Pchły i kleszcze - naturalne odstraszacze

Pchły i kleszcze mogą przeszkadzać naszym zwierzętom i powodować dyskomfort i różnego rodzaju choroby. Zamiast używać do ich odstraszania różnych substancji chemicznych, które mogą powodować skutki uboczne, a które są także zazwyczaj bardzo drogie, wykorzystaj zaprezentowane przez nas rośliny jako niezwykle silne naturalne sposoby odstraszania tych niepożądanych szkodników.
Pchły i kleszcze - naturalne odstraszacze

Napisany przez Andrea Caillet Bois

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie ma nic bardziej irytującego dla naszych zwierząt niż pchły i kleszcze. Często, w naszym usilnym dążeniu do całkowitego ich wyeliminowania, uciekamy się do stosowania różnych substancji chemicznych. Mogą one mogą uszkodzić lub podrażnić skórę naszego pupila, mogą także powodować alergie.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci, w jaki sposób możesz wykorzystać niektóre rośliny jako naturalne odstraszacze na pchły i kleszcze w przypadku zwierząt domowych.

Pchły to małe owady, które potrafią wyskakiwać na naprawdę duże odległości. Ponadto odżywiają się krwią, do której dostęp uzyskują po uprzednim przegryzieniu skóry ofiary. Mogą powodować nie tylko ranki na skórze, które powodują silne swędzenie i w efekcie uporczywe drapanie się zaatakowanego zwierzęcia, co może doprowadzić nawet do jego samookaleczenia.

Te małe pasożyty mogą również powodować w skrajnych przypadkach anemię i na dodatek przenosić także inne pasożyty na nasze zwierzęta domowe.

Natomiast, jeśli chodzi o kleszcze, to są to małe roztocza, które przenoszą różnego rodzaju pasożyty do układu krwionośnego zwierząt ciepłokrwistych, takich jak psy, króliki, owce, a nawet ludzie. Mogą ukryć się na przykład w skórze głowy u dzieci.

W dalszej części artykułu zademonstrujemy Ci przykłady niektórych roślin, które mogą zostać wykorzystane jako naturalne środki pozwalające odstraszać pchły i kleszcze. Zapraszamy więc do lektury!

Rośliny jako naturalne środki odstraszające pchły i kleszcze

Uprawiając opisane poniżej rośliny w swoim ogrodzie, będziesz w stanie wyeliminować lub zmniejszyć liczbę tych irytujących owadów. A jednocześnie zdołasz wypełnić swój ogród życiem i kolorem. Być może już wiesz o wielu korzyściach, jakie natura może nam zapewnić w różnych aspektach życia codziennego. Ale teraz możesz wykorzystać ich jeszcze więcej!

Mięta

Mięta to roślina o charakterystycznym, odświeżającym aromacie. Ponadto jest to jedna z najpopularniejszych metod pozwalających wyeliminować pchły i kleszcze w naturalny sposób. A co więcej, jest w pełni bezpieczna dla zwierząt domowych.

Mięta

Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ jest to także roślina, która z łatwością się rozprzestrzenia i przy odrobinie nieuwagi może w błyskawicznym tempie przejąć cały ogród. Aby tego uniknąć, posadź po prostu tę roślinę w doniczkach.

Czosnek

Sadzenie czosnku w ogrodzie to świetny sposób, aby zapobiec atakowaniu Twoich zwierząt domowych przez pchły i kleszcze. Możesz także zmiażdżyć kilka ząbków czosnku i rozsmarować je wokół krawędzi posłania Twojego pupila.

Czosnek

Jest on świetnym naturalnym środkiem odstraszającym nie tylko na pchły i kleszcze, ale także i dla innych szkodników. Uważaj jednak, jeśli masz koty, ponieważ czosnek może mieć na te zwierzęta szkodliwy wpływ.

Rozmaryn

Roślina ta rośnie w środowisku naturalnym w całym regionie Morza Śródziemnego. Jeśli dbasz o nią w odpowiedni sposób, będziesz w stanie bez większego problemu wyhodować ją także z sukcesem w innej strefie klimatycznej.

Rozmaryn

Poza tym, że jest bardzo skutecznym środkiem odstraszającym pchły i klesze, rozmaryn ma także dwie inne cenne właściwości:

  • Po pierwsze ma jasnoniebieskie kwiaty, które stanowią doskonałą dekorację Twojego ogrodu.
  • A po drugie, jest doskonałym, w pełni naturalnym źródłem aminokwasów i świetnie nadaje się do przyprawiania potraw.

Chryzantemy

Ta roślina świetnie nadaje się do dekoracji ogrodu ze względu na swoje piękne, kolorowe kwiaty. Utrzymuje również pchły i kleszcze z dala od Twojego domu. Ale to jeszcze nie wszystko. Ten piękny kwiat pozwala również skutecznie zwalczać wszy i karaluchy.

Chryzantemy

Po prostu rozmieść sadzonki chryzantem na krawędzi swojego ogrodu lub wokół innych roślin.

Lawenda, najpopularniejsza roślina do stosowania jako repelent

Lawenda jest rośliną należącą do rodziny jasnotowatych, do których zalicza się także i mięta. Jest naprawdę piękna, ma bardzo kolorowe kwiaty i niesamowity zapach. Ta roślina jest także wyjątkowo bezpieczna dla zwierząt domowych.

Oprócz utrzymywania z dala szkodników, takich jak pchły i kleszcze od futra i sierści naszych pupili, odstrasza także mole i komary. Oto wystarczające powody, dla których jest to jeden z najpopularniejszych kwiatów do sadzenia w ogrodach.

Lawenda

Kocimiętka

Zioło to jest bardzo podobne z wyglądu do mięty, a koty je wręcz uwielbiają. Wydziela ono intensywny zapach mentolu, który przyciąga koty, a jednocześnie trzyma z dala pchły i kleszcze od ich futra.

Liście kocimiętki są często używane podczas robienia zabawek dla kotów.

Trawa cytrynowa

Trawa cytrynowa ma wiele właściwości, w tym antyseptyczne i wspomagające funkcjonowanie układu pokarmowego. Jest to także naturalny środek odstraszający pchły i kleszcze. Trawa cytrynowa jest także często wykorzystywana do gotowania ze względu na swój intensywny zapach i aromat.

Przeczytaj również: Jak sprawić, by owady trzymały się z dala od domu?

Margaretka

Pełna nazwa tych kwiatów to jastrun właściwy lub złocień właściwy, często mylone są ze stokrotkami. Margaretki mają piękne, białe kwiaty z białymi liśćmi i żółtym środkiem. Ich piękno sprawia, że jest to bardzo popularny kwiat w sporej liczbie ogrodów.

Margaretki

Jest to również bardzo dobry odstraszacz na pchły i kleszcze, a także komary oraz muchy. Co ważniejsze, margaretki nie są w żadnym stopniu niebezpieczne dla Twoich pupili.

Możesz po prostu wetrzeć liście tych kwiatów prosto w futro swojego zwierzęcia.

Szałwia purpurowa

Ta roślina rośnie dziko w wielu miejscach, ale może być również sadzona w patio i w ogrodzie. Szałwia purpurascens (zwana potocznie purpurową) to naturalny środek odstraszający owady, pchły i kleszcze, który dodatkowo wspaniale pachnie.

Jest bardzo bezpieczna dla zwierząt domowych, a jej aromat wzmaga się wręcz trzykrotnie świeżo po deszczu. Posadź ją w swoim ogrodzie i ciesz się z jego zalet.

Pchły i kleszcze mogą przeszkadzać naszym zwierzętom i powodować dyskomfort i różnego rodzaju choroby. Zamiast używać do ich odstraszania różnych substancji chemicznych, które mogą powodować skutki uboczne, a które są także zazwyczaj bardzo drogie, wykorzystaj zaprezentowane przez nas rośliny jako niezwykle silne naturalne sposoby odstraszania tych niepożądanych szkodników.

Są także idealnym uzupełnieniem pozwalającym podkreślić piękno Twojego ogrodu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • LNI Carlos Adrián Pizarro Ríos. Ideas Para Una Casa Ambiental. Palibrio, 2013. 
  • Jorge de las HerasConcepción FabeiroRamón Meco. Fundamentos de agricultura ecológica: realidad actual y perspectivas. Universidad de Castilla La Mancha, 2003.
  • James A. Duke. La Nueva Farmacia Natural: Alimentos curativos para prevenir y tratar más de 75 males comunes. Rodale, 2010.
  • Youssefi MR, Ebrahimpour S, Rezaei M, Ahmadpour E, Rakhshanpour A, Rahimi MT. Dermatitis caused by Ctenocephalides felis (cat flea) in human. Caspian J Intern Med. 2014;5(4):248–250.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.