Logo image

Objawy zatrucia wybielaczem - co należy zrobić?

5 min.
Czy wiesz, na czym polegają najczęstsze objawy zatrucia wybielaczem? Poznaj je i dowiedz się, co można zrobić w takiej sytuacji.
Objawy zatrucia wybielaczem - co należy zrobić?
Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Objawy zatrucia wybielaczem będą zależeć od tego, w jaki sposób doszło do kontaktu z substancją, tj. czy była wdychana, połknięta, czy też prysnęła do oczu. W tym sensie może wystąpić pieczenie i zaczerwienienie skóry lub błon śluzowych, nudności, kaszel, ból gardła, a nawet arytmia.

Wybielacz jest szeroko stosowany do czyszczenia w domu. Należy go jednak stosować ostrożnie, ponieważ jego głównym składnikiem jest podchloryn sodu. W tym artykule wyjaśnimy najczęstsze objawy zatrucia wybielaczem, jak postępować w przypadku przypadkowego wdychania lub połknięcia oraz jak prawidłowo używać tego produktu, aby zapobiegać wypadkom domowym.

Objawy zatrucia wybielaczem – co warto wiedzieć

Wybielacz lub podchloryn sodu to wodny roztwór wytworzony z tej substancji chemicznej. Ta substancja chemiczna może być obecna w środkach czyszczących i pralniczych, środkach wybielających i oczyszczaczach wody.

Jego stężenia w produktach gospodarstwa domowego wahają się od 3% do 6%. Jednak rodzaje wybielaczy stosowanych w basenach mogą sięgać nawet 10%.

Wybielacz do prania przydaje się w gospodarstwie domowym, gdy jest stosowany w miejscach, w których bakterie gromadzą się najbardziej, od kuchni i łazienki po sypialnie i piwnicę. Służy również do dezynfekcji materiałów laboratoryjnych (niemetalowych lub niezawierających materiału organicznego), a także różnych powierzchni lub form w pomieszczeniach sanitarnych.

Ze względu na swoje właściwości jest uważany za odpowiedni do eliminowania drobnoustrojów, grzybów i innych mikroorganizmów, dzięki czemu uzyskuje się dezynfekcję i minimalizuje ryzyko zarażenia się lub rozprzestrzeniania chorób.

Przeczytaj również: Zatrucie tlenkiem węgla: co robić?

Objawy zatrucia wybielaczem

Pomimo tych wszystkich zalet czyszczenia, jeśli nie jest używany prawidłowo, wybielacz może być niebezpieczny. Dotyczy to nie tylko osoby, która się nią zajmuje, ale także dzieci, a nawet zwierząt domowych w domu.

Warto zauważyć, że w domu niewłaściwe stosowanie wybielacza może również wynikać z mieszania podchlorynu sodu z innymi substancjami, takimi jak kwas solny czy amoniak. To jeden z częstych błędów popełnianych podczas czyszczenia wybielaczem.

Z drugiej strony objawy zatrucia wybielaczem mogą się różnić w zależności od formy kontaktu, odsłoniętej okolicy ciała, stężenia substancji, a także czasu ekspozycji.

Mycie podłogi
Wybielacz jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie. Można go kupić w supermarketach i małych sklepach.

Zatrucie wybielaczem: Kontakt ze skórą

W produktach gospodarstwa domowego podchloryn sodu wynosi 5%, a czasem mniej. Nawet w tych wodnych roztworach wybielacz może podrażniać skórę osób wrażliwych, powodując pieczenie lub zaczerwienienie.

Jednak w wyższych stężeniach podchloryn zachowuje się jak zasadowy środek żrący, który staje się żrący. Powoduje pieczenie i pęcherze dotkniętego obszaru.

Co ciekawe, do leczenia atopowego zapalenia skóry stosuje się 0,05% kąpiele wybielające. Wydaje się, że ma to działanie przeciwzapalne i pomaga złagodzić objawy poprzez zmniejszenie stężenia bakterii, takich jak Staphylococcus aureus, bez uciekania się do kortykosteroidów lub miejscowych antybiotyków. Jednak należy to robić tylko pod nadzorem lekarza i przy użyciu wybielacza medycznego.

Zatrucie wybielaczem: kontakt wzrokowy

W oczach i innych błonach śluzowych, w połączeniu z białkami i tłuszczami, działanie chemiczne podchlorynu sodu na tkanki jest bezpośrednie. Mogą wystąpić oparzenia, pieczenie i uczucie silnego bólu. Jednak w lżejszych przypadkach może również wystąpić zaczerwienienie, stan zapalny i łzawienie.

Inhalacja

Jak wspomniano, mieszanina wybielacza z innymi produktami, zarówno domowymi, jak i przemysłowymi, powoduje reakcję, w której uwalniane są opary chloru.

Wdychanie tych oparów może wywołać różne reakcje:

  • Jedna część na milion (1 ppm) może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa, oczu i gardła u osób wrażliwych, a także katar, kaszel, duszenie, łzawienie i suchość.
  • Przy 30 ppm, nawet przy krótkich ekspozycjach, może powodować ból w klatce piersiowej, nudności i wymioty, zaburzenia rytmu oddychania, kaszel, ból głowy.
  • Przy 40 ppm lub więcej może wystąpić obrzęk głośni, ból opłucnej, obturacyjne zapalenie oskrzeli i trudności w oddychaniu.
  • W najcięższych przypadkach dochodzi do hipoksemii i obrzęku płuc.

Przyjmowanie pokarmu

W przypadku spożycia, czy to przypadkowego, czy celowego, objawy zatrucia wybielaczem będą również zależeć od stężenia, a także od spożytej ilości. Przy 5% produktach gospodarstwa domowego występują następujące oznaki:

  • Ból brzucha.
  • Nudności i wymioty.
  • Wrzody błony śluzowej.
  • Niskie ciśnienie krwi.
  • Oparzenia przełyku, jamy ustnej lub gardła.

Chociaż przegląd z 2018 r. odnotowuje średnio 45 000 rocznych przypadków zatrucia wybielaczem w Stanach Zjednoczonych, tylko około 1 zgon jest zgłaszany co cztery lata.

Zobacz też: Zatrucie ołowiem i jego konsekwencje

Co zrobić w przypadku zatrucia wybielaczem?

Jeśli ktoś przypadkowo połknie wybielacz, powinien przede wszystkim zachować spokój i skontaktować się z lekarzem. W żadnym wypadku nie należy wywoływać wymiotów, ponieważ mogłoby to dodatkowo podrażnić błony śluzowe.

Nie zaleca się również używania sondy nosowo-żołądkowej, płukania jelit, podawania węgla aktywowanego ani neutralizacji za pomocą zasad lub kwasów. Co najwyżej usta należy przepłukać wodą. Ponadto, jeśli nie występują trudności z połykaniem, można powoli pić wodę, aby rozcieńczyć produkt. Lub nawet małymi łykami mleka.

Nie jest to jednak wskazane, jeśli po spożyciu minęła więcej niż godzina, a osoba nie jest w stanie przełykać. To samo dotyczy prób połknięcia wyzwalającego kaszel. U osób bez objawów trawiennych można zalecić ochraniacz na żołądek. Osoby z objawami powinny przejść kilka badań lekarskich i kontynuować leczenie przez kilka dni.

Z drugiej strony, gdy podchloryn wejdzie w kontakt ze skórą, należy zdjąć całą odzież i umyć dotknięty obszar dużą ilością wody. Roztwór fizjologiczny można stosować na błony śluzowe oczu.

Jeśli dziecko jest podejrzewane o połknięcie wybielacza, należy je natychmiast zabrać na szpitalny oddział ratunkowy.

Wszystkie przypadki zatrucia wybielaczem wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Jak zapobiegać zatruciu wybielaczem?

Wszystko, o czym do tej pory rozmawialiśmy, nie oznacza, że powinniśmy przestać używać tego produktu. Powinniśmy jednak podjąć pewne ważne środki, aby zapobiec zatruciu wybielaczem.

Wśród tych środków mamy:

  • Otwórz okna przed rozpoczęciem czyszczenia, aby przewietrzyć pomieszczenie.
  • Załóż maskę lub pasek pod brodę, aby zmniejszyć ryzyko wdychania.
  • Nosić odzież ochronną. Najlepiej unikać kontaktu ze skórą w spodniach i koszulach z długimi rękawami.
  • Nosić grube rękawice robocze.

Wreszcie, pod żadnym pozorem nie mieszać wybielacza z żadnym innym środkiem czyszczącym. I wreszcie, zawsze przechowuj tę i inne substancje poza zasięgiem dzieci i zwierząt.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Echeverría Valencia G. Determinación fúngica y bacteriana de superficies, posterior a la limpieza con hipoclorito de sodio al 10%. Ciencias Clínicas. 2018; 1(1): 21-24.
  • Maarouf M, Shi V. Bleach for Atopic Dermatitis. Dermatitis: 2018; 29(3): 120-126.
  • Mattos G, Lopes D, Mamede R, et al. Effects of time of contact and concentration of caustic agent on generation of injuries. Laryngoscope, 2006; 116: 456-460.
  • Núñez O, González-Asanza C, de la Cruz G, et al. Estudio de los factores predictivos de lesiones digestivas graves tras la ingesta de cáusticos. Med. Clin. (Barc.). 2004; 123: 611-614.
  • Rey de Castro J. Bronquitis crónica obstructiva. Fronteras med. 1994; II(3): 140-51.
  • Slaughter R, Watts M, Allister J, Grieve J, Schep L. The clinical toxicology of sodium hypochlorite, Clinical Toxicology. 2019; 57(5): 303-311.
  • Saracco S. Recomendaciones para la atención de las intoxicaciones por lavandina cloro. Departamento de Toxicología del Gobierno de Mendoza. Sin fecha. Documento en línea. URL disponible en: https://www.mendoza.gov.ar/salud/wp-content/uploads/sites/16/2016/08/Recomendaciones-para-la-Atenci%C3%B3n-de-Intoxicaciones-por-Lavandina-Cloro.pdf
  • Turner A, Robinson P. Respiratory and gastrointestinal complications of caustic ingestion in children. Emer. Med. J. 2005; 22: 359-361.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.