Jajka - jedz je kilka razy w tygodniu

Czy powinniśmy jeść jajka? Odpowiedź brzmi TAK! Dowiedz się jakie korzyści zdrowotne płyną z jedzenia tego produktu i jak smacznie go przyrządzić.
Jajka - jedz je kilka razy w tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2017

Czy jajka są zdrowe? Ile jajek powinniśmy jeść w tygodniu? Czy są jakieś różnice między różnymi typami jajek? Dietetycy mają różne opinie na ten temat i teorie dotyczące zdrowej diety zmieniają się na przestrzeni lat.

Pewne fakty są jednak niepodważalne, dlatego chcemy pomówić o tym, jak korzystny wpływ mają jajka na nasze zdrowie.

Dowiedz się ile powinieneś ich jeść i jak je przyrządzić jeśli chcesz aby zachowały swoje właściwości.

Nie wszystkie jajka są takie same

jajka a zdrowie

Przede wszystkim trzeba wiedzieć o tym, jak ważne jest kupowanie jajek organicznych. Najlepsze jajka pochodzą od kur z wolnych wybiegów, gdzie drób jest karmiony naturalnymi ziarnami, roślinami, insektami, itp.

Jaja z chowu klatkowego pochodzą od kur, które są cały czas w zamknięciu. Są one karmione soją i modyfikowaną genetycznie kukurydzą oraz różnego rodzaju konserwantami i antybiotykami.

Organiczne jajka pochodzące od kur z wolnego wybiegu są nie tylko dużo smaczniejsze, ale również posiadają lepsze walory odżywcze.

Wiele osób nie wraca do spożywania jajek z chowu klatkowego kiedy raz spróbuje jajek organicznych.

Jajka a zdrowie

W ostatnich latach wielu dietetyków i lekarzy zaczęło wiązać spożywanie jajek z podwyższonym cholesterolem i chorobami układu krążenia.

Choć, jak wiadomo, wszystkie tłuszcze zwierzęce zawierają cholesterol, nie znaczy to, że są one niezdrowe. W rzeczywistości cholesterol jest niezbędny organizmowi, ale w odpowiednich ilościach.

Jedzenie organicznych jajek może nawet pomóc zapobiegać niektórym chorobom, w tym zaburzeniom wpływającym na serce.

W związku z powyższym, coraz większa liczba dietetyków zaleca regularne spożywanie jajek.

Więcej jajek i mniej mięsa

Jeśli chcesz, aby twoja dieta była zbilansowana, najlepiej jedz więcej jajek i ogranicz spożycie mięsa, w szczególności mięsa czerwonego.

W ten sposób zapewnisz organizmowi odpowiednią ilość białka zwierzęcego, ale nie będziesz dostarczać organizmowi zbędnych tłuszczów.

Dodatkową motywacją do ograniczenia ilości mięsa w diecie jest fakt, że organiczne mięso jest bardzo drogie. Jego tańsze odpowiedniki zazwyczaj są przepełnione hormonami.

Jaja są zatem nie tylko zdrowszym, ale i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Wpływ jajek na zdrowie

jajka tost

Jajka są doskonałym połączeniem białek o wysokiej wartości odżywczej. Zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy i łatwostrawne tłuszcze.

Jaja są bogatym źródłem witamin A, B, D i E oraz beta-karotenu, nasyconych kwasów tłuszczowych i minerałów, takich jak żelazo, fosfor, potas i magnez.

Należy jednak pamiętać o tym, że jajka nie zawierają błonnika ani węglowodanów.

Jedz jajka kilka razy w tygodniu

Ile zatem powinniśmy jeść jajek tygodniowo?

Zdrowe osoby mogą jeść jedno organiczne jajko dziennie bez jakiegokolwiek ryzyka dla zdrowia. Taka ilość zapewni im szeroką gamę składników odżywczych.

Ktokolwiek ma problemy zdrowotne i nie wie jaką ilość jajek może spożywać, powinien skonsultować się z dietetykiem. Generalnie, jedzenie od 3 do 5 jajek tygodniowo nie powinno przynosić żadnych skutków ubocznych dla zdrowia.

Jak przygotować jajka?

Jak już wspomnieliśmy, rodzaj spożywanych jajek jest bardzo istotny, ale ważny jest również sposób ich przyrządzania. Jeśli nie chcesz, aby tłuszcz z jajek się utleniał i aby produkt tracił cenne antyoksydanty, unikaj ich smażenia lub przyrządzania w kuchence mikrofalowej.

Najzdrowsze są jaja gotowane na miękko lub na twardo. Nie należy ich jednak gotować zbyt długo w bardzo wysokiej temperaturze.

Jeśli jajka będą gotowane zbyt długo, zobaczysz po ich obraniu, że żółtko będzie miało szarawy kolor i lekki zapach siarki.

jajka przepisy

Najlepiej jest gotować jajka przez kilka minut na wolnym ogniu, aby miały lekko ścięte białko i płynne żółtko. Możesz je gotować w skorupce lub bez, zależy od tego w jakiej formie wolisz je jeść.

Pamiętaj jednak, że jeśli lubisz jeść jajka w takiej postaci, koniecznie musisz kupować te z wolnego wybiegu.

Jaja innego rodzaju mogą w tym przypadku być nieco niebezpieczne.

Gdzie można kupić organiczne jaja?

W każdym kraju istnieją odrębne ustalenia gwarantujące jakość sprzedawanych produktów. Zazwyczaj jajka mają nadrukowany na skorupce kod lub specjalny znaczek.

Sprawdź jak się oznacza jaja z wolnego wybiegu w twoim kraju i szukaj produktów z takim oznaczeniem.

Możesz też kupić je bezpośrednio od hodowcy lub zacząć hodować swoje własne kury jeśli masz nieco czasu i przestrzeni!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Whole egg consumption improves lipoprotein profiles and insulin sensitivity to a greater extent than yolk-free egg substitute in individuals with metabolic syndrome.
    Blesso CN1, Andersen CJ, Barona J, Volek JS, Fernandez ML.Department of Nutritional Sciences, University of Connecticut, Storrs. (2012). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23021013
  • Daily egg consumption in hyperlipidemic adults – Effects on endothelial function and cardiovascular risk. Valentine Njike, Zubaida Faridi,1 Suparna Dutta, Anjelica L Gonzalez-Simon,and David L Katzcorresponding. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2904713/
  • Decrease in blood triglycerides associated with the consumption of eggs of hens fed with food supplemented with fish oil. Bovet P1, Faeh D, Madeleine G, Viswanathan B, Paccaud F. (2007). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17134951

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.