Zatrucie tlenkiem węgla: co robić?

Zatrucie tlenkiem węgla: co robić?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Tlenek węgla to gaz, który nie ma zapachu, smaku ani koloru. Z tego powodu może pozostać niezauważony i spowodować poważne zatrucie. Leczenie jest łatwe i skuteczne, jeśli zostanie wykryte wcześnie. W tym artykule dowiesz się, co robić, jeśli pojawi się zatrucie tlenkiem węgla.

Tlenek węgla to bezbarwny, bezwonny, pozbawiony smaku i bardzo niebezpieczny gaz powstający przy spalaniu m.in. benzyny, drewna i węgla. To spalanie napędza na przykład samochody, żyrandole, kuchenki gazowe i systemy grzewcze, takie jak piece.

Tlenek węgla to cichy zabójca, który każdego roku zatruwa około 1500 osób. Aż 200 z nich umiera. Większości przypadków można zapobiec. Zwykle powoduje je niewłaściwe użycie piecyków lub złe funkcjonowanie urządzeń gazowych, które znajdują się w nieodpowiednich lub słabo wentylowanych środowiskach.

Zatrucie tlenkiem węgla to nagły przypadek medyczny, który może pozostać niezauważony. Dlatego poniżej wyjaśnimy wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć, a także co zrobić, jeśli wystąpi.

Jak mogę się zatruć tlenkiem węgla?

Tlenek może zostać przypadkowo wdychany w domach podczas codziennych czynności, takich jak gotowanie lub ogrzewanie. Dzieje się tak, ponieważ używane sprzęty nie działają dobrze lub nie były odpowiednio konserwowane. Z drugiej strony może być również celowo wdychany w przypadku samobójstw.

Co wytwarza tlenek węgla w organizmie?

W naszej krwi krążą komórki zwane erytrocytami lub czerwonymi krwinkami. Wewnątrz erytrocytów znajduje się białko zwane hemoglobiną, które jest odpowiedzialne za transport tlenu. Białko to jest odpowiedzialne za zbieranie wdychanego tlenu w płucach, a następnie pozostawianie tego tlenu w tkankach, przez które krąży krew.

Hemoglobina

Toksyczność tlenku węgla wynika z jego wyższego podobieństwa do hemoglobiny niż tlenu. Z tego powodu tlenek węgla bardzo ściśle wiąże się z hemoglobiną i zapobiega przedostawaniu się tlenu do krwi. Dlatego tkanki pozostają bez tlenu, powodując tak zwane „niedotlenienie tkanki”. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tym zatruciu?

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Hemoglobina – utrzymaj poziom w normie!

Jakie objawy powoduje zatrucie tlenkiem węgla?

Nasilenie objawów zależy od ilości wdychanego tlenku węgla i czasu ekspozycji na jego działanie. Istnieją dwa rodzaje zatrucia tlenkiem węgla:

  1. Ostre zatrucie: kiedy ten gaz jest wdychany w dużych ilościach.
  2. Zatrucie przewlekłe: gdy wdychane są niskie stężenia tlenku węgla, ale w sposób ciągły.

Objawy są spowodowane brakiem tlenu w tkankach. Znajdziemy między innymi:

Warto wiedzieć, że zatrucie nieleczone na czas może doprowadzić do śpiączki. Dlatego jest to bardzo niebezpieczne u pijanych lub śpiących osób, ponieważ mogą doznać nieodwracalnego uszkodzenia mózgu lub nawet umrzeć, zanim ktoś zauważy, że wystąpił problem.

Dymiące kominy fabryczne

Z drugiej strony w przypadku zatruć przewlekłych objawy mogą nie być tak oczywiste i mogą wystąpić poważne, długotrwałe skutki. Te afekty występują przede wszystkim na poziomie mózgu. Są to m.in:

  • trudności w uczeniu się i zachowywaniu danych w pamięci,
  • zaburzenia emocjonalne, które mogą powodować m.in. depresję,
  • zaburzenia sensoryczne i motoryczne – trudności w poruszaniu się, utrata czucia itp.

W większości przypadków wszystkie te objawy występują bez świadomości, że przyczyną jest ten gaz, ponieważ, jak powiedzieliśmy, nie ma on zapachu, koloru ani smaku.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zatrucie organizmu? Jak to stwierdzić?

Zatrucie tlenkiem węgla: co powinieneś zrobić, jeśli cierpisz z jego powodu?

Jeśli uważasz, że mogłeś zostać zatruty tlenkiem węgla, wykonaj następujące czynności:

  1. Musisz opuścić pomieszczenie, w którym nastąpił wyciek tlenku.
  2. Otwórz drzwi i okna, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza i rozproszyć tlenek węgla.
  3. Piece, piekarniki, grzejniki i urządzenia tego typu muszą zostać wyłączone.

Gdy znajdziesz się z dala od źródła zatrucia, zadzwoń po lub udaj się na pogotowie. W szpitalu specjaliści wykonają określone testy, aby sprawdzić, czy we krwi nie ma tlenku, i natychmiast rozpoczną leczenie.

Leczenie szpitalne

Leczenie będzie polegało na podaniu czystego tlenu w celu usunięcia tlenku węgla z hemoglobiny i ponownego napełnienia jej tlenem. Tlen ten podaje się przez maskę założoną na nos i usta; dzięki której dociera do tkanek.

Komora hiperbaryczna

W niektórych przypadkach poszkodowaną osobę można umieścić w komorze hiperbarycznej. Zabieg ten polega na wdychaniu tlenu w komorze pod ciśnieniem znacznie wyższym niż normalnie. Przyspiesza to zastąpienie tlenku tlenem.

Jak mogę zapobiec zatruciu tlenkiem węgla?

Według CDC lub Centers for Disease Control and Prevention można podjąć następujące środki ostrożności:

  • wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego spalające paliwo należy prawidłowo zainstalować, odpowiednio konserwować i używać,
  • domowe kominki i ich kominy należy sprawdzać i czyścić corocznie,
  • piece gazowe, podgrzewacze wody i inne tego typu sprzęty powinny być corocznie kontrolowane przez kompetentnego technika serwisu,
  • ogrzewaczy paliwowych bez otworów wentylacyjnych powinno się używać tylko wtedy, gdy nikt nie śpi, aby je monitorować, a drzwi lub okna pokoju pozostają otwarte, aby wpuścić świeże powietrze,
  • układy wydechowe samochodu należy regularnie sprawdzać pod kątem usterek i zatorów, zwłaszcza zimą.

Wreszcie, co najważniejsze, musisz zainstalować w domu czujnik czadu na baterie. Baterie te należy sprawdzać regularnie. Jeśli włączy się alarm czujki, musisz wyjść z domu i zadzwonić pod numer 911.

Artykuł napisał i zweryfikował lekarz Leonardo Biolatto.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.