Aloes a zdrowie serca? – 5 nieznanych korzyści
Aloes, fachowo znany pod nazwą aloe vera, to roślina wieloletnia o mięsistych liściach, w których kryje się leczniczy, bardzo cenny dla naszego organizmu żel. Jego właściwości są tak rozległe, że każdego dnia naukowcy znajdują nowe, zaskakujące zastosowanie tej rośliny.
Aloe vera to prawdziwy dar natury, który w całkowicie bezpieczny dla naszego ciała sposób zapewnia dobre samopoczucie oraz zdrowie praktycznie wszystkich narządów. Należy jednak zaznaczyć, że aloes sam w sobie nie jest lekarstwem na rozmaite choroby, jedynie pomaga je zwalczać oraz skutecznie wzmacnia odporność organizmu.
Żel z liści aloesu wspomaga trawienie, wzmacnia serce, oczyszcza krew, poprawia stan skóry, wzmacnia ogólny stan zdrowia, a także przyspiesza gojenie ran oraz łagodzi podrażnienia skóry wywołane oparzeniem.
Dziś chcielibyśmy podzielić się z tobą ciekawostką na temat aloesu. Otóż roślina ta wspaniale dba o zdrowie serca oraz całego układu sercowo-naczyniowego. Zacznij chronić swoje serce z żelem aloesowym już od dziś!
1. Aloes stabilizuje poziom cholesterolu we krwi
Tak zwany „dobry” cholesterol, czyli lipoproteiny o dużej gęstości, to jeden z typów występującego we krwi cholesterolu. Nazywa się go „dobrym”, ponieważ w naturalny sposób pomaga on zwalczyć „zły” cholesterol i doprowadzić go do wątroby, skąd jest on usuwany z organizmu.
Czy to oznacza, że im wyższy poziom „dobrego” cholesterolu we krwi, tym lepiej dla naszego zdrowia? Nie do końca. Istnieje nawet spora grupa osób, która w wyniku uwarunkowań genetycznych może zapadać na poważne choroby związane właśnie z nieprawidłowym poziomem „dobrego” cholesterolu.
Poziomy obydwu typów cholesterolu mogą się wahać, a my powinniśmy dbać o to, by utrzymywać je w ryzach. Może nam w tym pomóc aloes – roślina, która inteligentnie kontroluje poziom „dobrego” cholesterolu w stosunku do tego „złego”.
Przeczytaj koniecznie: Wysoki cholesterol – poznaj najlepsze domowe kuracje
2. Aloes obniża poziom trójglicerydów we krwi
Zewsząd bombardują nas informacje, że największym wrogiem naszego organizmu jest cholesterol. Nie do końca jest to prawdą! Naukowcy udowodnili, że znacznie większe zagrożenie dla zdrowia niesie nadmiar trójglicerydów we krwi.
Podwyższony poziom trójglicerydów we krwi oznacza, że nie spalamy dostarczonej organizmowi wraz z posiłkami energii i odkładamy ją w postaci zbędnego tłuszczyku.
Hipertriglicerydemia – choroba wywołana zbyt wysokim poziomem trójglicerydów we krwi – to cichy zabójca, który nieustannie czai się, by zaatakować nasz układ sercowo-naczyniowy oraz serce.
Staraj się więc regularnie wykonywać badania laboratoryjne i jeśli twój poziom trójglicerydów przekracza dopuszczalny stan (prawidłowy to ten poniżej 150 mg/dl), możesz być pewien, że występuje u ciebie zwiększone ryzyko nie tylko chorób serca, ale także miażdżycy czy zapalenia trzustki.
3. Obniża poziom cukru we krwi
- Jednym ze składników aloesu jest glukomannan – typ dietetycznego, rozpuszczalnego błonnika, który jest w stanie skutecznie i naturalnie obniżać poziom cukru we krwi.
- Z kolei inny składnik, antrachinony, to typ fenoli, które wraz z lektynami stabilizują poziom cukru w naszym organizmie.
Aby zanotować pozytywne działanie aloesu, należy spożywać regularnie, przez okres przynajmniej dwóch miesięcy, szklankę letniej wody z rozpuszczoną łyżką aloesowego żelu dziennie.
Warto zaznaczyć, że dzięki aloesowej kuracji nie tylko obniżymy poziom cukru we krwi, ale także skorzystamy z bogactwa pozostałych właściwości tej leczniczej rośliny. A ma ona również działanie przeciwzapalne, oczyszczające, ułatwiające zabliźnianie ran itp.
Specjaliści bez wahania twierdzą, że aloes jest jedną z najzdrowszych roślin, które w naturalny sposób dbają o zdrowie cukrzyków.
Przeczytaj koniecznie: Cukrzyca – poznaj jej objawy i bądź czujna
4. Aloes reguluje ciśnienie tętnicze krwi
Jak to się dzieje, że sok z aloesu pomaga naturalnie obniżyć nadciśnienie tętnicze krwi? Odpowiedź jest prosta: dzieje się to za sprawą ogromnej zawartości witaminy C w mięsistych liściach tej rośliny.
Pamiętajmy, że witamina C jest wspaniałym strażnikiem zdrowych, sprężystych i czystych naczyń krwionośnych. Co więcej, naturalnie poprawia krążenie krwi, a także sprawia, że do krwi dociera więcej powietrza, rozszerza żyły i tętnice oraz wspomaga leczenie miażdżycy.
5. Wzmacnia serce
Kolejnym cudownym składnikiem aloesu jest arginina. Tp jeden z wielu aminokwasów zawartych w liściach aloesu. Jest on jednak najważniejszym z nich –chroni bowiem serce oraz zdrowie całego układu sercowo-naczyniowego.
Arginina jest aminokwasem wytwarzanym przez nasz organizm w bardzo niewielkich ilościach. Stąd też najlepszą formą dostarczania jej do komórek ciała jest jej bezpośrednie spożycie wraz z pokarmem lub w postaci suplementów diety.
Naturalnym źródłem argininy są: orzeszki ziemne oraz orzechy włoskie, oczywiście najskuteczniejsze w połączeniu z aloesowym żelem. Dzięki regularnemu (lecz rozsądnemu) spożywaniu tych produktów osiągniemy następujące korzyści:
- Wzmocnimy serce, dzięki czemu będzie ono łatwiej i mocniej pompowało krew do wszystkich zakątków naszego ciała.
- Usprawnimy krążenie krwi, dzięki czemu nasz organizm będzie sobie lepiej radził z naturalnym usuwaniem toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii.
- Arginina bierze również udział w produkcji tlenku azotu, który jest niezbędny do utrzymania elastycznych i rozszerzonych naczyń krwionośnych, by krew mogła przez nie płynąć prawidłowo i sprawnie.
Na zakończenie
Na zakończenie chcielibyśmy ci przypomnieć, że aloes sam w sobie nie stanowi leku na choroby serca.
Możemy cię jednak zapewnić, że jego regularne spożywanie w naturalny sposób przyczyni się do obniżenia poziomu cholesterolu, trójglicerydów czy cukru we krwi, jednocześnie pomoże ci zapobiec występowaniu nadciśnienia tętniczego krwi – czyli w naturalny sposób kontroluje kluczowe dla naszego zdrowia czynniki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Klein, A. D., & Penneys, N. S. (1988). Aloe vera. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/S0190-9622(88)70095-X
- Rajeswari, R., Umadevi, M., Rahale, C. S., Selvavenkadesh, S., Kumar, K. P. S., & Bhowmik, D. (2012). Aloe vera: The Miracle Plant Its Medicinal and Traditional Uses in India. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry.
- Radha, M. H., & Laxmipriya, N. P. (2015). Evaluation of biological properties and clinical effectiveness of Aloe vera: A systematic review. Journal of Traditional and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1016/j.jtcme.2014.10.006