Poznaj najskuteczniejsze sposoby na usuwanie plam z ubrań

Czy Twoje ulubione ubrania zostały poplamione tłuszczem lub jedzeniem? Nie przegap tych sztuczek, aby usunąć plamy z ubrań naturalnym domowym sposobem!
Poznaj najskuteczniejsze sposoby na usuwanie plam z ubrań

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Usuwanie plam z ubrań czasami powoduje takie trudności, że przestajemy używać niektórych ubrań. Plamy to wróg numer jeden, z którym spotykamy się w domu. Jednak dziś istnieją sztuczki, które pomagają nam łatwiej je usunąć.

Na szczęście mamy kilka rozwiązań, dzięki czemu nie musimy spędzać długich godzin na walce z plamami. A co najważniejsze, są przyjazne dla środowiska i zdrowia a niektóre oparte na naturalnych składnikach.

A zatem wiesz już teraz: poplamionych ubrań nie trzeba wyrzucać, ale można je zachować na dłużej. Zwróć uwagę na 7 skutecznych sztuczek, jak usunąć plamy.

Jeśli chcesz usunąć plamy, przede wszystkim działaj natychmiast

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby usunąć plamy, jest natychmiastowe działanie, czyli próba usunięcia ich, zanim wyschną.

Wszystko zależy od rodzaju substancji, która wniknęła w tkaninę. Plama może zejść po zwykłym praniu lub wymagać dodatkowego produktu do jej usunięcia.

W przypadku pocierania ściereczką należy to robić z dużą ostrożnością, by nie wytrzeć nadmiernie tkaniny. Można też doprowadzić do wyblaknięcia, co zmienia pierwotny kolor tkaniny i pogłębia problem.

Sposoby na usuwanie plam z ubrań

Większość trików na usuwanie plam z ubrań pochodzi z kultury popularnej, dlatego nie ma dowodów na ich skuteczność. Jednak według swoich zwolenników mogą znacznie ułatwiać to zadanie.

Z kolei zastosowanie takiego czy innego środka może być skuteczniejsze w zależności od rodzaju plamy. Wyjaśnijmy, jak wygląda usuwanie najczęstszych plam na ubraniach.

1. Plamy z tłuszczu lub oleju

Almidón de maíz para limpiar la casa

To normalne, że podczas gotowania lub jedzenia możemy zabrudzić ubrania śladami tłuszczu lub oleju, których usunięcie może być bardzo trudne. Dotyczy to również sytuacji, gdy próbujemy usunąć lub wyczyścić tłuszcz z różnych powierzchni.

Co więc należy zrobić, aby usunąć tego typu plamy z ubrań? Procedura jest następująca:

 • Jeśli plamy są świeże, posyp je odrobiną talku, pozostaw do wyschnięcia, a następnie wypierz ubranie w wodzie z detergentem.
 • Jeśli plama już wyschła, namocz ubranie w mieszaninie dwóch części octu z jedną częścią wody i pozostaw na noc.

2. Usuwanie plam z kawy

Ze względu na ciemną tonację są bardzo widoczne na jasnych tkaninach i szczególnie trudno je do usunąć. W takim przypadku możesz skorzystać z tych sztuczek:

 • Zrób mieszankę równych części alkoholu, octu i wody i nałóż ją na zabrudzony obszar, a następnie spłucz jak zwykle.
 • Jeśli ubranie jest białe lub wełniane, możesz posmarować plamę żółtkiem, co również jest skuteczne.

3. Plamy czekoladowe

Dzieci bardzo często smarują swoje ubrania tym pysznym smakołykiem. Ze względu na ciemny kolor, jaki pozostawia, całkowite usunięcie plam po czekoladzie wydaje się nie lada wyzwaniem. Jednak nie trzeba się martwić, nie jest to takie skomplikowane.

 • Jeśli możesz działać natychmiast, nałóż trochę wody gazowanej na dotknięty obszar i spłucz detergentem.
 • Ale jeśli brudne miejsce już wyschło, namocz je w gorącej wodzie ze zwykłym mydłem.

4. Plamy ze szminki

Istnieje możliwość zabrudzenia ubrań szminką podczas zdejmowania lub nakładania ubrań, jeśli nie usuniesz wcześniej makijażu. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak postępować na wypadek, gdyby tak się stało. Usuwanie tych plam z ubrań nie jest skomplikowane:

 • Jeśli to tylko szminka, wystarczy posmarować plamę odrobiną wazeliny, kredy lub białej pasty do zębów. Następnie pozostaw na kilka minut i spłucz.
 • Jeśli plama pochodzi z innego kosmetyku, np. różu, namocz ją przez godzinę w mieszance wody z cytryną, a następnie wypierz zwykłym detergentem.

5. Usuwanie plam z czerwonego wina

Te plamy rzeczywiście przyprawiają o ból głowy! Przywierają do tkaniny ubrania, a ich całkowite usunięcie wymaga dużo cierpliwości.

 • Zanim wyschną, wetrzyj w nie trochę białego wina.
 • Inną opcją jest przygotowanie mieszanki mąki kukurydzianej i soku z cytryny i nałożenie jej jak detergentu.

6. Plamy z potu

Usuń plamy

Usunięcie plam od potu, które z czasem pojawiają się na odzieży, może być dość trudne. Na szczęście przy zastosowaniu kilku składników można je zmniejszyć, prawie do tego stopnia, że znikną. Aby to zrobić:

 • Przygotuj mieszankę sody oczyszczonej i cytryny i wetrzyj ją w dotknięte obszary ubrania.
 • Innym dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wody utlenionej przed włożeniem ubrań do pralki.

Chcesz więcej praktycznych wskazówek? Przeczytaj: Wskazówki, jak zapobiegać gromadzeniu się ubrań w szafie

7. Plamy z owoców i warzyw

Pigmenty z buraków, jagód i innych kolorowych owoców i warzyw mogą bardzo łatwo przywierać do tkanin. Ale w tym przypadku możesz również usunąć plamy z ubrań za pomocą naturalnych środków.

 • Musisz umieścić uszkodzoną odzież nad garnkiem z wrzącą wodą. Para rozluźnia plamę i ułatwia jej usunięcie w kolejnym praniu.
 • Jeśli plama nie ustąpi, dodaj trochę soku z cytryny i namocz w gorącej wodzie.

Zaleta domowych sposobów na usuwanie plam

Aby usunąć plamy z ubrań, możemy stosować różne domowe sztuczki. Jednak mogą nie dawać dobrych wyników we wszystkich przypadkach. Często do całkowitego rozwiązania problemu konieczne będzie wielokrotne powtarzanie aplikacji produktu.

Dobrą stroną tych naturalnych metod jest to, że możesz zacząć ograniczać stosowanie chemikaliów czyszczących (odplamiaczy). Jak wskazuje badanie opublikowane w International Journal of Occupational and Environmental Health , te chemikalia często mają niekorzystny wpływ na stan zdrowia skóry i dróg oddechowych.

Oprócz innych problemów zdrowotnych, badania wykazały związek między sprzątaniem a astmą, ponieważ prace domowe narażają Cię na szeroką gamę produktów zawierających składniki drażniące.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Gerster FM, Vernez D, Wild PP, Hopf NB. Hazardous substances in frequently used professional cleaning products. Int J Occup Environ Health. 2014;20(1):46–60. doi:10.1179/2049396713Y.0000000052
 • Quirce S, Barranco P. Cleaning agents and asthma. J Investig Allergol Clin Immunol. 2010;20(7):542-50; quiz 2p following 550. PMID: 21313993.
 • Corral R, Tene M, Pauta D. Experimentación y sistematización de procedimientos para eliminar diversas manchas de acuerdo al tipo de base textil. Cuenca (Ecuador): Universidad del Azuay, 2017.
 • Zubir M, Darmana A, Damanik M, et al. Bleach effectively in removes the stubborn stains. Indonesian Journal of Chemical Science and Technology. 2020; 3(1): 20- 24.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.