Najlepsze pozycje do spania z partnerem

W kwestii snu, niezależnie od tego, czy śpimy sami, czy też z partnerem, należy zadbać przede wszystkim o komfort i wygodę, gdyż może to mieć wpływ na nasze samopoczucie i postawę ciała.
Najlepsze pozycje do spania z partnerem
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Spanie z partnerem może bardzo przyczynić się do wzmocnienia związku. Okazuje się jednak, że nie wszystkie pozycje, jakie obieramy do snu są wygodne i korzystne dla naszego zdrowia.

Aby zatem wyspać się dobrze i zdrowo, zapewniając swojemu ciału należyty komfort snu, zaproponujemy Ci w dzisiejszym artykule najlepsze pozycje do spania z Twoim partnerem. Zapewnią Ci one bliskość, nie ograbiając przy tym z komfortu.

Chodzi nie tylko o to, by ciało znalazło się w odpowiedniej do snu pozycji, ale raczej o to, by zadbać o zdrowie i komfort na dłuższą metę. Proponowane przez nas pozycje pomogą Ci spać smacznie, będąc jednocześnie blisko swojego partnera.

1. Pozycje do spania z partnerem: na boku

Para śpiąca na boku

Jeżeli oboje lubicie spać na boku, dobrym pomysłem może być spanie z plecami przy plecach partnera. Dzięki temu unikniecie drętwienia ciała i nie będziecie zmuszeni spać w niewygodnych pozycjach, w których będziecie sobie nawzajem przeszkadzać.

Jest to niewątpliwie doskonały sposób na to, by oboje partnerów zdrowo się wyspało.

  • Jeżeli jedno z Was lubi spać na boku, a drugie na plecach, najlepszym wyjściem będzie, żeby partner śpiący na boku nieco się obrócił.
  • W tym samym czasie, drugi partner może wygodnie ułożyć się na plecach z rozłożonymi rękami.

2. Przytuleni

Jest to ulubiona pozycja wielu par, choć trzeba przyznać, że nie należy do najwygodniejszych. Problem pojawia się wtedy, gdy jeden z partnerów lubi te pozycję, a drugi nie, zwłaszcza upalnym latem.

  • Aby oboje partnerów było zadowolonych, można zrobić tak: niech jeden z partnerów położy się na brzuchu, z małą poduszką pod brzuchem – dzięki temu unikniesz zbytniej presji wywieranej na plecy.
  • Drugi partner położy się na boku i będzie w stanie objąć partnera ramieniem przytulając go delikatnie.

3. Pozycje na plecach

Para śpiąca na plecach

Pozycja na plecach jest idealna, gdyż dzięki niej oboje partnerów może dobrze się wyspać i unika się wywierania presji na pewne obszary ciała. Jeżeli oboje z partnerem śpicie na plecach, wystarczy, że złapiecie się za ręce – i już będziecie mogli być blisko.

4. Pozycja na łyżeczkę

Pozycja na łyżeczkę

Jest to jedna z pozycji najczęściej wybieranych przez śpiących razem partnerów. Na łyżeczkę to jedna z dwóch ulubionych pozycji par. Czy jednak jest ona zdrowa? Odpowiedź zdaje się być twierdząca, ponieważ ten sposób spania eliminuje presję wywieraną na nasz kręgosłup.

Najlepszym sposobem, by cieszyć się tą pozycją podczas snu jest położenie się na boku, ze zgiętymi kolanami. Jeszcze wygodniej, gdy włożymy między kolana małą poduszkę. Dzięki temu oboje należycie wypoczniecie.

Niestabilne pozycje – unikaj ich

Para śpi razem w łóżku, pozycje do spania

Unikaj niewygodnych, niestabilnych pozycji, w których głowa opiera się na ramieniu partnera czy nogi opierają się na jego tułowiu. Tego typu pozycje do spania mogą okazać się niewygodne i – po dłuższym czasie – będą powodować ból.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że zaburzają one właściwe krążenie w pewnych partiach ciała poprzez wywieranie presji.

Jest to niewygodne, niezdrowe i z całą pewnością nie pomoże nam to wypocząć należycie.

Koniecznie odwiedź też artykuł: Seks – liczy się ilość czy jakość?

Dobry materac – podstawa pozycji do spania

Na nic nie przyda nam się przyjemna pozycja do snu, jeśli nie zaopatrzymy się w dobrej jakości materac. Postaraj się o materac dostosowany do Twoich potrzeb, nie nazbyt twardy ani zbyt miękki. Warto, żeby był nowy i nie zużyty.

Te same zasady musisz zastosować w przypadku wyboru poduszki. Co noc składasz na niej głowę, warto więc, byś wybrał możliwie jak najlepszą.

Pamiętaj – należy mieć na względzie preferencje partnera jeśli chodzi o pozycje do spania. Trzeba jednak pamiętać, że zdrowie i wygoda są równie ważne.

Dlatego należy unikać niewygodnych pozycji ciała podczas snu, nieważne jak romantyczne by były. Choć sprzyjają bliskości partnerów, mogą szkodzić naszym plecom.

Poszukujcie wygodny zarówno jednego, jak i drugiego partnera. Szanujcie wzajemną przestrzeń. Pamiętaj, że w spaniu chodzi o to, by wypocząć. Czułość można okazywać na wiele sposobów, pod warunkiem, że nie szkodzi to naszemu zdrowiu i wygodzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alvarez Gayau, J. L. “Sexoterapia Integral, Manual Moderno.” México, DF (1986).
  • Morales, Elena Miró, Maria del Carmen Cano, and Gualberto Buela Casal. “Sueño y calidad de vida.” Revista colombiana de psicología 14.1 (2005): 11-27.
  • Sierra, Juan Carlos, Carmen Jiménez-Navarro, and Juan Domingo Martín-Ortiz. “Calidad del sueño en estudiantes universitarios: importancia de la higiene del sueño.” Salud mental 25.6 (2002): 35-43.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.