Objawy zatrucia wybielaczem - co należy zrobić?

Czy wiesz, na czym polegają najczęstsze objawy zatrucia wybielaczem? Poznaj je i dowiedz się, co można zrobić w takiej sytuacji.
Objawy zatrucia wybielaczem - co należy zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Objawy zatrucia wybielaczem będą zależeć od tego, w jaki sposób doszło do kontaktu z substancją, tj. czy była wdychana, połknięta, czy też prysnęła do oczu. W tym sensie może wystąpić pieczenie i zaczerwienienie skóry lub błon śluzowych, nudności, kaszel, ból gardła, a nawet arytmia.

Wybielacz jest szeroko stosowany do czyszczenia w domu. Należy go jednak stosować ostrożnie, ponieważ jego głównym składnikiem jest podchloryn sodu. W tym artykule wyjaśnimy najczęstsze objawy zatrucia wybielaczem, jak postępować w przypadku przypadkowego wdychania lub połknięcia oraz jak prawidłowo używać tego produktu, aby zapobiegać wypadkom domowym.

Objawy zatrucia wybielaczem – co warto wiedzieć

Wybielacz lub podchloryn sodu to wodny roztwór wytworzony z tej substancji chemicznej. Ta substancja chemiczna może być obecna w środkach czyszczących i pralniczych, środkach wybielających i oczyszczaczach wody.

Jego stężenia w produktach gospodarstwa domowego wahają się od 3% do 6%. Jednak rodzaje wybielaczy stosowanych w basenach mogą sięgać nawet 10%.

Wybielacz do prania przydaje się w gospodarstwie domowym, gdy jest stosowany w miejscach, w których bakterie gromadzą się najbardziej, od kuchni i łazienki po sypialnie i piwnicę. Służy również do dezynfekcji materiałów laboratoryjnych (niemetalowych lub niezawierających materiału organicznego), a także różnych powierzchni lub form w pomieszczeniach sanitarnych.

Ze względu na swoje właściwości jest uważany za odpowiedni do eliminowania drobnoustrojów, grzybów i innych mikroorganizmów, dzięki czemu uzyskuje się dezynfekcję i minimalizuje ryzyko zarażenia się lub rozprzestrzeniania chorób.

Objawy zatrucia wybielaczem

Pomimo tych wszystkich zalet czyszczenia, jeśli nie jest używany prawidłowo, wybielacz może być niebezpieczny. Dotyczy to nie tylko osoby, która się nią zajmuje, ale także dzieci, a nawet zwierząt domowych w domu.

Warto zauważyć, że w domu niewłaściwe stosowanie wybielacza może również wynikać z mieszania podchlorynu sodu z innymi substancjami, takimi jak kwas solny czy amoniak. To jeden z częstych błędów popełnianych podczas czyszczenia wybielaczem.

Z drugiej strony objawy zatrucia wybielaczem mogą się różnić w zależności od formy kontaktu, odsłoniętej okolicy ciała, stężenia substancji, a także czasu ekspozycji.

Mycie podłogi
Wybielacz jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie. Można go kupić w supermarketach i małych sklepach.

Zatrucie wybielaczem: Kontakt ze skórą

W produktach gospodarstwa domowego podchloryn sodu wynosi 5%, a czasem mniej. Nawet w tych wodnych roztworach wybielacz może podrażniać skórę osób wrażliwych, powodując pieczenie lub zaczerwienienie.

Jednak w wyższych stężeniach podchloryn zachowuje się jak zasadowy środek żrący, który staje się żrący. Powoduje pieczenie i pęcherze dotkniętego obszaru.

Co ciekawe, do leczenia atopowego zapalenia skóry stosuje się 0,05% kąpiele wybielające. Wydaje się, że ma to działanie przeciwzapalne i pomaga złagodzić objawy poprzez zmniejszenie stężenia bakterii, takich jak Staphylococcus aureus, bez uciekania się do kortykosteroidów lub miejscowych antybiotyków. Jednak należy to robić tylko pod nadzorem lekarza i przy użyciu wybielacza medycznego.

Zatrucie wybielaczem: kontakt wzrokowy

W oczach i innych błonach śluzowych, w połączeniu z białkami i tłuszczami, działanie chemiczne podchlorynu sodu na tkanki jest bezpośrednie. Mogą wystąpić oparzenia, pieczenie i uczucie silnego bólu. Jednak w lżejszych przypadkach może również wystąpić zaczerwienienie, stan zapalny i łzawienie.

Inhalacja

Jak wspomniano, mieszanina wybielacza z innymi produktami, zarówno domowymi, jak i przemysłowymi, powoduje reakcję, w której uwalniane są opary chloru.

Wdychanie tych oparów może wywołać różne reakcje:

 • Jedna część na milion (1 ppm) może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa, oczu i gardła u osób wrażliwych, a także katar, kaszel, duszenie, łzawienie i suchość.
 • Przy 30 ppm, nawet przy krótkich ekspozycjach, może powodować ból w klatce piersiowej, nudności i wymioty, zaburzenia rytmu oddychania, kaszel, ból głowy.
 • Przy 40 ppm lub więcej może wystąpić obrzęk głośni, ból opłucnej, obturacyjne zapalenie oskrzeli i trudności w oddychaniu.
 • W najcięższych przypadkach dochodzi do hipoksemii i obrzęku płuc.

Przyjmowanie pokarmu

W przypadku spożycia, czy to przypadkowego, czy celowego, objawy zatrucia wybielaczem będą również zależeć od stężenia, a także od spożytej ilości. Przy 5% produktach gospodarstwa domowego występują następujące oznaki:

 • Ból brzucha.
 • Nudności i wymioty.
 • Wrzody błony śluzowej.
 • Niskie ciśnienie krwi.
 • Oparzenia przełyku, jamy ustnej lub gardła.

Chociaż przegląd z 2018 r. odnotowuje średnio 45 000 rocznych przypadków zatrucia wybielaczem w Stanach Zjednoczonych, tylko około 1 zgon jest zgłaszany co cztery lata.

Co zrobić w przypadku zatrucia wybielaczem?

Jeśli ktoś przypadkowo połknie wybielacz, powinien przede wszystkim zachować spokój i skontaktować się z lekarzem. W żadnym wypadku nie należy wywoływać wymiotów, ponieważ mogłoby to dodatkowo podrażnić błony śluzowe.

Nie zaleca się również używania sondy nosowo-żołądkowej, płukania jelit, podawania węgla aktywowanego ani neutralizacji za pomocą zasad lub kwasów. Co najwyżej usta należy przepłukać wodą. Ponadto, jeśli nie występują trudności z połykaniem, można powoli pić wodę, aby rozcieńczyć produkt. Lub nawet małymi łykami mleka.

Nie jest to jednak wskazane, jeśli po spożyciu minęła więcej niż godzina, a osoba nie jest w stanie przełykać. To samo dotyczy prób połknięcia wyzwalającego kaszel. U osób bez objawów trawiennych można zalecić ochraniacz na żołądek. Osoby z objawami powinny przejść kilka badań lekarskich i kontynuować leczenie przez kilka dni.

Z drugiej strony, gdy podchloryn wejdzie w kontakt ze skórą, należy zdjąć całą odzież i umyć dotknięty obszar dużą ilością wody. Roztwór fizjologiczny można stosować na błony śluzowe oczu.

Jeśli dziecko jest podejrzewane o połknięcie wybielacza, należy je natychmiast zabrać na szpitalny oddział ratunkowy.

Wszystkie przypadki zatrucia wybielaczem wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Jak zapobiegać zatruciu wybielaczem?

Wszystko, o czym do tej pory rozmawialiśmy, nie oznacza, że powinniśmy przestać używać tego produktu. Powinniśmy jednak podjąć pewne ważne środki, aby zapobiec zatruciu wybielaczem.

Wśród tych środków mamy:

 • Otwórz okna przed rozpoczęciem czyszczenia, aby przewietrzyć pomieszczenie.
 • Załóż maskę lub pasek pod brodę, aby zmniejszyć ryzyko wdychania.
 • Nosić odzież ochronną. Najlepiej unikać kontaktu ze skórą w spodniach i koszulach z długimi rękawami.
 • Nosić grube rękawice robocze.

Wreszcie, pod żadnym pozorem nie mieszać wybielacza z żadnym innym środkiem czyszczącym. I wreszcie, zawsze przechowuj tę i inne substancje poza zasięgiem dzieci i zwierząt.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Echeverría Valencia G. Determinación fúngica y bacteriana de superficies, posterior a la limpieza con hipoclorito de sodio al 10%. Ciencias Clínicas. 2018; 1(1): 21-24.
 • Maarouf M, Shi V. Bleach for Atopic Dermatitis. Dermatitis: 2018; 29(3): 120-126.
 • Mattos G, Lopes D, Mamede R, et al. Effects of time of contact and concentration of caustic agent on generation of injuries. Laryngoscope, 2006; 116: 456-460.
 • Núñez O, González-Asanza C, de la Cruz G, et al. Estudio de los factores predictivos de lesiones digestivas graves tras la ingesta de cáusticos. Med. Clin. (Barc.). 2004; 123: 611-614.
 • Rey de Castro J. Bronquitis crónica obstructiva. Fronteras med. 1994; II(3): 140-51.
 • Slaughter R, Watts M, Allister J, Grieve J, Schep L. The clinical toxicology of sodium hypochlorite, Clinical Toxicology. 2019; 57(5): 303-311.
 • Saracco S. Recomendaciones para la atención de las intoxicaciones por lavandina cloro. Departamento de Toxicología del Gobierno de Mendoza. Sin fecha. Documento en línea. URL disponible en: https://www.mendoza.gov.ar/salud/wp-content/uploads/sites/16/2016/08/Recomendaciones-para-la-Atenci%C3%B3n-de-Intoxicaciones-por-Lavandina-Cloro.pdf
 • Turner A, Robinson P. Respiratory and gastrointestinal complications of caustic ingestion in children. Emer. Med. J. 2005; 22: 359-361.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.