Tygodniowa dieta odchudzająca – To działa!

Podczas stosowania tygodniowej diety odchudzającej należy zadbać o to, by na naszych talerzach znalazły się produkty z każdej grupy żywności. Dzięki temu dieta nie znudzi nam się zbyt szybko oraz zapobiegniemy możliwym niedoborom substancji odżywczych.
Tygodniowa dieta odchudzająca – To działa!
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tygodniowa dieta odchudzająca to świetna propozycja dla osób, które pragną szybko zrzucić kilogram albo dwa. Jednym z największych problemów osób, które chciałyby przeprowadzić taką kilkudniową kurację, jest niewiedza na temat prawidłowego komponowania zdrowych, niskokalorycznych i jednocześnie smacznych posiłków.

Dowiedz się dziś z nami, na jakich produktach powinna bazować tygodniowa dieta odchudzająca! Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek odnośnie zdrowego odchudzania, a także przykładowe zestawy każdego z pięciu posiłków w ciągu dnia. Proponowane kombinacje produktów tworzą ciekawy i prawidłowo zbilansowany plan żywieniowy.

Tygodniowa dieta odchudzająca – w czym tkwi jej sekret?

Czy wiesz, że w ciągu zaledwie siedmiu dni możesz naprawdę wiele zrobić dla swojej figury? Rzeczywiście tygodniowa dieta odchudzająca może przynieść fantastyczne rezultaty, zawsze gdy zastosujemy ją restrykcyjnie i wzbogacimy o codzienną aktywność fizyczną.

Dzięki prawidłowo skomponowanym planie żywieniowym bez wielkich wyrzeczeń możesz pozbyć się trochę nadprogramowego tłuszczyku. Siedmiodniowa dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana, czyli nie powinno w niej zabraknąć żadnych witamin i minerałów.

Warzywa na patelni

Jeśli przyłożysz się do gotowania i naprawdę zadbasz o swoje posiłki, będą one nie tylko zdrowe i niskokaloryczne, ale także pyszne! Przekonaj się sam, że taka dieta to czysta przyjemność, a nie siedem dni katorgi. Pamiętaj, że kiedy posiłek to uczta dla zmysłów, obniżamy ryzyko podjadania i rzadziej mamy ochotę na niezdrowe przekąski.

Tygodniowa dieta odchudzająca – podstawowe założenia

  • Różnorodność. W urozmaiconym jadłospisie nie ma miejsca na monotonię. Diety, które bazują tylko na jednym lub kilku składnikach, są niemalże skazane na niepowodzenie. Nasz organizm szybko się do nich zniechęca, przez co trudno nam osiągnąć wyznaczony cel. Z kolei dietę z urozmaiconym menu, bazującym na produktach ze wszystkich grup żywności, jest stosunkowo łatwo doprowadzić do końca.
  • Umiar. Umiejętne kontrolowanie spożywanych porcji to klucz do szczupłej sylwetki. Generalnie można jeść wszystko, lecz z umiarem. Tylko wtedy utrzymamy równowagę między ilością dostarczanych kalorii a dziennym wydatkiem energetycznym naszego organizmu.
  • Ilość posiłków. W każdej zdrowej diecie kluczową rolę odgrywają porcje i proporcje. Jeśli chcesz uzyskać bądź utrzymać szczupłą sylwetkę, powinieneś jeść często – około 5 niewielkich posiłków w ciągu dnia. Dzięki takiej praktyce zawsze będziesz syty, a twój metabolizm stale będzie pracował na wysokich obrotach.
  • Nawodnienie. Woda jest niezbędnym elementem każdej diety odchudzającej. Pełni ona bowiem wiele ważnych funkcji w organizmie, między innymi: pomaga kontrolować apetyt, stanowi profilaktykę retencji płynów w tkankach, a także stoi na straży sprawnej podstawowej przemiany materii (PPM).

Na jakich produktach bazuje tygodniowa dieta odchudzająca?

Jeśli chcesz zrzucić 1-2 kilogramy w ciągu zaledwie siedmiu dni, zacznij przykładać większą wagę do gotowania. Skrupulatnie opracowuj listę zakupów i komponuj swoje posiłki tak, by składały się one wyłącznie ze zdrowych i niskokalorycznych produktów.

Zadbaj o to, by Twoje dania zawierały przynajmniej jeden element z każdej z poniższych grup żywności:

Talerz sałatki z kurczaka

Wszystkie z powyższych produktów obfitują w wartościowe substancje odżywcze, które nie tylko pomagają poprawić ogólną kondycję organizmu, ale także stoją na straży szczupłej sylwetki i zdrowych mięśni. Pamiętaj, że Twoje ciało każdego dnia potrzebuje solidnej dawki witamin, minerałów i energii, zwłaszcza wtedy, gdy stosujesz dietę.

Spośród mięsa wybieraj piersi z kurczaka bądź z indyka oraz cielęcinę. Jeśli chodzi o ryby, często sięgaj po łososia i morszczuka. Kawałkowi mięsa lub ryby obowiązkowo powinna towarzyszyć sałatka ze świeżych warzyw oraz niskotłuszczowy nabiał.

Tygodniowa dieta odchudzająca – przykładowe menu

Aby ułatwić Ci przeprowadzenie krótkoterminowej, siedmiodniowej diety odchudzającej, przygotowaliśmy przykładowe menu. Zawiera ono propozycję na zdrowy i prawidłowo skomponowany posiłek od śniadania po kolację.

Zdrowe, zielone danie

 Śniadanie

  • Generalnie tygodniowa dieta odchudzająca powinna być niskotłuszczowa. Pij więc do śniadania odtłuszczone mleko. Jogurty, sery, twarożki itp. również powinny być “odchudzone” z tłuszczu.
  • Idealne śniadanie na utratę wagi to miska płatków owsianych z jogurtem naturalnym lub szklanką chudego mleka i z dodatkiem nasion, orzechów i suszonych owoców.
  • Zaleca się również uzupełnić śniadanie o ulubiony owoc, na przykład jabłko lub gruszkę. Zawierają one mnóstwo witamin oraz sporą dawkę błonnika pokarmowego, który pomaga utrzymać uczucie sytości na długo.
  • Do śniadania koniecznie wypij herbatę lub ziołowy napar o pobudzającym działaniu. Pomoże Ci on rozbudzić organizm i jednocześnie zmniejszy łaknienie.

Drugie śniadanie

Drugie śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem dnia. Pomaga ono zwalczyć chęci na podjadanie przed obiadem, a także sprawi, że zjedzona przez nas porcja będzie mniejsza niż gdybyśmy zrezygnowali z tego posiłku.

  • Na drugie śniadanie warto sięgać po świeże bądź suszone owoce, garść orzechów, domowej roboty batonik zbożowy, czy tosta z twarożkiem i odrobiną miodu.
  • Jeśli nie masz ochoty na słodki akcent przed południem, równie dobrze możesz przygotować sobie małą kanapkę z szynką z kurczaka lub indyka, kawałkiem pomidora i odrobiną oliwy z oliwek.

Prawidłowo skomponowane drugie śniadanie może być świetnym źródłem energii, które skutecznie poskromi chęć na podjadanie przed obiadem!

Obiad

W trakcie stosowania tygodniowej diety odchudzającej potraktuj obiad jako kreatywne wyzwanie kulinarne. Zaopatrz się w zdrowe, świeże składniki i wyczaruj z nich autentyczna ucztę dla swoich kubków smakowych.

Masz do wyboru naprawdę szeroki wachlarz możliwości: ryby, mięso, rośliny strączkowe, warzywa, kasze itp. Postaraj się jednak, aby danie zawierało produkty z każdej grupy żywności.

Jeśli koniecznie tuż po obiedzie musisz zjeść deser, zapomnij o słodyczach! Najkorzystniejsze dla Twojej figury będą: owoce, jogurt naturalny albo ziołowy napar.

Podwieczorek

  • Potraktuj podwieczorek podobnie jak śniadanie – sięgnij po szklankę chudego mleka lub odtłuszczonego jogurtu.
  • Jeśli nie masz ochoty na produkty mleczne, po prostu zjedz małą miseczkę miksu suszonych owoców z orzechami.
  • Inną równie korzystną dla sylwetki propozycją jest mała kanapka z plasterkiem chudej szynki i pomidorem lub ogórkiem.

Garść suszonych owoców

Kolacja

Dzięki podwieczorkowi nasz organizm nie powinien w porze kolacji być wygłodniały. Wystarczy mu więc talerz kremu z warzyw lub zupa z niewielką ilością makaronu pełnoziarnistego. Świetnym uzupełnieniem zupy będzie kawałek piersi z kurczaka lub niewielka porcja pieczonej ryby.

Jeśli rygorystycznie podejdziesz do swojej tygodniowej diety odchudzającej, masz dużą szansę na pozbycie się jednego albo i dwóch kilogramów. Pamiętaj jednak, że dieta będzie znacznie skuteczniejsza w połączeniu z codzienną aktywnością fizyczną.

Tygodniowa dieta odchudzająca, przeprowadzana regularnie co kilka miesięcy, pomaga poprawić ogólne zdrowie organizmu oraz trwale zrzucić zbędne kilogramy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salas Salvadó J., Becerra Tomás N., García Gavilán JF., Bulló M., Barrubés. Prog Cardiovasc Dis, 2018. 61 (1): 62-67.
  • Siti HN., Kamisah Y., Kamsiah J., The role of oxidatvie stress, antioxidants and vascular inflammation in cardiovascular disease (a review). Vascul Pharmacol, 2015. 71: 40-56.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.