Utrzymuj poziom cholesterolu pod kontrolą dzięki swojej diecie

Nauka lepszego i zdrowszego jedzenia ma kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. Czy wiesz, że istnieje na to nawet specjalna formuła dietetyczna? Poznaj ją czytając ten artykuł!
Utrzymuj poziom cholesterolu pod kontrolą dzięki swojej diecie
Daniel Baldó Vela

Napisane i zweryfikowane przez Pielęgniarz Daniel Baldó Vela.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapewne wiesz doskonale o tym, jak ważne jest, aby trzymać poziom cholesterolu w prawidłowych granicach. Nawet mimo tego, że jest on normalnym składnikiem wielu komórek Twojego ciała. W rzeczywistości bowiem cholesterol jest bardzo ważnym elementem dla wielu procesów fizjologicznych.

Niestety zbyt wysoki poziom cholesterol jest naprawdę szkodliwą sytuacją dla zdrowia i należy tego zjawiska za wszelką cenę unikać!

Ale czy wiesz, że istnieje dieta o specjalnie opracowanej formule, którą możesz stosować, aby utrzymać stabilny poziom cholesterolu w swojej krwi?

Hipercholesterolemia lub potocznie rzecz ujmując wysoki poziom cholesterolu podwaja ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Dlatego też najbardziej sugerowaną strategią jest ograniczenie spożycia produktów spożywczych cechujących się wysoką zawartością tej substancji chemicznej.

Biorąc jednak pod uwagę, że 90% cholesterolu we krwi nie pochodzi z jedzenia, ale z samego ciała, jest to czasami nieco niepotrzebne i nieproduktywne działanie. W rzeczywistości bowiem Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (oryg. American Heart Association – AHA) odkryło, że 80% osób z podwyższonym ryzykiem zachorowania na hipercholesterolemię sercowo-naczyniową nie kontroluje w ogóle poziomu tej substancji w swoim organizmie.

Co więc powinieneś jeść, aby utrzymać poziom cholesterolu w prawidłowym zakresie? Tajemnicą jest tutaj postępowanie oparte na zasadach syntezy endogennej. Przekłada się to na to, że lepsze i zdrowsze jedzenie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. Już zapewne wiesz, że istnieje na to nawet specjalna formuła dietetyczna. Poznaj ją bliżej poświęcając kilka minut na przeczytanie dalszej części naszego dzisiejszego artykułu!

Utrzymuj poziom cholesterolu w prawidłowym zakresie dzięki odpowiednio dobranej diecie

Nieco wcześniej wspomnieliśmy o tym, że 90% cholesterolu pochodzi nie z jedzenia, ale jest efektem procesów fizjologicznych naszego organizmu. A także o tym, że ograniczanie produktów go zawierających nie jest aż tak skuteczne, jak nam się wydaje.

Ale to nie oznacza, że możemy bez ograniczeń jeść wszystko, na co mamy ochotę. Odpowiednio dobrana dieta pozwoli nam zredukować poziom cholesterolu w zdrowy i skuteczny sposób.

Nie wykluczaj całkowicie cholesterolu ze swojej diety

Tak, dobrze to przeczytałeś. Ta metoda polega dokładnie na robieniu czegoś dokładnie odwrotnego do tego, czego byś mógł się spodziewać. Nasz organizm reguluje poziom cholesterolu we krwi poprzez mechanizmy negatywnego sprzężenia zwrotnego. Dlatego też im więcej cholesterolu ma, tym mniej go produkuje. Możesz jednak zatrzymać produkcję endogenną tylko poprzez wzrost poziomu cholesterolu w swojej diecie.

Produkty z omega 3

W rzeczywistości aktywuje się w takim przypadku szereg procesów, aby zwiększyć produkcję, gdy poziom cholesterolu jest zbyt niski. Należy jednak zachować ostrożność przy wyborze żywności o wysokim poziomie cholesterolu, ponieważ niektóre z takich produktów są szkodliwe z zupełnie innych powodów. Z tego powodu na przykład jajka są bardzo dobrą alternatywą żywieniową.

Jedz produkty spożywcze o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 9

Jedzenie produktów spożywczych bogatych w kwasy tłuszczowe omega 3 i 9 może pomóc Ci kontrolować poziom cholesterolu i utrzymywać go we właściwych granicach.

Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 9 hamują produkcję cholesterolu. Ponadto ten pierwszy składnik zmniejsza również syntezę białek, które transportują tę substancję do tętnic i pomaga tym samym wyeliminować wszelkie istniejące płytki i złogi cholesterolowe istniejące w układzie krwionośnym. Jeśli chodzi o kwas omega 9, można go łatwo uzyskać poprzez spożywanie określonych rodzajów produktów spożywczych, takich jak oliwa z oliwek.

Jednak omega 3 utlenia się podczas obróbki termicznej. A to oznacza, że bardzo trudno jest uzyskać jego odpowiednie ilości za pomocą samej diety. Tak więc jedynym sposobem na zagwarantowanie odpowiedniej dawki tego składnika jest przyjmowanie go w postaci suplementów diety. Pamiętaj, aby wybrać te, które gwarantują właściwe jego wchłanianie i które cechują się niską obecnością różnego rodzaju niepożądanych zanieczyszczeń.

Ogranicz spożycie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym (GI)

Insulina może aktywować mechanizmy promujące syntezę cholesterolu. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest unikanie spożywania wszelkiego rodzaju produktów spożywczych, które zwiększają jej produkcję.

Zasadniczo są to tak zwane węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym.

Jedz produkty spożywcze, które mogą zwiększać gęstość lipoprotein

Jedzenie produktów spożywczych zwiększających zawartość lipoprotein wysokiej gęstości w naszym organizmie zapobiega gromadzeniu się cholesterolu w tętnicach.

Awokado

Lipoproteiny wysokiej gęstości (z języka angielskiego. High Density Lipoprotein – HDL) nie są rodzajem cholesterolu (jest bowiem tylko jeden cholesterol), ale działają jako narzędzie do jego przenoszenia. Pojawiają się w badaniach krwi jako pozycja o nazwie „cholesterol HDL” i są potocznie nazywane „dobrym cholesterolem”.

Funkcja realizowana przez lipoproteiny wysokiej gęstości są wręcz niezbędne do tego, by utrzymać poziom cholesterolu odpowiednim poziomie. Zasadniczo odpowiadają za transport tej substancji do regionów organizmu, które ją wykorzystują lub eliminują. Zatem zwiększenie spożycia żywności zdolnej do zwiększenia poziomów HDL jest podstawowym środkiem na redukcję cholesterolu.

Spożywaj regularnie probiotyki, aby utrzymać poziom cholesterolu w prawidłowych granicach

Probiotyki zawierające lactobacillus reuteri to sprawdzone, skuteczne produkty pozwalające na naturalne leczenie hipercholesterolemii. Promują eliminację soli żółciowych przez jelita. Kiedy to nastąpi, organizm zwiększa wykorzystanie cholesterolu do tworzenia nowych soli, a tym samym obniża jego poziom we krwi.

Ale aby być odpowiednio skuteczne, probiotyki muszą zawierać co najmniej 10 × 6 CFU (jednostek tworzących kolonie – z języka angielskiego Colony Forming Unit), być pochodzenia ludzkiego i pozostawać aktywne w jelicie.

Ogólnie rzecz biorąc, zamiast unikać cholesterolu w diecie, powinieneś działać w oparciu o zasady syntezy endogennej. Aby to zrobić, musisz zmniejszyć spożycie żywności, która aktywuje te procesy. Ponadto należy zwiększyć spożycie składników odżywczych, które mogą zwiększyć transport cholesterolu do regionów zdolnych do jego zużywania lub nawet eliminacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Soliman GA., Dietary colesterol and the lack of evidence in cardiovascular disease. Nutrients, 2018.
  • Watanabe Y., Tatsuno I., Omega 3 polyunsaturated fatty acids for cardiovascular diseases: present, past and future. Expert Rev Clin Pharmacol, 2017. 10 (8): 865-873.
  • Wu Y., Zhang Q., Ruan Z., Effect of probioti lactobacillus on lipid profile: a systematic review and meta analysis of randomized, controlled trials. PLoS One, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.