Stłuszczenie wątroby: na czym polega i jak należy je leczyć?

Istnieją składniki, które pomagają zwalczać stłuszczenie wątroby. Zaburzenie wywodzące się przede wszystkim z nadmiernego spożycia alkoholu.
Stłuszczenie wątroby: na czym polega i jak należy je leczyć?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Stłuszczenie wątroby jest stanem odwracalnym, który zwykle ustępuje po zmianie niektórych codziennych nawyków. Chociaż nie jest to zdrowe, możesz zapobiec powadze, jeśli lekarz zajmie się problemem na czas.

Oprócz profesjonalnego leczenia farmakologicznego niektóre naturalne środki mogą być skuteczne w poprawie funkcji wątroby. To powiedziawszy, odkryj cechy dolegliwości, jaką jest stłuszczenie wątroby i jak można z nią walczyć w tym artykule.

Stłuszczenie wątroby – charakterystyka

Ta dolegliwość występuje u osób, których poziom tłuszczu w tym narządzie stanowi od 5% do 10% masy wątroby. W większości przypadków cierpią na nią pacjenci z cukrzycą lub osoby z nadwagą.

Według Katalońskiego Stowarzyszenia Pacjentów z Zapaleniem Wątroby, chorobę tę można podzielić na dwa typy:

  1. Alkoholowe stłuszczenie wątroby: Przyczyną jest nadmierne spożycie alkoholu. Jest to najwcześniejszy etap choroby wątroby, takiej jak marskość (późny etap bliznowacenia wątroby). Kiedy wątroba jest niezdrowa, nie może rozkładać tłuszczu, który następnie się gromadzi. Jeśli dana osoba przestanie pić alkohol na czas, stan może się poprawić (po sześciu do ośmiu tygodniach abstynencji). Jeśli jednak osoba nadal pije alkohol, mogą wystąpić inne, poważniejsze powikłania.
  2. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby: Według ekspertów nie jest to spowodowane spożyciem alkoholu, chociaż jest to również jedna z przyczyn marskości wątroby. Choroba ta zastępuje zdrową tkankę wątrobową tkanką bliznowatą, co w średnim i długim okresie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie narządu. Otyłość, cukrzyca typu II, wysoki poziom cholesterolu, zespół metaboliczny lub zespół X (dziedziczna niepełnosprawność intelektualna), wysoki poziom trójglicerydów lub zbyt szybka utrata wagi mogą być niektórymi z czynników wyzwalających.
Jak naturalnie oczyścić wątrobę i woreczek żółciowy
Stłuszczenie wątroby występuje, gdy w tym ważnym narządzie gromadzi się tłuszcz.

Częste objawy stłuszczeniowej choroby wątroby

Jak wskazuje Podręcznik MSD, szczególną cechą stłuszczenia wątroby jest to, że zwykle nie daje ona wyraźnych lub charakterystycznych objawów. Dlatego najczęstsze objawy można łatwo pomylić z innymi dolegliwościami lub stanami.

W przypadku postępu zaburzenia, znaki ostrzegawcze to:

  • Fibromialgia.
  • Powiększenie wątroby i zauważalny wzrost tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej.
  • Zespół metaboliczny (podwyższony poziom kwasu moczowego, cholesterolu i trójglicerydów).
  • Bezdech senny (chrapanie).
  • Zmęczenie.
  • Problemy z utratą wagi.

Oprócz tych objawów, innymi, rzadszymi objawami stłuszczenia wątroby mogą być: wypadanie włosów, trądzik, brodawki na szyi i pod pachami, utrata apetytu, nudności lub trudności z koncentracją.

Naturalne środki do zwalczania stłuszczeniowej choroby wątroby

Przed rozpoczęciem należy powiedzieć, że konsultacja lekarska jest niezbędna i tylko fachowiec będzie w stanie zalecić odpowiednią kurację po przeanalizowaniu sytuacji każdego pacjenta.

Z drugiej strony, oprócz skorzystania z dobrodziejstw domowych środków zaradczych, konieczne jest, aby osoba cierpiąca na tę chorobę wprowadziła pewne zmiany w swoim codziennym życiu. Przede wszystkim, zdaniem kilku badaczy z Irańskiego Uniwersytetu Nauk Medycznych, należy to robić w związku z ich dietą i ewentualnymi ekscesami, które mogą być przyczyną problemu, np. picie alkoholu.

Powrót do zdrowia wątroby może zająć trochę czasu, jeśli pacjent nie jest zaangażowany i nie rezygnuje z tego, co zagraża temu narządowi. Mając to na uwadze, najskuteczniejsze domowe środki towarzyszące tym zmianom i uzupełniające leczenie są następujące.

Owoce, które mogą pomóc w walce ze stłuszczeniem wątroby

  • Loquat: Jego zalety są dobrze znane z różnych dolegliwości, w tym stłuszczenia wątroby. Dzieje się tak dlatego, że według badań opracowanych w 2019 roku poprawia pracę wątroby i pomaga w oczyszczaniu organizmu. Ten owoc jest świetnym deserem.
Pomarańczowe owoce na drzewie
  • Grejpfrut lub pomelo: to jest dobre dla pacjentów ze stłuszczeniem wątroby ze względu na jeden z jego głównych składników: naringeninę, która aktywuje substancje chemiczne odpowiedzialne za utlenianie kwasów tłuszczowych. Ponadto, zgodnie z doświadczeniami na zwierzętach, służy do redukcji tkanki tłuszczowej i łagodzenia zespołu metabolicznego. Są to dwa czynniki, które często są związane z tą chorobą.

Warzywa na stłuszczenie wątroby

  • Karczochy: Chociaż to warzywo ma wiele zalet dla organizmu, nadal brakuje dowodów potwierdzających jego wpływ na poprawę zdrowia wątroby. Pewne jest jednak, że nie ma zbyt wielu kalorii i pomaga regulować poziom cukru we krwi. Ogólnie zaleca się spożywanie go co najmniej dwa razy w tygodniu w postaci lekkich przetworów, gotowanych lub pieczonych.
  • Rzodkiewka i buraki: Według badań przeprowadzonych w 2017 roku obie powinny być włączone do diety, ponieważ mają właściwości przeciwutleniające, są pożywne i dostarczają mało kalorii. Rzodkiewki można spożywać na surowo lub tartą w sałatkach, a buraki można gotować do sałatek lub jako dodatek.
  • Cykoria: Tradycyjnie stosowana w dolegliwościach trawiennych. W rzeczywistości popularny przepis na jego spożywanie jest następujący: umyj i posiekaj kilogram (około dwóch funtów) delikatnego korzenia cykorii. Następnie przełóż do blendera, włóż do rondla i dodaj trochę cukru do smaku. Gotować do uzyskania konsystencji przypominającej syrop. Następnie trzymaj w szklanej butelce z hermetycznym zamknięciem i pij jedną łyżeczkę dziennie (skonsultuj się z lekarzem przed przygotowaniem i zażyciem tego środka ).

Rośliny lecznicze

  • Ostropest plamisty: jest to roślina, która według kilku gastroenterologów w Stanach Zjednoczonych może być stosowana jako naturalny lek na stłuszczenie wątroby. Według tradycyjnej medycyny suszone liście są pomocne w przygotowaniu naparu, który chroni i poprawia jego funkcje. Możesz spożywać do trzech filiżanek dziennie, z łyżką ostropestu plamistego w każdej filiżance.
  • Mniszek lekarski: Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Rijece pomaga to oczyścić wątrobę i poprawić jej zdrowie. Wierzenia ludowe zalecają spożywanie trzech filiżanek dziennie naparu z jednej łyżki mniszka lekarskiego na ¼ litra wrzącej wody.
  • Boldo: Badanie opublikowane w 2008 roku potwierdziło, że roślina ta służy do ochrony wątroby, ułatwiając w ten sposób powrót do zdrowia po chorobach związanych z tym narządem. Herbatę Boldo można spożywać po posiłkach, ponieważ wspomaga ona również trawienie.
  • Imbir: Według danych z badań opublikowanych przez Journal Nutrition and Metabolism, imbir służy również do zwalczania stłuszczenia wątroby, ponieważ zawiera przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć poziom trójglicerydów. Dobrze jest zrobić herbatę, rozgniatając dwie łyżeczki jej korzenia w filiżance wrzącej wody. Odstaw na kilka minut i wypij, zanim ostygnie. Może być również starty w sałatkach.

Bezzwłoczne leczenie

To prawda, że zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia to dwa kluczowe czynniki, które mają kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia. Nie zapominaj jednak, że naturalne środki zawsze należy uzupełnić przepisanym leczeniem po uprzednim zatwierdzeniu przez lekarza.

Jeśli masz najmniejsze podejrzenie stłuszczenia wątroby, skonsultuj się ze specjalistą, aby uzyskać dokładną diagnozę. Ogólnie jest to problem, który można rozwiązać, jeśli zostanie wykryty wcześnie. Jednak nie trać czujności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beevi, SS, Mangamoori, LN y Gowda, BB (2012). Perfil polifenólico y propiedades antioxidantes de Rafhanus sativusL. Investigación de productos naturales, 26 (6), 557–563. https://doi.org/10.1080/14786419.2010.521884
  • Claudia, D. C., Mosca, A., Alterio, A., Comparcola, D., Ferretti, F., & Nobili, V. (2018). Fatty liver disease. In Contemporary Endocrinology. https://doi.org/10.1007/978-3-319-68192-4_26
  • Fan, J. G., & Cao, H. X. (2013). Role of diet and nutritional management in non-alcoholic fatty liver disease. Journal of Gastroenterology and Hepatology (Australia). https://doi.org/10.1111/jgh.12244
  • Flora, K., Hahn, M., Rosen, H. y Benner, K. (1998). Cardo mariano (Silybum marianum) para la terapia de enfermedades hepáticas. Revista estadounidense de gastroenterología, 93 (2), 139-143. https://doi.org/10.1111/j.1572-0241.1998.00139.x
  • Kim, J., Ahn, M., Kim, S.-E., Lee, HS, Kim, HK, Kim, GO y Shin, T. (2017). Efecto hepatoprotector del rábano negro fermentado (Raphanus sativus L.var niger) en la lesión hepática inducida por CCl4 en ratas. Revista de Medicina Veterinaria Preventiva, 41 (4), 143-149. https://doi.org/10.13041/jpvm.2017.41.4.143
  • Melzer, O. A., Rothkopf, M. M., & Ganjhu, L. (2014). Nonalcoholic fatty liver disease. In Metabolic Medicine and Surgery. https://doi.org/10.1201/b17616
  • Mirmiran, P., Amirhamidi, Z., Ejtahed, HS, Bahadoran, Z. y Azizi, F. (2017). Relación entre la dieta y la enfermedad del hígado graso no alcohólico: un artículo de revisión. Revista iraní de salud pública , 46 (8), 1007–1017.
  • Mun, J., Park, J., Yoon, H.-G., Tú, Y., Choi, K.-C., Lee, Y.-H., Kim, K., Lee, J., Kim , O.-K. y Jun, W. (2019). Efectos del extracto de agua de Eriobotrya japonica sobre el deterioro del hígado graso alcohólico y no alcohólico. Journal of Medicinal Food, 22 (12), 1262-1270. https://doi.org/10.1089/jmf.2019.4493
  • Ochoa, Christiam y Granda, Cecilia y Chapoñan, Martín y Borja, Rubén y Borjas, Paulo y Ortiz, Jhon y Ugaz, Graciela y Puerta, Eberth y Pucutay, Mario (2008). Efecto Protector de Peumus Boldus en ratas con toxicidad hepática inducida por Paracetamol. CIMEL Ciencia e Investigación Médica Estudiantil Latinoamericana, 13 (1), 20-25. [Fecha de Consulta 15 de Diciembre de 2020]. ISSN: 1680-8398. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=717/71720914005
  • Vos, M. B., & Lavine, J. E. (2013). Dietary fructose in nonalcoholic fatty liver disease. Hepatology. https://doi.org/10.1002/hep.26299

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.