Posiadanie zwierząt: zalety i zagrożenia w rozwoju dzieci

Dorastanie ze zwierzęciem sprzyja kształtowaniu wartości i odpowiedzialności. W rzeczywistości istnieje wiele zalet posiadania zwierząt domowych dla rozwoju dzieci. Dowiedz się o nich wszystkiego w tym artykule!
Posiadanie zwierząt: zalety i zagrożenia w rozwoju dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Posiadanie zwierząt sprzyja rozwojowi fizycznemu i emocjonalnemu dzieci. W rzeczywistości maluchy, które mieszkają ze zwierzętami, są postrzegane jako bardziej empatyczne, zrelaksowane, odpowiedzialne i mniej bojaźliwe. Ponadto bezwarunkowa miłość tych istot zwiększa poczucie własnej wartości dzieci i sprawia, że czują się ważne.

Psy i koty minimalizują stres, redukują niepokój i są świetnym źródłem wsparcia społecznego. Jest więc jasne, że zwierzęta mają wiele pozytywnych skutków dla rozwoju dzieci. Jednak konieczne jest również uwzględnienie możliwych negatywnych aspektów jak również sposobów zapobiegania tym zagrożeniom dla rodziny.

Posiadanie zwierząt i jego zalety dla rozwoju dzieci

Argentyńskie Towarzystwo Pediatryczne wskazuje, że relacja dziecka ze zwierzęciem w kontrolowanych warunkach przynosi korzyści pod względem wzmocnienia osobowości, przywiązania i rozwoju poznawczego. Zwierzęta przyczyniają się również  do zdrowego trybu życia i gwarantują inne korzyści.

Zobaczmy, jakie.

Zwierzęta pomagają w uczeniu dzieci pozytywnych wartości

Wśród wartości wzmacnianych dzięki czworonogom wyróżniają się miłość, współczucie, szacunek i odpowiedzialność. Dzięki opiece nad zwierzęciem i spędzaniu  z nim czasu w trakcie dorastania dziecko staje się lepszym człowiekiem i lepiej funkcjonuje w społeczeństwie.

Oferują towarzystwo

Zwierzę jest idealnym towarzyszem, gdy rodzice wyjeżdżają po sprawunki lub do pracy. Posiadanie zwierząt zapewnia również towarzystwo w określonych sytuacjach, np. podczas zabawy. Futrzaki działają też na nas uspokajająco i dodają nam sił do stawienia czoła samotności.

Rozwój dzieci i zwierząt
Zwierzęta zapewniają towarzystwo i poprawiają samoocenę dzieci.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Ciekawe pomysły na dom dla zwierzaka

Zmniejszają alergie, gdy towarzyszą dzieciom od wczesnych lat

Jeśli wystawiasz swoje dziecko na obecność psów i kotów już od wieku niemowlęcego, jest ono mniej podatne na alergie w porównaniu z tymi, które nie mają zwierząt w domu.

Ponadto Fundacja Affinity twierdzi, że życie w środowisku o wysokim poziomie endotoksyn wywiera ochronny wpływ na układ odpornościowy. Oznacza to mniejsze ryzyko alergii układu oddechowego w wieku dorosłym.

Posiadanie zwierząt poprawia relacje dzieci z otoczeniem

Kontakt ze zwierzętami jest szczególnie korzystny dla introwertycznych dzieci. W rzeczywistości badania wskazują, że zwierzęta stymulują mowę i sprzyjają socjalizacji, więc ich właściciele mają tendencję do śmiania się, rozmawiania i dzielenia się historiami, gdy są w ich towarzystwie.

Artykuł dodaje, że pies już sam w sobie jest towarzyszem rozmów. Nawet jeśli nie odpowiada werbalnie, przekazuje uczucia i wyraża miłość do swojego właściciela.

Zwierzaki są źródłem radości dla rodziny

Zwierzęta pojawiają się u nas, by uszczęśliwić rodzinę. W rzeczywistości stają się jej dodatkowym członkiem!

Jeśli dziecko miało ciężki dzień w szkole, kot lub pies z pewnością podniosą go na duchu. Gdy maluch poczuje smutek, zwierzę będzie u jego boku, aby zapewnić mu komfort.

Przekazują poczucie bezpieczeństwa i dobre samopoczucie

W przeciwieństwie do ludzi zwierzęta nie są krytyczne ani złośliwe. Ich bezwarunkowa miłość przekłada się na spokój, zaufanie i dobre samopoczucie dzieci.

Według badań Stowarzyszenia Edukacja dla Rozwoju Człowieka, gdy jesteś blisko swojego zwierzaka lub myślisz o nim, czujesz się bezpiecznie i pewnie, masz szczerą chęć wyznaczania celów i mniejsze napięcie.

Posiadanie zwierząt pomaga zminimalizować stres

Przyjazny pies znacznie zmniejsza stres dzieci. Ponadto łatwość porozumienia z udomowionymi i małymi zwierzętami w ramach codziennych gier i innych zajęć rekreacyjnych służy do pracy nad lękiem i depresją.

Pomagają dzieciom w nauce kontrolowania swojej agresji

W rozwoju dzieci z problemami agresji zwierzęta są źródłem relaksu i spokoju. W momencie wybuchu złego zachowania zwierzak jest w stanie przekazać dziecku spokój, a nawet go uspokoić.

Jak wyjaśnia Fundacja Cantabria, dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) i zaburzeniami zachowania często mają problemy z rodzicami, rówieśnikami i otoczeniem, co nasila ich wrogość. Jednak te dzieci często postrzegają zwierzęta i ich właścicieli w bardziej pozytywny sposób.

Mogą pomóc dzieciom w zachowaniu aktywności fizycznej i dobrej formy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że do 2022 r. populacji otyłych dzieci i młodzieży będzie większa niż dzieci z niedowagą. Jako rozwiązanie agencja zachęca do aktywności fizycznej poprzez sport i rekreację.

Dzieci, które mają zwierzaka częściej się ruszają, bawiąc się lub biegając razem z nim, zmniejszając w ten sposób swoje szanse na nadwagę.

Pobudzają do odpowiedzialności, kluczowej cechy w rozwoju dzieci

Odpowiedzialność jest cnotą. Jednym ze sposobów kultywowania odpowiedzialności jest dbanie o zwierzaka: karmienie go, kąpanie i sprzątanie po nim. Wszystkie te zadania są korzystne w kształtowaniu dojrzałości dziecka.

Ważne jednak, aby rodzice pamiętali, że podstawowa opieka nad zwierzęciem należy do nich, jako dorosłych i nie można pozostawić tej odpowiedzialności tylko dzieciom.

Niño con un perro.
Dzieci uczą się odpowiedzialności, kiedy karmią, sprzątają lub wyprowadzają swoje zwierzęta.

Może Cię również zainteresować ten artykuł: Zwierzęta domowe a zdrowie rodziny

Posiadanie zwierząt domowych a możliwe zagrożenia dla rozwoju dzieci

Adopcja lub kupno pupila to niewątpliwie synonim rodzinnej radości i niezliczonych korzyści. Należy jednak zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń związanych z zaproszeniem zwierząt domowych do gospodarstwa domowego:

  • Zwierzęta są nosicielami grzybów, pcheł, kleszczy i przenoszą infekcje. Amerykańska Narodowa Biblioteka Medyczna zauważa, że choroby odzwierzęce rozprzestrzeniają się przez bezpośredni kontakt lub przez środowisko. Kluczem do ich zapobiegania jest odpowiednia opieka nad zwierzęciem i zapewnienie mu wszystkich niezbędnych szczepień.
  • U dzieci atopowych może występować predyspozycja do alergii z powodu sierści lub piór.
  • Zadrapania, ugryzienia lub urazy. Jeśli zwierzak nie mieszka w domu jeszcze przed narodzinami dziecka, wybierz go odpowiednio do wieku dziecka i w zależności od dostępnej przestrzeni. W przeciwnym razie będziesz musiał nauczyć oboje, jak ze sobą koegzystować.

Względy BHP dotyczące zwierząt domowych i dzieci

Jeśli zwierzę nie ma szczepień lub nie otrzymuje środków do zwalczania pcheł, robaków i kleszczy, zdrowie ludzi jest zagrożone. Dlatego ważne jest, aby regularnie odwiedzać weterynarza i rozważyć sterylizację zwierzęcia. Ponadto należy trzymać kuwety lub miejsca na odchody zwierzęce z dala od dzieci, a także dobrze sprzątać jego przestrzeń.

W przypadku możliwych ataków poinstruuj dziecko, jak ma zareagować. Najważniejsze rady to:

  • Nie biegaj ani nie patrz bezpośrednio na zwierzę.
  • Trzymaj ręce po bokach i powoli się cofaj.
  • Umieść jakiś przedmiot między tobą a zwierzakiem.

Dla bezpieczeństwa najlepiej szkolić małe zwierzęta, takie jak króliki, aby je oswoić i przyzwyczaić do częstego kontaktu z ludźmi. Bardzo ważne jest również nauczenie dziecka, jak obchodzić się ze zwierzakiem zachowując szacunek i nie okazując strachu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.