Bezsenność zwiększa ryzyko udaru i zawału

· Sierpień 5, 2017
Zgodnie z danymi wielu różnych badań naukowych, bezsenność i brak odpowiedniego odpoczynku zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet.

Wielokrotnie pisaliśmy już na temat negatywnych skutków częstych zaburzeń snu. Bezsenność wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Brak odpowiedniej ilości godzin snu oraz jego zła jakość prędzej czy później odcisną piętno nie tylko pod naszymi oczami, ale także na pracy układu sercowo-naczyniowego.

Bezsenność to zaburzenie, które dotyczy coraz większej liczby osób na całym świecie. W żadnym wypadku nie należy go lekceważyć, ponieważ może ono prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, nawet do udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego.

Nocny odpoczynek jest bardzo ważnym elementem naszego życia – jest on niezbędny do przeprowadzania procesów regeneracji komórek, które doznały uszkodzenia w ciągu całego dnia. Jeśli procesy te nie zachodzą prawidłowo, organizm się osłabia i szybciej się starzeje.

Jak bezsenność wpływa na nasze zdrowie?

Chociaż w ostatnich latach coraz bardziej wzrasta świadomość dbania o zdrowie, o szczupłą sylwetkę, wysoko postawiona poprzeczka w życiu społecznym wymaga od nas wiele wysiłku i pracy, co nierzadko spycha niektóre aspekty naszego życia na dalszy plan. Jednym z nich jest higiena snu.

Czasami zaburzenia snu są aż tak wielkie, że nie potrafimy zasnąć nawet przez całą noc. Warto jednak uświadomić sobie, że konsekwencje takiej nieprzespanej nocy są ogromne. A w przypadku kilku lub kilkunastu nocy z rzędu mogą być naprawdę dramatyczne.

Bezsenność to pojęcie, które obejmuje wszelkiego rodzaju zaburzenia snu. Mówimy o niej wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zapaść w głęboki sen i utrzymać go przez kilka godzin z rzędu, najlepiej powyżej sześciu. Po każdej nieprzespanej nocy twój organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, a komórki nie regenerują się prawidłowo.

Konsekwencji bezsenności może być wiele, lecz my dziś chcemy się skupić na dwóch bardzo poważnych – chińscy naukowcy odkryli bowiem, że zaburzenia snu prowadzą do wzrostu ryzyka wystąpienia udaru mózgu oraz zawału mięśnia sercowego.

Przeczytaj koniecznie: Udar mózgu – czy można go w jakiś sposób unikąć?

Bezsenność zwiększa ryzyko wystąpienia udaru i zawału

Zawał serca

Aby dojść do tego wniosku, naukowcy wykonali 15 odrębnych badań, w których wzięło udział 160798 uczestników. W trakcie eksperymentu odnotowano 11702 przypadki ataków na tle sercowo-naczyniowym. W każdym z tych przypadków badani cierpieli na bezsenność w trakcie przeprowadzania badania.

Uwagę przykuwa fakt, że ani zawał, ani udar nie wystąpił u ani jednej z osób, które budzą się tuż przed dźwiękiem budzika. Z kolei odnotowano, że u osób, które mają problem z zasypianiem lub nie są w stanie zapaść w ciągły sen, wzrasta ryzyko wystąpienia zawału i udaru mózgu.

Qiao He, kierownik eksperymentu twierdzi, że jeszcze jest za wcześnie, by dokładnie określić powiązanie między tymi dwoma zaburzeniami. Kilka czynników jest jednak pewnych:

  • Bezsenność i zaburzenia snu w znaczący sposób wpływają na przemianę materii naszego organizmu: spowalniają ją i prowadzą do występowania zaparć.
  • Jedną z konsekwencji bezsenności są wahania ciśnienia tętniczego krwi oraz poziom cytokin prozapalnych. Zaburzenia te mogą prowadzić do wystąpienia udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego.
  • Konsekwencje bezsenności i zaburzeń snu nie są jednakowe dla obydwóch płci. Na ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca są narażone głównie kobiety. Być może dlatego, że to właśnie płeć piękna jest szczególnie podatna na bezsenność. Jest to powiązane ze zmianami hormonalnymi w organizmie oraz reakcją na stres.
  • Stąd też specjaliści zalecają, by kobiety cierpiące na bezsenność lub jakiekolwiek inne zaburzenia snu nie ignorowały problemu i zasięgnęły w tej kwestii porady lekarza.

Przeczytaj koniecznie: Jak przeżyć zawał, gdy jesteś sam?

Jak naturalnie zwalczyć bezsenność?

Regularna aktywność fizyczna

Jogging

Pamiętajmy, że wysiłek fizyczny nie tylko prowadzi do zmęczenia organizmu, ale stymuluje nasz mózg do wytwarzania substancji o nazwie serotonina. To dzięki niej odczuwamy senność i jesteśmy w stanie spać nieprzerwanie przez kilka godzin z rzędu.

Z drugiej strony regularne uprawianie sportu pomaga w naturalny sposób obniżyć poziom kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu. To dlatego po intensywnym treningu czujemy przypływ pozytywnej energii oraz przyjemne odprężenie całego organizmu.

Jakby tego było mało, sport pomaga umocnić poczucie własnej wartości. Osiągając coraz to nowsze cele i poprawiając dotychczasowe wyniki bardzo pozytywnie wpływamy na funkcjonowanie naszego mózgu, a dodatkowo aktywność fizyczna to doskonały sposób na osiągnięcie i utrzymanie pięknej sylwetki.

Idealna pora na spanie

Bezsenność

Wielu z nas popełnia powszechny błąd kładzenia się do łóżka o porze, która wydaje nam się odpowiednia. No właśnie – wydaje nam się odpowiednia. To właśnie jedna z najczęstszych przyczyn występowania problemów z zasypianiem.

Kiedy nasz organizm nie jest zmęczony, a my usilnie upieramy się, by zasnąć, skutek bywa odwrotny. A kiedy nie potrafimy zasnąć, zaczynamy się stresować i w ten sposób wpadamy w pułapkę bezsenności.

Czy zdarzyło ci się kiedyś, że przez całą noc nie zmrużyłaś oka tylko dlatego, że następnego ranka musiałaś wstać wcześniej niż zwykle? Właśnie w takich przypadkach obsesyjnie próbujemy zasnąć, lecz nasz organizm natychmiast wyczuwa presję i reaguje w zupełnie odwrotny sposób.

Przeczytaj koniecznie: Najlepsze pozycje do spania z partnerem

Staraj się zasypiać i budzić zawsze o tej samej porze

dziewczyna czytająca książkę

W nawiązaniu do poprzedniego punktu chcielibyśmy zaznaczyć, że nawet jeśli musisz wstać wcześniej niż zwykle, pójdź spać o tej samej porze. Nasz mózg to maszyneria, która bardzo lubi rutynę.

Kiedy następuje zaburzenie codziennych przyzwyczajeń, nasz mózg odczuwa to dotkliwie. Jednym z tego objawów może być właśnie bezsenność.

  • Najlepszą porą na pójście spać jest godzina, o której pojawia się pierwsze ziewanie. Nasz organizm daje nam w ten sposób znak, że jest już zmęczony i zasługuje na nocny odpoczynek.
  • Jeśli chodzi o porę wstawania, należy zrobić eksperyment przez kila dni z budzeniem się bez budzika. Nasz organizm sam da nam znać, ile godzin snu potrzebuje i o której jest już wypoczęty i gotowy do pracy przez cały nadchodzący dzień.
  • Jeśli masz problem z zasypianiem, sięgnij po nudną książkę i czytaj tak długo, aż mózg się znudzi i zrelaksuje do tego stopnia, że po prostu zaśniesz. Doskonale nadaje się do tego ta z książek, których nigdy nie byłaś w stanie przeczytać do końca.

Pomimo niezbyt optymistycznych wyników badań, mamy dla ciebie optymistyczną wiadomość – bezsenność to zaburzenie, które jest w 100% wyleczalne. Nie lekceważ bezsennych nocy, ponieważ mogą one skończyć się dla twojego organizmu tragicznie.

Jak już wspomnieliśmy, problemy ze snem zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. Prawidłowa higiena snu pomaga zapobiec tym dwóm poważnym chorobom. To już wystarczający powód do zadbania o zdrowy i regenerujący sen każdej nocy.