Asany dodające energii – joga obudzi cię o poranku!
Czy wiesz, że joga to nie tylko znakomity sposób na ukojenie emocji i odzyskanie równowagi wewnętrznej? Istnieją też asany dodające energii. Jeśli chcesz aktywnie i z werwą zacząć dzień, ten typ aktywności fizycznej będzie dla ciebie idealny!
Ponadto codzienna sesja jogi pomoże ci utrzymać harmonię na linii ciało-umysł, złagodzić stres, wzmocnić mięśnie, usunąć napięcie. Skupmy się jednak na optymistycznym poranku. Poznaj najlepsze asany dodające energii i ciesz się życiem!
Joga jest jedną z najstarszych tradycji wewnętrznego rozwoju kultywowaną przez człowieka. Jest też pradawnym systemem filozofii indyjskiej. Oznacza jedność ciała, duszy i umysłu, a jej celem jest przywrócenie równowagi wewnętrznej. Jednak jak każda dyscyplina sportu wymaga także sporego wysiłku fizycznego.
Można by mnożyć bez końca zalety jogi dla naszego organizmu. Najważniejsze z nich to bez wątpienia stabilność emocjonalna, relaksacja i odpowiedni przepływ energii. Pamiętajmy, że istnieje wiele różnych odmian jogi: od klasycznej medytacji, przez arco-jogę, po jogę śmiechu.
Asany dodające energii – czym różnią się od pozostałych?
Asany to pozycje jogi, które umożliwiają zjednoczenie ciała z umysłem. Chociaż wiele z nich na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo łatwa, w rzeczywistości ich wykonanie wymaga dobrej kondycji oraz elastyczności. Ponadto trzeba skupić się na jednoczesnym kontrolowania ciała i umysłu.
Istnieje mnóstwo pozycji jogi, a każda z nich ma dobroczynny wpływ na inne punkty naszego ciała. Niektóre z nich poprawiają zdrowie kręgosłupa i pomagają w leczeniu wielu schorzeń, podczas gdy inne mają działanie przeciwbólowe, antydepresyjne, odchudzające czy po prostu poprawiające elastyczność ciała.
Jedno jest pewne – joga skutecznie pomaga ukoić ból fizyczny, jak i nerwy oraz zbolałą duszę.
Z początku wykonanie wielu asan może być dla ciebie trudne. Z czasem jednak możesz wyćwiczyć je do perfekcji. Pamiętaj, że nawet najbardziej zagorzali jogini potrzebują lat, aby idealnie opanować poszczególne asany.
Przeczytaj także artykuł: Antystresowe działanie jogi – ćwiczenia ukoją nerwy
4 asany dodające energii – najlepsze ćwiczenia na dzień dobry
Joga jako dyscyplina sportu znakomicie napełnia zarówno ciało, jak i umysł pozytywną energią. Poznaj cztery asany dodające energii, które wspaniale sprawdzają się o poranku. Naładują cię one optymizmem i chęcią do działania!
Zaleca się praktykować je codziennie. Już po krótkim czasie odczujesz pozytywne zmiany w swoim organizmie oraz poczujesz przypływ niesamowitej siły witalnej. Nie ma na co czekać! Kładziemy się na matę?
1. Pies z głową w dół
To bez wątpienia jedna z najbardziej popularnych i podstawowych asan. Jest ona szczególnie zalecana osobom początkującym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jogą. Polega ona na ułożeniu ciała w kształt odwróconej litery “V”.
Wielką zaletą tej pozycji jest fakt, że nie wymaga ona dużego wysiłku fizycznego i jest w miarę stabilna, dzięki czemu łatwo utrzymać ją nawet przez kilka minut.
Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?
- Uklęknij na macie i podeprzyj się dłońmi tak, aby znalazły się one w linii prostej z barkami, a kolana w jednej linii z biodrami (tworząc kąt 90 stopni w stosunku do maty). Plecy idealnie proste.
- Mocno oprzyj dłonie i stopy o podłoże, ponieważ to właśnie one będą utrzymywały cały ciężar twojego ciała w trakcie wykonywania ćwiczenia.
- Oddychaj głęboko. Następnie przejdź na palce u stóp, unieś kolana, wypchnij pośladki w górę – tak mocno, jak potrafisz. W miarę możliwości wyprostuj nogi w kolanach. Rozluźnij kark i opuść luźno głowę.
- Staraj się maksymalnie opuścić pięty w stronę maty, przenosząc na nie cały ciężar ciała.
- Utrzymaj pozycję przynajmniej przez 10 sekund, cały czas głęboko oddychając.
- Następnie zegnij kolana, opuść je na matę i wróć do pozycji wyjściowej (podczas wydechu).
Korzyści płynące z tej asany
- Uwolnienie napięcia nerwowego i stresu
- Wzmocnienie kości i mięśni
- Poprawa elastyczności barków, bioder, kończyn, klatki piersiowej i kręgosłupa
- Usprawnienie procesów trawiennych
- Poprawa ukrwienia mózgu
- Solidny zastrzyk energii, który pomaga usunąć zmęczenie
Asany dodające energii są niezastąpione o poranku! Przekonaj się sam, że działają dużo lepiej niż filiżanka mocnej kawy!
2. Pies z głową w górę
Jest to kolejny z wariantów pozycji psa, bardzo często mylony z pozycją kobry. Jej podstawową cechą jest to, że cała waga ciała opiera się na dłoniach i stopach. Pamiętaj, aby nie przyklejać nóg do podłogi, tak jak robi się to w asanie kobry.
Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?
- Pozycja wyjściowa jest identyczna jak w przypadku psa z głową w dół.
- Oddychaj spokojnie, a następnie weź głęboki wdech. Na wydechu obciągnij palce u stóp i podnieś biodra do góry.
- Rozprostuj nogi, a grzbiety stóp oprzyj o podłogę. Stopy rozstaw na szerokość bioder.
- Wyprostuj ramiona w łokciach. Dłonie opieraj na macie tuż pod barkami – tak, aby przedramiona były ustawione prostopadle do podłogi. Następnie unieś tułów. Nogi powinny znajdować się kilka centymetrów nad podłogą.
- Plecy wygnij w łuk i oddychaj spokojnie. Wzrok skieruj ku górze. Wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej 10 sekund, po czym opuść ciało i wróć do pozycji wyjściowej.
Przeczytaj także artykuł: Taoizm – 4 zasady osiągania spokoju wewnętrznego
Korzyści płynące z tej asany
- Wzmocnienie mięśni ramion, barków, nadgarstków, brzucha, talii, klatki piersiowej i pośladków
- Poprawa elastyczności kręgosłupa
- Rozciąganie i otwieranie klatki piersiowej
- Zwiększenie pojemności płuc (pogłębienie oddechu)
- Działanie antydepresyjne
- Zastrzyk energii
3. Pozycja wojownika 1
Asana wojownika – podobnie jak pozycja psa – również ma kilka różnych wariantów. Została ona zainspirowana postacią Virabhadra – mitologicznego wojownikia starożytnych Indii. Był on owocem cierpienia Shivy po śmierci jego małżonki.
Pozycja wojownika jest uważana jedną z najzgrabniejszych pozycji w jodze. Wszystkie jej trzy warianty przedstawiają kroki wojownika, jakie ten podjął, aby pomścić śmierć małżonki Shivy.
Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?
- Stań prosto i rozstaw nogi na szerokość bioder.
- Wdychaj głęboko powietrze przez 5 sekund, wstrzymaj oddech na 10 sekund, po czym wydychaj przez kolejne 10 sekund.
- Rozstaw stopy i unieś w górę wyprostowane ramiona.
- Zrób prawą nogą wykrok do przodu, lewa pozostaje z tyłu.
- Następnie obróć prawą stopę tak, aby tworzyła z lewą kąt 90 stopni.
- Utrzymaj asanę przez przynajmniej 10 sekund, po czym rozluźnij mięśnie.
- Wróć do pozycji wyjściowej, a następnie wykonaj asanę na drugą stronę.
Korzyści płynące z tej asany
- Wzmocnienie mięśni nóg i pośladków
- Zwiększenie wydajności organizmu
- Lepsza równowaga i stabilność
- Złagodzenie bólu w niektórych częściach ciała
4. Savasana, czyli pozycja nieboszczyka
Savasana to chyba najprostsza pozycja jogi, która nie wymaga absolutnie żadnego wysiłku fizycznego. Chociaż pozornie łatwa – w rzeczywistości jedna z najtrudniejszych do opanowania. Sztuka jej wykonania polega na unieruchomieniu zarówno ciała, jak i umysłu i pozostaniu w świadomym bezruchu.
Generalnie pozycja ta jest obowiązkowym elementem kończącym każdą sesję jogi. Wykonując ją powinieneś zminimalizować aktywność umysłową. Zrób co w twojej mocy, aby zapomnieć o wszystkich sprawach, oczyścić umysł i maksymalnie skupić się na oddechu.
Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?
- Połóż się na macie na plecach. Nogi rozstaw na szerokość bioder.
- Lekko odseparuj ręce od reszty ciała. Głowa powinna spoczywać w jednej linii z kręgosłupem. Wewnętrzną część dłoni skieruj ku górze. Palce rozluźnione.
- Skoncentruj się na głębokim oddechu, aby uwolnić całe napięcie i maksymalnie rozluźnić mięśnie.
Korzyści płynące z tej asany
- Złagodzenie bólu głowy
- Zwalczenie zmęczenia i bezsenności
- Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
- Działanie antydepresyjne
- Zastrzyk energii, czyli dobry humor przez cały dzień
Jeśli nigdy dotąd nie miałeś styczności z tym rodzajem aktywności, koniecznie zapisz się na jogę dla początkujących. Asany dodające energii wprawią cię o poranku w doskonały humor oraz dadzą ci nieprawdopodobny zastrzyk optymizmu i chęci do działania. Przekonaj się na własnej skórze, że warto regularnie uprawiać jogę!