Zdrowie wątroby — produkty wspomagające jej nocną regenerację

Zdrowie wątroby jest istotne dla naszego organizmu. Zobacz jakie produkty spożywcze włączone do codziennej diety pomogą w jej regeneracji.
Zdrowie wątroby — produkty wspomagające jej nocną regenerację
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Dobre zdrowie wątroby jest synonimem dobrego samopoczucia. Jeśli wątroba jest silna, trawienie przebiega prawidłowo i możemy cieszyć się wewnętrzną równowagą, zauważalną również na zewnątrz. Jednak gdy wątroba jest w stanie zapalnym lub przeciążona, natychmiast zauważymy objawy. Z tego względu tak istotne jest dbanie o zdrowie wątroby.

Jednym z najczęstszych jest budzenie się w nocy z uczuciem „pełności” lub presji. Pamiętaj, że wątroba ma swój własny rytm pracy. Wierzcie lub nie, to jeden z najbardziej aktywnych organów w godzinach nocnych, podobnie jak mózg. Ważne jest, aby przez cały dzień zwracać uwagę na nasze jedzenie. Powinniśmy jednak zwracać szczególną uwagę na wartość odżywczą żywności, którą jemy w ostatnich godzinach dnia.

Oto, jakie pokarmy są dobre dla wątroby w porze obiadowej i dlaczego.

Zdrowie wątroby — cykl nocny

Gdy zamkniesz oczy i zapadniesz w spokojny sen, Twoje ciało nadal wykonuje wiele zadań. Z tego względu tak ważny jest spokojny sen.

Kobieta śpi
 • Podczas snu uwalniana jest wazopresyna. Jest to hormon, który powoduje wzrost wchłaniania zwrotnego wody i zapobiega utracie tej wody z powodu problemów żołądkowych. Substancja ta jest również znana jako „hormon antydiuretyczny”.
 • Układ hormonalny też ma swoje zadania: najwyższe szczyty produkcji hormonu wzrostu, który jest niezbędny dla dzieci, występują w nocy.
 • Melatonina pojawia się właśnie w tym czasie, aby promować zarówno odpowiedni sen, jak i prawidłową regenerację komórek.
 • Podczas fazy snu delta lub głębokiego snu obniża się ciśnienie krwi, aby chronić serce i promować odpoczynek i spokój.
 • Kiedy śpimy, nasze napięcie mięśniowe spada, a nasze mięśnie się rozluźniają. Możemy wtedy syntetyzować hormony i białka dla mięśni. Promowana jest regeneracja wielu struktur, takich jak dyski znajdujące się między kręgami, które wypełniają się i wzmacniają podczas snu.
 • Niezwykle aktywny jest również mózg. Dane i ważne informacje są przechowywane, a nieistotne aspekty odrzucane.
 • Podczas snu wiele zadań jest wykonywanych w układzie odpornościowym. Na przykład obejmuje to oczyszczenie szkodliwych elementów i odnowienie mechanizmów obronnych.
 • Wątroba jest jednym z narządów, które w nocy pełnią najwięcej funkcji. Metabolizuje wiele enzymów, białek i witamin. Dodatkowo wykonuje również niezbędne zadania oczyszczające przy udziale układu limfatycznego.

Jeśli podczas obiadu przeładujesz swój posiłek tłustymi, bardzo pikantnymi potrawami lub nadmiarem cukru, uniemożliwiasz jej optymalne wykonywanie swoich zadań.

Przeczytaj również: Oczyszczanie wątroby 5 zdrowymi koktajlami

Zdrowie wątroby — co jeść wieczorem?

Coś, co musimy wziąć pod uwagę, to fakt, że przygotowując kolację, powinniśmy trzymać się pewnych zasad. Oto kilka z nich:

 • Powinieneś zjeść co najmniej dwie godziny przed pójściem spać. W ten sposób będziesz w stanie dobrze strawić pokarm. Dzięki temu wątroba będzie mogła wykonywać swoje funkcje w kolejnych godzinach.
 • Staraj się zawsze jeść kolację o tej samej porze. Mózg i ciało lubią regularne nawyki.
 • Nigdy nie wysilaj się zbytnio, ani nie wykonuj ciężkich ćwiczeń po kolacji lub przed pójściem spać.
Karczoch

Oto kilka zdrowych propozycji:

1. Karczochy

Idealną kolacją promującą zdrowie wątroby byłyby na przykład karczochy z odrobiną oliwy z oliwek, octu jabłkowego i soku z cytryny.

 • Karczochy wzmacniają wątrobę i woreczek żółciowy. Jak wynika z artykułu opublikowanego w czasopiśmie Plant Foods for Human Nutrition, mają one właściwości hepatoprotekcyjne.
 • Dodatkowo pomagają w utrzymaniu dobrego trawienia.
 • Karczochy stymulują oddawanie moczu.
 • Promują również odnowę komórek.
 • Mogą nawet pomóc w leczeniu stłuszczenia wątroby. Jednak chociaż istnieją badania potwierdzające skuteczność ekstraktu z karczocha w leczeniu niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątrobowej, wciąż brakuje badań na ten temat. Z tego powodu jedzenie karczocha nie powinno zastępować żadnego leczenia farmakologicznego.

2. Szpinak

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie zielone warzywa liściaste są bogate w błonnik, witaminę B i kwas foliowy, który stymulują funkcje wątroby i nerek. Do kolacji nie wahaj się dodać m.in. szpinaku, mniszka lekarskiego, rukoli i cykorii.

Badania i testy dotyczące wpływu kwasu foliowego na zdrowie wątroby przeprowadzono na zwierzętach. Z tego powodu wyniki mogą nie mieć bezpośredniego zastosowania u ludzi.

3. Woda z rodzynkami

Rodzynki są wspaniałym pokarmem zabezpieczającym wątrobę. Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Food Research International ich spożycie wiąże się z poprawą profilu lipidowego. Są również naturalnym źródłem przeciwutleniaczy, które wspomagają oczyszczanie wątroby, jednocześnie dostarczając wielu witamin.

Do sałatek możesz dodać kilka rodzynek. Możesz również przygotować leczniczą wodę:

Składniki

 • 1,5 szklanki rodzynek (150 g)
 • 2 szklanki wody (500 ml)

Przygotowanie i zastosowanie

Przygotuj ten naturalny środek na noc. Wodę rodzynkową należy pić dwa wieczory z rzędu.

 • Gotuj winogrona z wodą przez pół godziny. Pozostaw na noc.
 • Następnego dnia oddziel winogrona od wody i wypij je na ciepło przed lub po kolacji.

4. Buraki

Buraki stanowią wspaniałe źródło składników odżywczych wspierających zdrowie wątroby: między innymi betalainę, błonnik, żelazo, betacyjaninę, kwas foliowy.

Badania łączące spożywanie buraków ze zdrowiem wątroby przeprowadzono na myszach. Chociaż wyniki są obiecujące, nie można ich jeszcze ekstrapolować na ludzi. Potrzeba więcej prób, aby ustalić dowody.

5. Marchew

Czy masz w domu marchew? Najlepsza jest organiczna, najwyższej jakości. Marchew jest bogata w wodę, flawonoidy i beta-karoten i pomaga zwalczać problemy z wątrobą, takie jak stany zapalne lub marskość. Karotenoidy odgrywają ważną rolę przeciwutleniającą, która może pomóc w poprawie zdrowia wątroby. Według nauki szczególnie chcielibyśmy podkreślić potencjał witaminy A.

Jedz zdrowo i lekko

Teraz możesz lepiej wybrać pokarmy, które będą stanowić ostatni posiłek dnia. W ten sposób nie obciążysz organizmu i będziesz się cieszyć lepszym i bardziej przyjaznym dla wątroby odpoczynkiem. Pamiętaj też o tym, by pić wystarczającą ilość płynów.

Z drugiej strony należy pamiętać, że wymienione produkty spożywcze powinny stanowić część zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Nie powinny też astępować żadnego leczenia farmakologicznego.

To może Cię zainteresować ...

Wątroba – 10 sposobów na regenerację
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Wątroba – 10 sposobów na regenerację

Wątroba to jeden z najważniejszych organów Twojego ciała. Poznaj 10 naturalnych sposobów na jej regenerację i zwiększenie jej wydolności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Kilburn, M. (2018). How does your liver affect your sleep? A Vogel. [Online] Avaiable at: https://www.avogel.co.uk/health/sleep/how-does-your-liver-affect-your-sleep/
 • Bruyneel, Marie and Thomas Sersté. “Sleep disturbances in patients with liver cirrhosis: prevalence, impact, and management challenges” Nature and science of sleep vol. 10 369-375. 2 Nov. 2018, doi:10.2147/NSS.S186665
 • Bhat, Mamatha et al. “Prevalence and predictors of sleep disturbance among liver diseases in long-term transplant survivors” Canadian journal of gastroenterology & hepatology vol. 29,8 (2015): 440-4.
 • Ben Salem M., Affes H., Ksouda K., Dhoubi R., et al., Pharmacological studies of artichoke leaf extract and their health benefits. Plant Foods Hum Nutr, 2015. 70 (4): 441-53.
 • Panahi Y., Kianpour P., Mohtashami R., Atkin SL., et al., Efficacy of artichoke leaf extract in non alcoholic fatty liver disease: a pilot doublé blind randomized controlled trial. Phytother Res, 2018. 32 (7): 1382-1387.
 • Sid V., Shang Y., Slow YL., Hewage SM., et al., Folic acid supplementation attenuates chronic hepatic inflammation in high fat diet fed mice. Lipids, 2018. 53 (7): 709-716.
 • Kanellos PT., Kaliora AC., Protogerou AD., Tentolouris N., et al., The effects of raisins on biomarkers of endothelial function and oxidant damage; an open label and randomized controlled intervention. Food Res Int, 2017. 102: 674-680.
 • Lorizola IM., Furian CPB., Portovedo M., Milanski M., et al., Beet stalks and leaves (Beta vulgaris L.) protect agianst high-fat diet induced oxidative damage in the liver in mice. Nutrients, 2018.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.