na kolejne aspekty twojego zdrowia.

WIĘCEJ DLA CIEBIE