Wysoki cholesterol – poznaj najlepsze domowe kuracje

Choć proponowane przez nas remedia mogą być skuteczną pomocą w kontrolowaniu poziomu cholesterolu i w zapobieganiu temu problemowi, nigdy nie powinniśmy zastępować nimi leczenia przepisanego przez specjalistę.

Cholesterol to substancja podobna do tłuszczu. Jest niezbędny do tworzenia hormonów, kwasów oraz aminokwasów. Jest to zatem niezbędny składnik do życia człowieka. Problemem jest jednak wysoki cholesterol.

Jeżeli poziom cholesterolu niebezpiecznie się podnosi, zaczyna pojawiać się niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Wysoki cholesterol w naszym organizmie narusza jego prawidłowe funkcjonowanie, „zanieczyszczając” jednocześnie naszą krew.

Dlatego właśnie może się on stać bezpośrednią lub pośrednią przyczyną problemów z układem sercowo – naczyniowym. Stąd też konieczność zwracania na niego szczególnej uwagi. Warto stosować w tej kwestii zalecenia lekarza specjalisty, jak również wypróbować pewne domowe sposoby kontrolowania tego problemu.

W dalszej części artykułu opowiemy Ci o niektórych domowych remediach, aby wyleczyć wysoki cholesterol.

Wysoki cholesterol? Wypróbuj napój z aloesu

Aloes to niezwykle korzystna dla zdrowia roślina. Wśród jej cennych składników wyróżnia się aloina. Oprócz tego, że jest niezwykle silnym antyoksydantem, pomaga również zwalczyć wysoki cholesterol.

Istnieje wiele sposobów, by sięgać po aloes, ale najbardziej polecany w przypadku cholesterolu jest zwykły napój aloesowy.

Napój z aloesu na wysoki cholesterol

Gdy już go przyrządzisz, będziesz pić jedną łyżkę tego naturalnego remedium przed każdym posiłkiem.

Składniki

 • 3/4 szklanki miąższu z aloesu
 • Pół szklanki miodu (167 g)
 • 1 łyżeczka rumu, whisky lub brandy (5 ml) – jeżeli nie możesz pić alkoholu, pomiń ten składnik

Sposób przygotowania

 • Zmiksuj w malakserze wszystkie składniki aż uzyskasz jednolity płyn bez żadnych grudek.
 • Wlej do kryształowego pojemnika.
 • Przykryj tak, żeby napój nie miał kontaktu ze światłem, a następnie umieść go w lodówce.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Jedzenie jest koniecznością, ale zdrowe odżywianie to sztuka

Napój z jęczmienia na wysoki cholesterol

Jęczmień wyróżnia się wśród zbóż niezwykle wysoką zawartością błonnika. Dlatego też jest jednym z najlepszych produktów pomocnych w zwalczaniu wysokiego cholesterolu. Pomaga nam bowiem pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji.

Co więcej, jęczmień dostarcza nam kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Są one idealne, aby obniżyć wysoki cholesterol. Jęczmień usprawnia krążenie naszej krwi, dzięki czemu stanowi bardzo dobrą alternatywę aby zapobiegać chorobom układu sercowo – naczyniowego.

Aby możliwie jak najbardziej wykorzystać lecznicze właściwości tego środka, będziemy pić jedną szklankę napoju z rana.

Składniki

 • 1 szklanka jęczmienia (150 g)
 • 5 szklanek wody (1,2l)
 • Skórka z 1 cytryny
 • 1 gałązka cynamonu
 • 1 łyżka miodu pszczelego (25 g)

Sposób przygotowania

 • Umyj dokładnie ziarna jęczmienia używając do tego zimnej wody
 • Dodaj do garnka 5 szklanek wody oraz jęczmień, a następnie podgrzej na wolnym ogniu.
 • Gdy jęczmień będzie już miękki, dodaj skórkę z cytryny i gałązkę cynamonu.
 • Gotuj jeszcze przez około 5 minut.
 • Po upływie tego czasu odcedź tak uzyskany płyn, osłódź go łyżką miodu i umieść w lodówce.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Napoje oczyszczające jelita – domowe sposoby

Inne zdrowe produkty aby obniżyć wysoki cholesterol

Choć wspomniane przez nas wyżej domowe remedia są skuteczne, gdy pojawia się wysoki cholesterol, nie bez znaczenia jest również to, co zawieramy w naszej codziennej diecie. Dlatego też to takie ważne, by starać  się odpowiednio komponować i łączyć produkty, których użyjemy w naszych potrawach. Dowiedz się o tym nieco więcej.

Pełnoziarniste zboża

Jeżeli bierzemy pod uwagę liczbę kalorii, makaron pełnoziarnisty ma ich tyle samo, co zwykły, biały. Jak jednak zawsze powtarzamy w naszych artykułach, kaloryczność nie jest jedyną kwestią, którą należy brać pod uwagę komponując swoje menu.

Pełnoziarniste zboża

Okazuje się bowiem, że pełnoziarniste zboża zawierają znacznie więcej roślinnego błonnika a zawarte w nich węglowodany wchłaniają się powoli. Pozwala to być dobrze odżywionym, oczyszczając jednocześnie swój organizm ze szkodliwych substancji. Pomaga to również, gdy mamy wysoki cholesterol.

Może zainteresuje Cię też artykuł: 4 najlepsze zboża na zdrowe śniadanie

Zielone warzywa i rośliny strączkowe

Wykazuje podobnie korzystne działanie jak pełnoziarniste zboża.

 • Najbardziej polecana jest soczewica, fasola i soja. Dobrze jest sięgać też po bób.
 • Możliwe, że nie jest łatwo w Twoich okolicach znaleźć dobrej jakości produktów spożywczych. Nie polegaj jednak jedynie na supermarketach. Zaglądaj też na lokalny rynek i szukaj kontaktów u sprzedawców udostępniających produkty z własnych upraw.
 • Jeżeli miejsce, w którym mieszkasz jest odizolowane i nie masz dużych możliwości zakupowych, wypróbuj zakupy przez internet. Prawdopodobnie pozytywnie zaskoczy Cię jakość i dostępność produktów.

Czerwone owoce

Wszystkie czerwone owoce, na przykład żurawina, maliny, truskawki czy borówki oraz wiśnie są bogate w składniki znane jako antocyjaniny.

Składnik ten jest doskonały w zwalczaniu wysokiego cholesterolu, dostarczając nam jednocześnie witamin i minerałów, które wzmacniają nasze ciało, ułatwiając jednocześnie wchłanianie korzystnych dla nas składników odżywczych.

Czerwone owoce w misce na wysoki cholesterol

Jeżeli pojawił się u Ciebie wysoki cholesterol, zalecamy Ci jak najczęściej sięgać po te owoce. Pomogą Ci one również jeść znacznie mniej cukru, co przyczyni się do Twojego ogólnego zdrowia.

Oczywiście, wszystkie proponowane przez nas domowe remedia odniosą jeszcze większe efekty, jeżeli połączymy je z regularną aktywnością fizyczną. Odpowiednio dobrane ćwiczenia poprawiają bowiem nasze krążenie, przyśpieszają metabolizm i ułatwiają wydalanie toksyn poprzez pot.

Jeżeli dodamy do tego jeszcze zdrową, starannie zbilansowaną dietę, obniżenie wysokiego cholesterolu nie będzie niczym trudnym.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com

WIĘCEJ DLA CIEBIE