Dom dla zwierzaka - oto kilka świetnych pomysłów!

Dom dla zwierzaka można zbudować, adaptując do tego celu przedmioty z recyklingu. Dzięki czemu może cieszyć się wygodnym i pięknym miejscem.
Dom dla zwierzaka - oto kilka świetnych pomysłów!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli chodzi o dom dla zwierzaka, istnieje duży rynek produktów dla zwierząt domowych. Jednak dzięki kreatywności i pomysłowości można samemu osiągnąć doskonałe rezultaty. W tym artykule nauczysz się pięciu pomysłów na wykonanie domku dla Twojego pupila, gwarantującego mu wygodne i odpowiednie miejsce do odpoczynku.

Dom dla zwierzaka daje wiele korzyści. Posiadanie zwierząt domowych w domu może przynieść rodzinie wiele korzyści, ponieważ promuje odpowiedzialność u dzieci, pomaga zmniejszyć niepokój, oferuje towarzystwo i uczucie. Dodatkowo, w przypadku psów, zachęcają do ćwiczeń podczas wyjścia na spacer. Jednak spoczywa na nich duża odpowiedzialność, ponieważ należy zadbać o ich dobre samopoczucie.

Według platformy danych Statista najpopularniejsze zwierzęta domowe w Europie to koty i psy. Ten trend jest rozpowszechniony w pozostałych częściach świata. Na przykład w 2018 roku w Stanach Zjednoczonych było ponad 76 milionów psów i 58 milionów kotów, według American Veterinary Medical Association.

Dom dla zwierzaka – dlaczego ważny?

Kiedy masz zwierzaka w domu, ważne jest, aby zrozumieć, że nie są one takie same jak ludzie. Jako gatunek każde zwierzę ma inne potrzeby, które w przypadku czworonogów musimy pomóc zaspokoić.

Hierarchia i terytorium są ważne dla psów, dlatego cenią sobie przywództwo i własną przestrzeń. Tymczasem koty są zazwyczaj niezależne i lubią mieć swoje miejsce.

Ogólnie rzecz biorąc, obszary własne zwierząt, takie jak domy lub łóżka, pozwalają im znaleźć bezpieczną przestrzeń, aby czuć się komfortowo, bezpiecznie i spokojnie. Dodatkowo daje im niezbędny komfort wypoczynku oraz chroni przed zimnem lub upałem.

Tak jak nasz pokój i łóżko oferują nam prywatne miejsce do dobrego wypoczynku, tak zwierzaki muszą mieć swoją przestrzeń do odpoczynku, spania i bycia sobą.

Ponadto zwierzęta powinny mieć własne legowisko, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, takich jak roztocza i pchły. Hiszpańskie Towarzystwo Immunologii Klinicznej, Alergologii i Astmy Dziecięcej wskazuje, że alergeny psów i kotów pozostają w powietrzu przez długi czas i znajdują się głównie w ich kale.

Dlatego, aby uniknąć namnażania się tych alergenów, zaleca się, aby nie pozwalać zwierzętom spać w tym samym łóżku co ludzie i często je kąpać. Podobnie ważne jest, aby dobrze sprzątać w domu, gdy masz zwierzęta.

Pchły i roztocza żyjące na zwierzętach domowych.
Aby zapobiec infekcjom ludzi wywodzącym się z pcheł i roztoczy, zwierzęta powinny mieć własne miejsce do odpoczynku.

Pomysły na zrobienie domu Twojego pupila

Wraz z rosnącą popularnością posiadania zwierzaka w domu, wiele produktów stało się drogich. Jednak przy odrobinie zaangażowania można zrobić dom swojego zwierzaka i osiągnąć bardzo piękne i dopasowane rezultaty. Poza tym, czy jest lepszy sposób niż okazanie im naszej miłości przez samodzielne przygotowanie im legowiska?!

Niezależnie od wybranego stylu, najlepiej umieścić dom swojego pupila w wygodnym miejscu, nienarażonym na deszcz oraz nadmierne ciepło lub zimno. Możesz mieć go w domu, gdzie możesz wchodzić w interakcje z rodziną i czuć się, jakby był częścią aktywności.

Rzućmy okiem na kilka pomysłów!

1. Domek dla zwierzaka w stylu tipi

Istnieje sposób na zrobienie domku w kształcie tipi lub trójkąta, który będzie bardzo dobry dla kotów. W tym celu potrzebne są dwa prostokąty z tkaniny i drewniany kwadrat. Podstawą będzie kwadrat, a dwa prostokąty należy połączyć w trójkąt dachowy.

  1. Aby je połączyć, wystarczy pociąć materiał na dwa prostokąty o tym samym rozmiarze i w tym samym miejscu.
  2. Następnie możesz je połączyć, tworząc trójkąt.
  3. Następnie należy to połączyć u podstawy.
  4. Aby ten rodzaj domu był lepszy dla kotów, możesz użyć drewna jako podpory, aby dom dla zwierzaka działał również jako drapak.

2. Dom zwierzaka ze starym płaszczem

Używanie płaszcza lub swetra do ścielenia legowiska dla Twojego zwierzaka jest bardzo łatwe i pozwala na recykling starej odzieży. Dodatkowo, ponieważ jest impregnowany Twoim zapachem, Twojemu zwierzakowi z pewnością będzie to przyjemne.

  1. Najpierw musisz zaopatrzyć się w poduszkę i jakiś rodzaj wyściółki, który można wykonać z innych materiałów odzieżowych pochodzących z recyklingu.
  2. Następnie należy przełożyć poduszkę przez szeroką część torebki i szczelnie ją zamknąć.
  3. Następnie będziesz musiał wypełnić rękawy i połączyć je w kształt koła, zgodnie z krawędzią poduszki włożonej w poprzednim kroku.
  4. Aby była stabilniejsza, możesz przykleić rękawy do poduszki.

3. Z paletą

Paleta to rama wykonana z drewna, która jest używana w przestrzeniach ładunkowych. Zwykle można je znaleźć w sklepach spożywczych lub domowych. Palety są bardzo funkcjonalne, ponieważ mają kształt stelażu łóżka. Dlatego za pomocą kilku gwoździ lub mocnego kleju do drewna można połączyć kilka i stworzyć piękny mebel.

Aby udekorować łóżko, możesz namalować imię swojego zwierzaka na drewnie i zrobić małe szuflady do przechowywania rzeczy swojego zwierzaka między szczelinami, które tworzą się w konstrukcji.

4. Dom zwierzaka ze starą oponą

Opony są jednym z najbardziej zanieczyszczających i trudnych do zutylizowania elementów. Można jednak zapewnić im dłuższą żywotność, wykorzystując je do stworzenia domu swojego zwierzaka. Z dobrą poduszką wewnątrz i dekoracją będzie wyglądać świetnie!

Jeśli jednak nie podoba Ci się wygląd opony, możesz ją również czymś wyłożyć. W ten sposób nie zauważysz, co to jest, ale zapewni stabilizację łóżka.

Recykling opon.
Recykling opon jest niezbędny, ponieważ trudno je zepsuć. Użyj ich jako domu dla zwierząt, aby dać im inne życie!

5. Użyj komody z recyklingu

Istnieją dwa sposoby na wykorzystanie starej szuflady do stworzenia domu dla swojego zwierzaka.

  1. Najpierw możesz wyjąć szuflady i położyć poduszkę na podstawie. Następnie wykonujesz zasłonę, która służy do przykrycia i dekoracji.
  2. Druga opcja to wyjęcie jednej z szuflad i użycie jej do zbudowania na górze legowiska dla swojego pupila. Możesz zdobyć gąbkę o odpowiednim rozmiarze do włożenia i przykryć ładną tkaniną. Tkaniny wodoodporne są dobrym rozwiązaniem, ponieważ ułatwiają czyszczenie.

Sprzątanie domu Twojego pupila jest niezbędne.

Po nauczeniu się, jak sprawić, by różne style domków i legowisk były idealne dla czworonogów, należy regularnie przeprowadzać odpowiednią pielęgnację. Tak samo bardzo ważne jest utrzymanie dobrej czystości w pomieszczeniu, dezynfekcja poduszek i częste mycie pościeli. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych zapachów i namnażania się bakterii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.