Praktyka jogi - ile należy ćwiczyć, żeby schudnąć?

Nie jesteś wielkim fanem ćwiczeń sercowo-naczyniowych, intensywnego biegania i zatłoczonych siłowni? Alternatywnym sposobem na utratę wagi jest praktykowanie jogi. 
Praktyka jogi - ile należy ćwiczyć, żeby schudnąć?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jeśli chcesz osiągnąć idealną wagę i szukasz najodpowiedniejszej dla siebie aktywności fizycznej: zastanów się nad alternatywnym rozwiązaniem jakim jest praktyka jogi. W tym artykule dowiesz się ile wysiłku musisz włożyć w ćwiczenia aby schudnąć. Namaste!

Jesteś jedną z tych osób, które chcą połączyć zdrowy styl życia z utratą wagi? Dzisiaj spróbujemy przekonać Cię do praktykowania jogi w tym celu. To zupełnie odmienny sposób podejścia do aktywności fizycznej. Ma jednak wspólną cechę z pozostałymi formami sportu – wymaga wytrwałości i dyscypliny. 

Każda z aktywności fizycznych wymaga minimalnego zaangażowania dziennego i poświęcenia swojego czasu. Aby ciało mogło się systematycznie zmieniać potrzebna jest nam konsekwencja, to pozwoli nam zauważyć rezultaty i poczuć się lepiej we własnej skórze.

Także joga wymaga tego wysiłku, choć kojarzy nam się tylko z siedzeniem na macie. Dyscyplina posłuży nam nie tylko do medytacji, rozciągania mięśni – ale pomoże też schudnąć. Przekonajmy się dlaczego!

Praktyka jogi – co i jak pozwala nam schudnąć?

Podczas uprawiania jogi całe ciało jest w ciągłym ruchu, chociaż poziom wysiłku i zaangażowania różni się w zależności od wybranego przez nas rodzaju jogi. Ogólnie rzecz biorąc, asany – czyli pozycje przypisane dla jogi: pomagają kształtować i wzmacniać wszystkie nasze mięśnie.

Kiedy mięśnie się wzmacniają – zwiększają zużycie energii, a nasz wysiłek koncentruje się na miejscach, które obciążone są tkanką tłuszczową. Próbując je wyeliminować – nasz organizm uwalnia zbyteczne toksyny.

praktyka jogi

Warto zapamiętać, że praktyka jogi poprawia też nasz metabolizm i pracę układu trawiennego, dlatego też zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. 

Praktyka jogi to transakcja wiązana, bowiem pozwala też zmniejszyć uczucie stresu i niepokoju. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że to te dwa uczucia zmuszają nas do podjadania między posiłkami. Ćwicząc jogę usuwamy z życia ten nawyk. Jedzenie nie musi być już środkiem uspokajającym nasz niepokój. Od teraz może nim być joga.

W innym przypadku poziom kortyzolu w Twoim organizmie wzrośnie, a to właśnie ten hormon jest po części odpowiedzialny za odkładanie się tkanki tłuszczowej. Dlatego też warto zainteresować się praktykowaniem jogi, która ukierunkuje Twoje energie w dobrą stronę, redukując wyniszczający nas stres i niepokój.

Pozycje jogi, które pozwolą Ci schudnąć

Oczywiście wszystkie asany jogi są korzystne dla utrzymania ciała w dobrej formie. Warto jednak zapamiętać, które są najbardziej skuteczne w procesie odchudzania. Oto krótka lista pozycji, które pozwolą na utratę wagi.

Praktyka jogi – pierwsza pozycja: kobra

Dzięki tej asanie ciało szybciej spala tłuszcz, szczególnie w okolicy brzucha. To powinno nas ucieszyć, bowiem to zazwyczaj właśnie tkanka tłuszczona na brzuchu sprawia nam największe problemy.

Kobra pozwoli Ci też wzmocnić i wyrzeźbić uda czy pośladki. Stanowi też doskonałe wsparcie mięśniowe dla pleców.

Wojownik

Od tej asany wszyscy zaczynają swoją przygodę z jogą. Wykonując tę pozycję pracujemy nad równowagą ciała i poprawiamy swoją sylwetkę. Większość wysiłku odczujemy w nogach, stąd naturalnie ćwiczenie to pozwoli nam wzmocnić i wyszczuplić nogi.

Przy odpowiedniej pracy oddechem wyrzeźbimy też mięśnie brzucha.

Powitanie słońca

To także jedna z elementarnych asan jogi. Powitanie słońca pozwala połączyć ze sobą kilka pozycji, które pozytywnie oddziałują na Twoje ciało. W ten sposób najłatwiej możesz uzyskać potrzebną harmonię.

Pozycja deski zwana też kumbhakasaną

Tę podstawową asanę jogi odnajdziesz też przy wielu ćwiczeniach na spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha. 

Wyszczupla brzuch i niweluje powszechne “boczki”. Wzmacnia ramiona, barki, plecy, uda i pośladki, co sprawia, że jest to jedno z najbardziej efektywnych ćwiczeń w jodze.

Praktyka jogi – jak często ćwiczyć, żeby schudnąć?

Nauczyciele jogi wskazują, że wysmuklenie sylwetki u praktykujących jest powodowane zmianami w psychosomatyce. Gimnastyczny wymiar praktyki asan powoduje zmiany w obszarze mięśniowym.

Jednak dopiero praktyki umysłowe, czyli pranayama i medytacja, są tym, co przynosi największe korzyści.

praktykowanei jogi kobieta

Joga mimo swojej mistyczności i związkach z filozofią nie jest magicznym zaklęciem na idealną sylwetkę. Dlatego też powinna być praktykowana z takim natężeniem jak reszta konwencjonalnych ćwiczeń, pozwalających schudnąć.

Zwykle zaleca się do od 45 minut do 1 godziny treningu sercowo-naczyniowego, czy ćwiczeń na brzuch, pompek itp. To samo tyczy się praktyki jogi. 

Przede wszystkim ważna jest dyscyplina. Należy praktykować jogę przynajmniej 4 razy w tygodniu, w sesjach trwających około 1 godziny.

Jeśli preferujesz rutynę w aktywnościach fizycznych: owszem możesz praktykować codziennie o tej samej porze, jednak pamiętaj o sporadycznych zmianach i przerwach, aby nie zrazić się do jogi.

Joga Astanga i Birkam

Warto zapoznać się z dwoma rodzajami jogi, które szczególnie pozwalają schudnąć. Są to joga Ashtanga i joga Birkam. Jakie występują między nimi różnice?

  • W Ashtandze asany wykonywane są szybciej, co zwiększa efekt pocenia się i spalania tkanki tłuszczowej. Podczas sesji Ashtangi powinno się wykonywać tradycyjny oddech ujjayi – nosowy oddech z charakterystycznym dźwiękiem.
  • W jodze Bikram jogę praktykuje się w pomieszczeniach o temperaturze 40° C. Naturalnie zwiększa to intensywność pocenia się i pomaga zwalczyć zbędny tłuszcz i kilogramy.

Podobnie jak w przypadku wykonywania innych aktywności fizycznych – rezultaty zobaczysz w ciągu kilku miesięcy. Ważne jest jednak aby nie zapominać o konsekwencji i cierpliwości. Dołącz do tego zbilansowaną dietę. Joga nie pomoże, jeśli na obiad zjemy fast food.

Co istotne, joga pozwala kontrolować głód. Jeśli Twoje ciało naprawdę nie potrzebuje dodatkowego wzmocnia posiłkiem, nie będziesz odczuwał potrzeby jedzenia. To pomoże też przyspieszyć proces odchudzania.

Pamiętaj, aby wybierać naturalne produkty. Na naszej stronie znajdziesz mnóstwo smacznych i zdrowych rozwiązań, które mogą wesprzeć walkę z niechcianą tkanką tłuszczową.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lauche, R., Sibbritt, D., Ostermann, T., Fuller, N. R., Adams, J., & Cramer, H. (2017). Associations between yoga/meditation use, body satisfaction, and weight management methods: Results of a national cross-sectional survey of 8009 Australian women. Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.nut.2016.09.007
  • Ross, A., Brooks, A., Touchton-Leonard, K., & Wallen, G. (2016). A Different Weight Loss Experience: A Qualitative Study Exploring the Behavioral, Physical, and Psychosocial Changes Associated with Yoga That Promote Weight Loss. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2016/2914745
  • Ross, A., Friedmann, E., Bevans, M., & Thomas, S. (2013). National survey of yoga practitioners: Mental and physical health benefits. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2013.04.001
  • A. Ross, A. Brooks, K. Touchton-Leonard, G. Wallen, “A Different Weight Loss Experience: A Qualitative Study Exploring the Behavioral, Physical, and Psychosocial Changes Associated with Yoga That Promote Weight Loss”, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2016, Article ID 2914745, 11 pages, 2016. https://doi.org/10.1155/2016/2914745
  • National Health Services. Sleep ‘affects weight loss’. (2011). Recuperado el 27 de septiembre de 2020. https://www.nhs.uk/news/obesity/sleep-affects-weight-loss/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.