Fibromialgia - terapie redukujące objawy choroby

Fibromialgia charakteryzuje się uogólnionymi bólami mięśniowo-szkieletowymi. Mimo tego, że wymaga ona leczenia, istnieją naturalne terapie, które mogą pomóc złagodzić najbardziej dokuczliwe objawy.
Fibromialgia - terapie redukujące objawy choroby

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Leczenie mające w celu zmniejszenia objawów, jakimi cechuje się fibromialgia zwykle obejmuje środki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Te opcje, zwykle przepisywane przez lekarza, są stosowane w celu zminimalizowania bólu i innych powiązanych objawów choroby.

Fibromialgia oznacza także przedłużony przewlekły ból mięśni i kości, oprócz określonych szczególnie wrażliwych miejsc, a także zmęczenia, problemów z koncentracją i innych objawów, które znacząco wpływają na jakość życia osób chorych.

Chociaż przestrzeganie zaleceń lekarza w celu opanowania tej choroby jest bardzo ważne, należy również rozważyć szereg naturalnych terapii, które pomogą złagodzić niektóre objawy. W tym artykule zaprezentujemy Ci pięć interesujących i przydatnych alternatyw, które powinieneś znać i wypróbować.

Co to jest fibromialgia?

Fibromialgia charakteryzuje się uogólnionymi bólami mięśniowo-szkieletowymi. Mimo tego, że wymaga ona leczenia, istnieją naturalne terapie, które mogą pomóc złagodzić najbardziej dokuczliwe objawy.

Przed zapoznaniem się z metodami zmniejszającymi objawy fibromialgii ważne jest, aby zapoznać się z podstawami tej choroby. Pacjenci z tym zaburzeniem cierpią na przedłużony lub przewlekły ból mięśniowo-szkieletowy, ciągłe zmęczenie, osłabienie i problemy ze snem.

Ból pleców

Objawy te są klasyfikowane jako subiektywne i nie można ich zmierzyć za pomocą badań lekarskich. Z tego powodu ustalenie ich przyczyny jest bardzo skomplikowane i często utrudnia postawienie diagnozy.

Jednak dzięki badaniom każdego dnia rozumiemy tę chorobę nieco lepiej. Niektóre badania sugerują, że może być ona spowodowana genetyką, infekcjami, ciągłym stresem, traumą i czynnikami środowiskowymi.

Podobnie aktualnie popularna hipoteza jest taka, że mózg i układ nerwowy nieprawidłowo interpretują sygnały bólu, wyolbrzymiając je niepotrzebnie. Może to być spowodowane na przykład brakiem równowagi w składzie chemicznym tkanek mózgu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Bóle pleców i szyi? Podpowiemy Ci, co zrobić!

Fibromialgia i jej typowe symptomy

Osoby z fibromialgią żyją z ciągłym bólem mięśni i uczuciem zmęczenia w ciele.

Fibromialgia jest związana z wrażliwymi punktami, które powodują silny ból, nawet przy lekkim ucisku. Do niedawna te punkty były kluczowe dla diagnozy. Jednak obecnie rzadko są one brane pod uwagę, ponieważ lekarze mają inne kluczowe kryteria dla potrzeb identyfikacji choroby.

Ciągły tępy ból, który obejmuje wiele obszarów ciała przez ponad 3 miesiące, jest jednym ze wskaźników występowania tego zaburzenia. Jednak lekarz powinien również pamiętać o innych objawach, takich jak na przykład:

 • Długotrwałe zmęczenie lub chroniczne zmęczenie
 • Trudności ze snem
 • Spanie przez długi czas bez budzenia się z uczuciem bycia wypoczętym
 • Ciągłe bóle głowy
 • Niepokój i depresja
 • Problemy z koncentracją
 • Ból w podbrzuszu

Naturalne terapie zmniejszające objawy fibromialgii

Niektórzy pacjenci nie są w stanie zmniejszyć objawów fibromialgii za pomocą konwencjonalnych metod leczenia farmakologicznego. Z tego powodu od pewnego czasu popularne są naturalne terapie uśmierzające ból. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Joga

Niektóre badania wykazały korzystną rolę jogi w zmniejszaniu objawów fibromialgii.

Joga

Joga jest jednym z najlepszych uzupełniających sposobów leczenia w celu zmniejszenia dokuczliwych objawów, których przyczyną jest fibromialgia. W rzeczywistości jej zalety zostały udowodnione w trakcie różnych badań.

Ta forma aktywności pomaga poprawić nastrój i zminimalizować niektóre objawy, takie jak ból i zmęczenie. Z tego powodu zalecamy ćwiczenie prostych pozycji w celu zwiększenia siły mięśni i zmniejszenia sztywności stawów.

Pomocne jest również uwzględnienie ćwiczeń medytacyjnych i oddechowych, ponieważ zwiększą one ogólne korzyści dla Twojego zdrowia.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Joga pomaga na nadciśnienie krwi – jak to działa?

Akupunktura

Innym popularnym sposobem leczenia tej choroby jest akupunktura. Jest to starożytny zabieg znany już w tradycyjnej medycynie chińskiej, w ramach którego wbija się cienkie igły w skórę. Wszystko polega na tym, aby nakłuć odpowiednie punkty rozmieszczone w różnych miejscach na ciele.

Zalety cechujące akupunkturę to między innymi:

 • Stymulowanie naturalnego procesu samoleczenia
 • Stymulowanie zmian w przepływie krwi
 • Zmniejszenie przewlekłego bólu
 • Wpływanie na zmiany w funkcjonowaniu neuroprzekaźników mózgu

Jeśli nie możesz znieść igieł, możesz spróbować akupresury. Najważniejsze jest sprawdzenie, czy terapia jest przeprowadzana przez licencjonowanego specjalistę. Wynika to z tego, że wszelkiego rodzaju błędy mogą powodować poważne konsekwencje.

Medytacja

Medytacja to naturalna terapia, która rozprzestrzeniła się na cały świat. Jest znana ze swojego korzystnego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne, ponieważ pomaga kontrolować nierównowagę fizyczną i psychiczną wpływającą na ból.

Z tego powodu jest to popularne leczenie uzupełniające porady lekarza i zmniejszające objawy fibromialgii, szczególnie gdy towarzyszy im stres, lęk i depresja.

Tai Chi

Ta pradawna technika wydaje się przynosić korzyści osobom ze zmęczeniem i przewlekłym bólem.

Tai chi a fibromialgia

Tai chi to starożytna metoda stosowana powszechnie w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jak zapewne wiesz, polega ona na powolnym przyjmowaniu przez ciało szeregu określonych pozycji. Stanowi ona część terapii przewlekłego bólu i fibromialgii, ponieważ jej zalety obejmują zmniejszenie bólu, lepszą jakość snu i kontrolę depresji.

Terapia oparta o ręczny drenaż limfatyczny

Terapia oparta o ręczny drenaż limfatyczny jest rodzajem masażu, którego celem jest stymulacja procesów eliminacji toksyn z organizmu. To leczenie pomaga poprawić przepływ płynu limfatycznego przez nasze ciało.

Uczestniczenie w różnych sesjach takiego masażu może również zmniejszyć zmęczenie i niepokój. Z tego powodu może on nawet mieć pozytywny wpływ na złagodzenie bólu i sztywności, których przyczyną jest fibromialgia.

Czy cierpisz na objawy fibromialgii? Jeśli tak, możesz wypróbować niektóre z tych naturalnych terapii. Oczywiście upewnij się, że robisz to z pomocą profesjonalisty, aby zagwarantować ich maksymalną skuteczność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hawkins, R. (2013). Fibromyalgia: A Clinical Update. The Journal of the American Osteopathic Association. https://doi.org/10.7556/jaoa.2013.034
 • Ablin, J. N., & Buskila, D. (2015). Update on the genetics of the fibromyalgia syndrome. Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. https://doi.org/10.1016/j.berh.2015.04.018
 • Carson, J. W., Carson, K. M., Jones, K. D., Bennett, R. M., Wright, C. L., & Mist, S. D. (2010). A pilot randomized controlled trial of the Yoga of Awareness program in the management of fibromyalgia. Pain. https://doi.org/10.1016/j.pain.2010.08.020
 • Curtis, K., Osadchuk, A., & Katz, J. (2011). An eight-week yoga intervention is associated with improvements in pain, psychological functioning and mindfulness, and changes in cortisol levels in women with fibromyalgia. Journal of Pain Research. https://doi.org/10.2147/JPR.S22761
 • Deare, J. C., Zheng, Z., Xue, C. C. L., Liu, J. P., Shang, J., Scott, S. W., & Littlejohn, G. (2013). Acupuncture for treating fibromyalgia. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007070.pub2
 • Vickers, A. J., & Linde, K. (2014). Acupuncture for chronic pain. JAMA – Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.2013.285478
 • Sigl-Erkel, T. (2010). A randomized trial of Tai Chi for fibromyalgia. Deutsche Zeitschrift Fur Akupunktur. https://doi.org/10.1016/j.dza.2010.10.003
 • Ekici, G., Bakar, Y., Akbayrak, T., & Yuksel, I. (2009). Comparison of Manual Lymph Drainage Therapy and Connective Tissue Massage in Women With Fibromyalgia: A Randomized Controlled Trial. Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics. https://doi.org/10.1016/j.jmpt.2008.12.001
 • Cadenas-Sánchez, C., y Ruiz-Ruiz, J. (2014). Efecto de un programa de actividad física en pacientes con fibromialgia: revisión sistemática. Medicina Clínica, 143 (12), 548–553. https://doi.org/10.1016/j.medcli.2013.12.010.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.