Cholesterol HDL i LDL: wszystko, co musisz wiedzieć

Cholesterol HDL i LDL stały się znanymi terminami, ponieważ mają duże znaczenie dla zdrowia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o nich wszystkiego!
Cholesterol HDL i LDL: wszystko, co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2022

Pacjenci z problemami z sercem często muszą zwracać uwagę na cholesterol HDL i LDL. Każdy, kto miał zawał serca, wie, że musi zwiększyć niektóre wartości morfologii krwi, a obniżyć inne, aby chronić swoje serce.

Jednak nie tylko chorzy na serce znają te terminy. Światowe kampanie prewencyjne opłaciły się, ponieważ coraz więcej osób rozumie, jak działa cholesterol i jaki ma wpływ na tętnice.

Zarówno cholesterol HDL, jak i LDL wchodzą w skład całkowitego cholesterolu w organizmie. Są to substancje tłuszczowe, których komórki potrzebują do metabolizmu. W związku z tym nie musimy całkowicie eliminować cholesterolu, ale raczej go kontrolować.

Na podstawie tego, co można zmierzyć w badaniu krwi należy zwrócić uwagę trzy kategorie związane z tłuszczami:

  • HDL. Tłuszcz, który oczyszcza tętnice nie zatykając ich. Jest znany jako „dobry” cholesterol.
  • LDL. Jest to rodzaj cząsteczek, które osadzają się na ścianach tętnic. Jest znany jako „zły” cholesterol.
  • Trójglicerydy. Określony tłuszcz znajdujący się w komórkach i we krwi, który zmienia się w zależności od diety danej osoby.

Cholesterol całkowity to suma cholesterolu HDL i LDL.

Co to jest cholesterol HDL?

Jak już wyjaśniliśmy powyżej, cholesterol HDL i LDL to nie to samo. Tak zwany „dobry” cholesterol lub lipoproteina o dużej gęstości (HDL) przenosi porcje tłuszczu z różnych części ciała do wątroby. Innymi słowy, „oczyszcza” tętnice.

Powinieneś dążyć do jego podwyższenia, ponieważ wyższy udział HDL zapewnia lepszą pracę układu sercowo-naczyniowego. Wbrew temu, co się zwykle uważa, warto podnieść poziom tego cholesterolu.

Niestety, stosowanie niektórych leków w stanach przewlekłych może zmniejszać poziom tej substancji. Na przykład prawie nieuchronnie zdarza się to osobom, które przyjmują beta-blokery. Na poziom cholesterolu HDL wpływają między innymi benzodiazepiny i progestageny.

Cholesterol HDL i LDL są traktowane podobnie, ponieważ ogólnie to, co zwiększa „dobry” cholesterol, ma tendencję do obniżania „złego” cholesterolu. Niemniej jednak wiadomo, że tytoń wpływa bardziej na HDL niż na LDL.

Mężczyzna u kardiologa.
Kardiolodzy uważają, że ważne jest kontrolowanie poziomu cholesterolu.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej: Przewodnik, który pomoże Ci kontrolować poziom cholesterolu

Co to jest cholesterol LDL?

LDL oznacza lipoproteinę o niskiej gęstości, powszechnie określaną jako „zły” cholesterol. Jest szkodliwy, ponieważ ma tendencję do osadzania się na wewnętrznych ściankach tętnic i blokowania przepływu krwi.

Ten proces może prowadzić do miażdżycy. Płytka miażdżycowa zawiera tłuszcz, który niesie ze sobą ta lipoproteina. Dlatego kardiolodzy nalegają na obniżenie jego wartości biochemicznych, aby zapobiec zawałom serca i dusznicy bolesnej.

Ostatecznie wyższy poziom cholesterolu LDL wiąże się z niższym przepływem tlenu do ważnych narządów. Gdy blaszka miażdżycowa pęka po osiągnięciu punktu zerwania, dochodzi do ostrych zdarzeń medycznych.

W zakresie wyników badań laboratoryjnych:

  • Mniej niż 100 miligramów na decylitr (mg/dl) LDL oznacza zdrowy poziom
  • Dopuszczalne jest do 130 miligramów na decylitr
  • Wyższe poziomy są ryzykowne, a ryzyko wzrasta jeszcze bardziej, jeśli przekraczają 190

Jak zwiększyć cholesterol HDL i obniżyć LDL

Możesz podjąć pewne środki zapobiegawcze, aby zwiększyć HDL i cholesterol LDL. Nie dotyczy to wyłącznie pacjentów z problemami sercowymi. Każdy powinien zwracać na to uwagę, aby zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe.

Kluczowe punkty są następujące:

  • Kontrola wagi. Osoba z nadwagą, oprócz ryzyka sercowego związanego z otyłością, może mieć podwyższony poziom cholesterolu LDL. Dobrą wiadomością jest to, że obniżenie wskaźnika masy ciała obniża również „zły” cholesterol.
  • Ćwiczenia fizyczne. W przeciwieństwie do siedzącego trybu życia ćwiczenia zwiększają poziom cholesterolu HDL. Ćwiczenia pochłaniają tkankę tłuszczową, aby wyprodukować energię, której potrzebują mięśnie. Ten proces usuwa krążący cholesterol z tętnic, pomagając w ich oczyszczeniu.
Kobieta, która chce schudnąć.
Kontrolowanie masy ciała jest jednym ze środków, które możesz podjąć, aby obniżyć poziom złego cholesterolu.
  • Zdrowa żywność. Chociaż dieta jest ważna w kontrolowaniu poziomu cholesterolu, nie ma ona decydującego znaczenia, jak wcześniej uważali eksperci. Badania nad dietą śródziemnomorską sugerują, że równowaga żywieniowa stymuluje działanie cholesterolu HDL i sprawia, że ​​efektywniej transportuje on tłuszcz. Podobnie nadmierne spożycie tłuszczów nasyconych podnosi poziom cholesterolu LDL powyżej akceptowalnych poziomów.
  • Tytoń. Jednym z wielu negatywnych skutków palenia jest obniżenie poziomu cholesterolu HDL.

Kontroluj poziom cholesterolu, aby żyć lepiej

Siedzący tryb życia i wysoko przetworzona żywność, którą spożywasz, wpływają między innymi na jakość życia. Podobnie jak szybkie tempo życia, które prowadzimy, szkodzi naszemu zdrowiu.

Dlatego musisz postarać się zmienić swoje nawyki, zwiększając cholesterol HDL i zmniejszając LDL. W ten sposób będziesz żył dłużej i lepiej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Echeverría, Guadalupe, and Attilio Rigotti. “Impacto de la dieta mediterránea sobre las lipoproteínas de alta densidad.” Revista chilena de cardiología 36.2 (2017): 136-143.
  • Cordovilla, Darwin O., Laura Llambí, and Selva Romero. “Tabaquismo y niveles de colesterol HDL en pacientes que asisten a una unidad de prevención secundaria cardiovascular.” Revista Uruguaya de Medicina Interna 4.1 (2019): 23-31.
  • Zárate, Arturo, et al. “Colesterol y aterosclerosis. Consideraciones históricas y tratamiento.” Archivos de cardiología de México 86.2 (2016): 163-169.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.