Legowisko dla zwierzęcia z recyklingu - 4 pomysły

Zrób swojemu zwierzakowi prezent, wykorzystując starocie lub nieużywane przedmioty do zrobienia mu wspaniałego legowiska. Twój pupil z pewnością chętnie ułoży się w nim do popołudniowej drzemki!
Legowisko dla zwierzęcia z recyklingu - 4 pomysły

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Czy wiesz, że legowisko dla zwierzęcia wcale nie musi być kosztowne? Co więcej, możesz zrobić je samodzielnie, wykorzystując do tego przedmioty, których już nie używasz. Domek dla psa lub kota z recyklingu to świetny pomysł na prezent dla Twojego pupila!

Domki, budy, legowiska… nasze zwierzaki je uwielbiają. Znajdują one w nich nie tylko spokój i schronienie przed światem zewnętrznym, ale także izolują je od wilgoci pochodzącej z podłoża oraz najróżniejszych czynników pogodowych, gdy te nie śpią w domu.

Odpowiednie legowisko dla zwierzęcia to bardzo ważna kwestia, jeśli posiadamy w domu czworonoga. Każdy z nich powinien mieć swoją własną przestrzeń, gdzie będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo zarówno w dzień, jak i w nocy.

Legowisko dla zwierzęcia, czyli własne cztery kąty!

Wielu treserów jest zdania, że czworonogi powinny mieć swój własny kąt. Ponadto nie każdy z nas lubi, gdy pies wyleguje się na nowej kanapie czy pod świeżo wypraną pościelą. Legowisko dla zwierząt to świetny pomysł na odseparowanie przestrzeni w domu czy mieszkaniu.

Jaki domek dla kota czy psa jest najlepszy? W rzeczywistości w tej kwestii pole do popisu jest ogromne. Niekoniecznie musisz jednak stawiać na gotowe rozwiązania. Z powodzeniem możesz wykorzystać swoją kreatywność i samodzielnie przygotować legowisko dla zwierzęcia z materiałów pochodzących z recyklingu.

Twój zwierzak nie tylko będzie miał oryginalny domek, ale także będzie on wyposażony wedle jego upodobań, z zastosowaniem ulubionych materiałów i tkanin. Ponadto ekologiczne domki dla czworonogów są obecnie w modzie. Masz ochotę spróbować zrobić drewniane, kartonowe lub filcowe legowisko dla zwierzęcia?

4 ekologiczne pomysły na legowisko dla zwierzęcia

Poniżej znajdziesz cztery kreatywne pomysły na oryginalny domek dla swojego kota lub psa. Każdy z nich jest banalnie prosty w przygotowaniu i tani, gdyż wykorzystuje stare, już dawno nie używane przez nas przedmioty.

W swoim nowym królestwie Twój czworonóg będzie się czuł dobrze i bezpiecznie. Zadbaj o futrzaka i stwórz mu niepowtarzalny schron i miejsce do odpoczynku!

Kot w walizce, czyli oryginalne legowisko dla zwierzęcia

1. Domek ze starego monitora

Szybki rozwój technologii sprawia, że gromadzimy w swoich domach mnóstwo sprzętów, które już dawno temu wyszły z użycia. Niestety szkoda jest nam je wyrzucić, nawet mając świadomość, że już nigdy ich nie użyjemy ponownie.

Poszperaj więc na strychu lub pod łóżkiem i wyciągnij stary monitor. Tak, ten olbrzymi z pojemną skrzynią z tyłu, który jeszcze kilkanaście lat temu stał niemalże na każdym biurku!

Taki stary monitor można przekształcić w oryginalny domek dla kota czy małego psa. Jeśli masz mruczka, z pewnością ten pomysł go zachwyci.

Jak przygotować takie legowisko dla zwierzęcia? To banalnie proste! Wystarczy wyciągnąć wszystkie kable i inne elementy z wnętrza monitora, a w zamian włożyć tam wygodną poduszkę. Oczywiście możesz wykonać oryginalne obicie lub “fasadę” w zależności od własnej kreatywności.

2. Stare walizki i kuferki

Poszperaj trochę po szafach i odkurz stare walizki i kuferki. Będą one stanowiły świetną i niezwykle pomysłową bazę legowiska dla czworonoga. Spraw swojemu pupilowi oryginalny prezent!

Podobnie jak w poprzednim przypadku, wystarczy je odświeżyć i wyścielić poduszką lub miękkim kocykiem, tak by powstało miłe i przyjazne legowisko.

Również i w tym przypadku Twoja kreatywność nie powinna mieć granic. Możesz przymocować do walizki czy kuferka nóżki, obić je uwielbianym przez zwierzęta filcem, czy też pomalować na wesołe kolory, dodać zdjęcia albo zawiesić tabliczkę z imieniem zwierzęcia.

Pamiętaj jednak, aby tak zaprojektować legowisko, by pokrywka zawsze była podniesiona i zwierzę miało do niego swobodny dostęp. Wyobraź sobie szok, jakiego twój futrzany przyjaciel może doznać, gdy w pewnym momencie pokrywka nagle sama się zatrzaśnie. Co więcej, może się przy tym nawet zranić.

Z kolei stare kufry i skrzynie świetnie sprawdzą się jako domki dla zwierząt śpiących poza domem. Upewnij się, czy ich wnętrze nadaje się do “zamieszkania”, a następnie dostosuj je do potrzeb swojego czworonoga. Wytnij z boku drzwiczki i włóż do środka ciepły kocyk i miękką poduszkę. Elegancie legowisko dla zwierzęcia gotowe!

3. Domek ze starej szafki lub komody

Któż z nas nie ma w piwnicy czy na strychu jakiegoś starego, małego mebla? Można go wykorzystać do zrobienia pomysłowego i zarazem funkcjonalnego domku dla kota lub psa.

Podobnie jak w przypadku kufra czy skrzyni wystarczy wyciąć otwór wejściowy i odpowiednio wyposażyć legowisko. Jeśli mebel ma nóżki, można je usunąć – w ten sposób łatwiej będzie zwierzęciu wchodzić i wychodzić, nie będzie bowiem musiało pokonywać niepotrzebnych różnic wysokości.

Z kolei jeśli mebel posiada szuflady, jeszcze lepiej! Wyciągnij je, a nawet nie będziesz musiał wycinać otworu, przez który Twój zwierzak będzie wchodził do domku.

Wielką zaletą drewnianych domków dla zwierząt z odzyskanych materiałów jest między innymi to, że łatwo jest je pomalować i udekorować wedle własnych upodobań lub gustu czworonoga.

4. Legowisko dla zwierzęcia z drewnianych palet i skrzynek

Pomysłów na wykorzystanie drewnianych palet i skrzynek po owocach jest cały ogrom. Z pewnością i Ty mógłbyś wykazać się sporą kreatywnością w tej dziedzinie. A może zrobisz z nich domek dla swojego zwierzaka?

Kot i pies śpią na krześle

Przygotowanie takiego legowiska będzie jednak wymagało od Ciebie nieco większego zaangażowania niż w powyższych przypadkach. Nie obejdzie się też bez użycia kilku narzędzi i pomocy drugiej osoby. Warto jednak spróbować, ponieważ efekt końcowy może naprawdę pozytywnie Cię zaskoczyć.

  • W pierwszej kolejności rozbierz palety na części pierwsze, aby móc je przeciąć na pół. Poszczególne deseczki będą stanowiły ściany domku dla Twojego psa lub kota.
  • Następnie złącz ze sobą wszystkie ścianki za pomocą gwoździ. Wbij je dobrze – tak, aby nie wystawały, gdyż mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla czworonoga.
  • Jeśli masz ochotę, możesz zrobić skośny daszek.
  • Kiedy wszystkie ściany będą już zmontowane, w jednej z nich namaluj, a następnie wytnij otwór wejściowy.
  • Dobrze podeprzyj deską dach, aby przez przypadek nie spadł na zwierzę, kiedy będzie się poruszało we wnętrzu swojego domku.

Przeczytaj także artykuł: Skrzynki po owocach – 20 pomysłów

Zainspirowaliśmy Cię do majsterkowania i kreatywnego wykorzystania starych, nieużywanych przedmiotów? Jeśli tak, z pewnością Twój czworonóg będzie zachwycony swoim nowym legowiskiem!

Pamiętaj, że zwierzę doceni Twój wkład i zaangażowanie w to, aby sprawić mu przyjemność!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez G., L. F., Atehortua H., C. G., & Orozco Padilla, S. C. (2007). La influencia de las mascotas en la vida humana. Revista Colombiana de Ciencias Pecuarias, ISSN-e 0120-0690, Vol. 20, No. 3, 2007, Págs. 377-386.
  • Botero, T. (2013). Tenencia responsable de mascotas. Foro de Discucion “Tenencia Responsable de Mascotas.”
  • Díaz Videla, M. (2017). ¿Qué es una mascota? Objetos y miembros de la familia. Revista Ajayu de Psicología.
  • Orrego. (2015). Manual de tenencia responsable de mascotas – Cuidado con el perro. Programa Regional Integral de Control y Prevención de La Población Caninca de La Region Metropolitana de Santiago de Chile.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.