Aktywny tlen: co to jest i jak go zastosować do sprzątania w gospodarstwie domowym

Produkty zawierające aktywny tlen idealnie nadają się do usuwania plam i ułatwiają czyszczenie różnych powierzchni. Więcej o tej substancji powiemy tutaj.
Aktywny tlen: co to jest i jak go zastosować do sprzątania w gospodarstwie domowym
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 01 lutego, 2023

Aktywny tlen to produkt, który zyskał popularność dzięki zastosowaniu w sprzątaniu gospodarstw domowych. W szczególności służy do prania odzieży, usuwania plam i czyszczenia różnych powierzchni, na przykład w łazience. Ponadto mówi się, że nie wpływa na zdrowie i jest przyjazny dla środowiska. Ale co to dokładnie jest?

Ten produkt można znaleźć teraz na rynku w różnych postaciach. Niektórzy wybierają go jako silny „odplamiacz”, nawet w przypadku trudnych substancji, takich jak kawa, czerwone wino czy sos pomidorowy. W tym artykule szczegółowo opisujemy główne zastosowania i sposób korzystania z aktywnego tlenu.

Aktywny tlen: co to jest i do czego służy?

Aktywny tlen to nazwa handlowa substancji chemicznej, której prawdziwa nazwa to „nadwęglan sodu. Jest również znany jako „stały nadtlenek wodoru”, „węglan sodu” lub po prostu „SPC”.

Wygląda jak biały proszek. W kontakcie z wodą związek ten reaguje i uwalnia tlen. Z tego powodu na ogół występuje w wielu produktach do prania i czyszczenia.

Między innymi ma szerokie zastosowanie w przemyśle, gdzie wykorzystuje się go na różne sposoby:

  • Środek natleniający w akwakulturze.
  • Oczyszczanie ścieków.
  • Sprzątanie basenu.
  • Dezynfekcja naczyń w szpitalach i restauracjach.
  • Środek wybielający masę papierniczą.
  • Barwnik w przemyśle włókienniczym.

Jak wspomniano, aktywny tlen jest składnikiem, który znajduje się w składzie różnych produktów na rynku. Mimo to istnieje możliwość zainstalowania w domu dozownika, czy to w pralce, czy w kranie, aby wykorzystywać go podczas sprzątania.

Oxígeno activo: ¿qué es y para qué sirve?
Nadwęglan sodu, zwany także aktywnym tlenem, jest dobrze znanym odplamiaczem. Używa się go do różnych domowych prac porządkowych.

Może Cię również zainteresować: Receptura ekologicznego detergentu domowej roboty

Jak stosować aktywny tlen?

Większość produktów z aktywnym tlenem stosuje się do prania i sprzątania w gospodarstwie domowym. Zobaczmy, jak go używać w każdym konkretnym przypadku.

W pralce

Nadwęglan sodu można łączyć – doskonale i bez większych problemów – ze zwykłym detergentem. Jeśli nie jest zawarty w używanym produkcie, dodaj równowartość jednej łyżki stołowej do wody (około 25 gramów) w pierwszym cyklu prania.

Zaleca się stosowanie wody o temperaturze 35°C, chociaż zależy to od właściwości włókna i koloru odzieży. Pamiętaj, aby sprawdzić zalecenia na metkach, zwłaszcza jeśli zamierzasz prać delikatne ubrania.

Z drugiej strony, jeśli używasz detergentu w płynie, najpierw wlej ten produkt do dozownika pralki lub do wody. Następnie dodaj nadwęglan i dopiero na koniec włóż ubrania. Innymi słowy, unikaj wylewania produktów bezpośrednio na ubrania.

Do usuwania plam

Możesz użyć aktywnego tlenu, aby usunąć plamy z ubrań po namoczeniu. Wykonaj następujące kroki:

  • Wlej do miski od czterech do pięciu litrów wody, wystarczającą ilość do pokrycia odzieży.
  • Dodaj dwie łyżki detergentu z aktywnym tlenem.
  • Jeśli to osobne produkty, dodaj jedną łyżkę detergentu i jedną łyżkę nadwęglanu sodu.
  • Dobrze wymieszaj, aż się rozpuści.
  • Musisz moczyć ubrania przez dwie godziny.
  • Następnie wypierz jak zwykle.

Uwaga: stare lub bardzo uporczywe plamy (takie jak tłuszcz, czekolada, krew itp.) można namoczyć na noc lub nałożyć pastę nadwęglanową na plamę i lekko wetrzeć szczoteczką do zębów.

Generalne sprzątanie

W domach aktywny tlen może służyć do czyszczenia różnych powierzchni i przedmiotów. W kuchni można go nakładać rozcieńczony, nawet na garnki i patelnie. Można go również stosować na bateriach łazienkowych i kafelkach, szkle i ogólnie na podłogach.

Nie zaleca się stosowania na meblach drewnianych. Natomiast nadaje się do mebli plastikowych i stołów szklanych lub metalowych.

Utrzymanie basenu

Nadwęglan sodu jest również skuteczny w utrzymaniu basenów, nawet nadmuchiwanych lub wyjmowanych. Uwolniony tlen wchodzi w interakcję z materią organiczną.

W ten sposób zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów i powstawaniu pleśni na ścianach. Zalecana ilość wynosi od 120 do 250 gramów na 10 000 litrów raz w tygodniu.

Inne zastosowania aktywnego tlenu

Istnieje kilka zastosowań aktywnego tlenu w domu. Oprócz już wymienionych, zwróćmy uwagę na następujące:

  • Dezodoryzuje plastikowe pojemniki na żywność.
  • Dezynfekuje naczynia i przybory kuchenne.
  • Utrzymuje pojemniki na śmieci w czystości.
  • Czyści naczynia dla zwierząt.
  • Przywraca połysk metalom.

Zalety i korzyści

Aktywny tlen – sam lub w połączeniu z detergentem – może być tak samo skuteczny jak inne silne środki czyszczące, takie jak wybielacz chlorowy, lub nawet bardziej. Spójrzmy na jego główne zalety:

  • Zmniejsza ryzyko zatrucia wybielaczem.
  • Jest mniej żrący niż ta substancja.
  • Ma niewielki wpływ na środowisko.
  • Pozwala zachować kolor ubrań.
  • Usuwa nie tylko plamy, ale także nieprzyjemne zapachy.
  • Pomaga wyeliminować zarazki i bakterie z różnych powierzchni.
  • Nie pozostawia osadów ani nie wytwarza przykrych zapachów.

Chociaż zwykle nie powoduje reakcji chemicznych z innymi substancjami, zaleca się uważne przeczytanie etykiety produktu, jeśli ma być stosowany w połączeniu.

Lavar ropa con manchas
Dodanie aktywnego tlenu do cyklu prania pomaga usunąć uporczywe plamy z ubrań, takie jak plamy z krwi, kawy czy czerwonego wina

Co mówi nauka?

Aktywny tlen to stały, stabilny utleniacz o niskim koszcie i niewielkim wpływie na środowisko. Jeśli chodzi o dezynfekcję rur i źródeł wody, dowody wskazują, że działanie bakteriobójcze aktywnego tlenu jest mniejsze niż środków na bazie chloru.

Jego skuteczność można zwiększyć, dodając miedź chelatowaną kwasem metyloglicynodioctowym (MGDA-Cu).

W procesie uzdatniania wody, aktywny tlen w połączeniu z procesami próżniowego ultrafioletu (VUV) może inaktywować E. coli w sieci wodociągowej. Dzięki temu jego zastosowanie może poprawić usuwanie zanieczyszczeń w wodzie i na przedmiotach, które mają wpływ na zdrowie ludzi.

Badania wykazały, że w przypadku czyszczenia powierzchni dodatek nadwęglanu sodu znacznie skuteczniej usuwa ślady krwi z ubrań i dywanów niż sam detergent.

Jednak jego skuteczność zmienia się w zależności od temperatury wody piorącej, czasu odplamiania i ekspozycji na brud w różnych warunkach środowiskowych.

Jeśli chodzi o potencjalne skutki uboczne, raport złożony w 2014 r. dla Ministerstwa Zdrowia Nowej Zelandii sklasyfikował nadwęglan sodu jako toksyczny przy połknięciu i drażniący błonę śluzową oka.

Środki ostrożności i zalecenia dotyczące stosowania

Niezależnie od tego, jakiego produktu używamy do sprzątania domu lub prania, dobrze jest zachować pewne środki ostrożności. Chociaż nie zgłoszono żadnych przypadków alergii skórnych spowodowanych kontaktem z aktywnym tlenem, zawsze dobrze jest nosić rękawiczki, aby uniknąć ryzyka.

Należy również stosować inne elementy ochronne, takie jak maseczki, okulary i maski, w celu ograniczenia możliwości kontaktu z oczami lub drogami oddechowymi.

Podobnie należy postępować zgodnie z zaleceniami, zarówno producenta środka czyszczącego, jak i umieszczonymi na metkach odzieży. Jeśli to możliwe, można wcześniej przeprowadzić mały test.

Wreszcie, chociaż nie jest uważany za toksyczny, aktywny tlen i wszystkie środki czyszczące powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych. A przede wszystkim pod żadnym pozorem nie należy go spożywać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • National Center for Biotechnology Information (2023). PubChem Compound Summary for CID 159762, Sodium percarbonate. Retrieved January 10, 2023 from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sodium-percarbonate.
  • Huang J, Puyang C, Guo H. Sodium Percarbonate Activation by Plasma-Generated Ozone for Catalytic Degradation of Dye Wastewater: Role of Active Species and Degradation Process. Catalysts. 2022; 12(7):681. https://doi.org/10.3390/catal12070681
  • McKillop A, Sanderson W. Sodium perborate and sodium percarbonate: Cheap, safe and versatile oxidising agents for organic synthesis. Tetrahedron. 1995; 51(22): 6145-6166.
  • Urara I, Iwahito T, Katsumi S, Kazuaki Y. 2-[Bis(carboxymethyl)amino] propanoic acid-Chelated Copper Chelate Enhances Bacterial Elimination by Sodium Percarbonate.  2021; 26(1):9-15.  https://doi.org/10.4265/bio.26.9
  • Cressey  P, Pattis I. Health risk assessment: dishwasher powder. Prepared as part of a Ministry of Health. 2014. Disponible en: https://www.esr.cri.nz/assets/HEALTH-CONTENT/MoH-reports/FW14027-Dishwasher-powder-FINAL-Sept-2014.pdf.
  • Mileto D, Mancon A, Staurenghi F, Rizzo A, et al. Inactivation of SARS-CoV-2 in the Liquid Phase: Are Aqueous Hydrogen Peroxide and Sodium Percarbonate Efficient Decontamination Agents? 2021; 28(4): 260 – 267. doi: 10.1021/acs.chas.0c00095
  • Oldfield C, Morgan R, Miles H, French J. The efficacy of luminol in detecting bloodstains that have been washed with sodium percarbonate and exposed to environmental conditions. Australian Journal of Forensic Sciences. 2018; 50(4): 345-354. DOI: 10.1080/00450618.2016.1264478.
  • Alam, M., Jagger, R., Vowles, R. and Moran, J. (2011), Comparative stain removal properties of four commercially available denture cleaning products: an in vitro study. International Journal of Dental Hygiene, 9: 37-42. https://doi.org/10.1111/j.1601-5037.2009.00432.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.