Gromadzenie ubrań: jak nie zapchać sobie szafy?

Gromadzenie ubrań: jak nie zapchać sobie szafy?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Gromadzenie ubrań nie tylko ogranicza przestrzeń w szafie, ale również odbiera Ci energię. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najlepsze podpowiedzi, które pomogą Ci uniknąć posiadania ubrań, których nie nosisz.

Marie Kondo i jej nauki przekroczyły granice. Jeżeli zdecydowałaś się przeorganizować swój dom, mamy dla Ciebie najlepsze podpowiedzi, dzięki którym gromadzenie ubrań w szafie nie będzie już Twoją zmorą.

Wiele osób zatrzymuje ubrania “na wszelki wypadek”. Być może przypominają Ci o szczęśliwszych czasach, bo myślisz, że znowu się w nie zmieścisz. A może pozbywanie się starych rzeczy jest po prostu dla Ciebie trudne.

Brzmi znajomo? W takim razie czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak nie dopuścić do gromadzenia ubrań w Twojej szafie. Przekonasz się, że są bardzo przydatne!

Co możesz zrobić, aby gromadzenie ubrań nie stało się Twoją zmorą?

Zanim zaczniesz porządki, upewnij się, że masz na nie wystarczająco dużo czasu, ponieważ z pewnością będziesz go potrzebowała na dokładne wyczyszczenie szafy!

Jeśli zaplanowałaś już odpowiedni moment, zadbaj o swoją szafę wykorzystując poniższe wskazówki, które uchronią Cię przed gromadzeniem ubrań.

1. Opróżnij swoją szafę, aby powstrzymać gromadzenie ubrań

Pierwszy krok, który uchroni Cię przed gromadzeniem ubrań w szafie, to przyjrzenie się ubraniom, które już posiadasz. Odświeżenie pamięci pomoże Ci uniknąć kupowania pod wpływem impulsu, które może doprowadzić do posiadania dwóch (a nawet więcej) ubrań, które nie dodają niczego do Twojej szafy.

2. Wybieraj ubrania, które chcesz zatrzymać

Pozbądź się wszystkich ubrań, w których nie czujesz się dobrze, nie czujesz się szczęśliwa, które są za małe (lub za duże), są znoszone lub których nie nosiłaś przez dłuższy czas.

Nadszedł czas, aby pozbyć się rzeczy trzymanych “na wszelki wypadek”. Oddaj rzeczy, których z jakiegoś powodu już nie nosisz, nie zastanawiając się nad tym, czy nie będziesz ich potrzebować za dwa lub trzy lata.

Kobieta przeglądająca ubrania - gromadzenie ubrań
Bądź krytyczna: czy rzeczywiście będziesz nosiła dane ubranie, czy też zatrzymujesz je ze względu na uczucie nostalgii?

Oto trik, który pomoże Ci wybrać rzeczy: zapytaj samą siebie, czy czujesz się w nich wygodnie i atrakcyjnie. Chodzi o to, czy podobają Ci się teraz, a nie czy podobały Ci się wtedy, gdy je kupowałaś.

Każda rzecz, którą zatrzymujesz, powinna pasować do Twojego stylu oraz być wygodna i funkcjonalna. Powinnaś być pewna, że będziesz ją nosić!

3. Nie wahaj się przerabiać ubrań lub łączyć je do ponownego użycia

Jeżeli dana rzecz jest zepsuta i nie można jej naprawić, usuń ją ze swojej szafy. Możesz zanieść ją do recyclingu lub wykorzystać ponownie do różnych projektów. Z podartej koszulki można zrobić ubrania dla lalki, uszyć patchworkową narzutę lub udekorować własnoręcznie zrobioną torbę na zakupy.

Jeżeli masz zdolności manualne i lubisz szyć, możesz wykonać nowe ubrania łącząc różne kawałki rzeczy, których już nie nosisz. Potrzebujesz jedynie odrobiny umiejętności, kreatywności i wyobraźni.

4. Organizuj swoje ubrania we właściwy sposób

Aby nosić ubrania, które posiadasz, musisz być w stanie je zobaczyć!

Właśnie dlatego polecamy poświęcić tak dużo czasu, jak tylko potrzebujesz, na organizację szafy, abyś była w stanie dostrzec każde ubranie, które posiadasz.

Porządek w szafie
Organizacja szafy to kluczowe działanie, które pomoże Ci ochronić się przed gromadzeniem ubrań.
  • Unikaj robienia gór z ubrań: Używanie separatorów lub pudełek w szufladach lub na półkach pomoże Ci zorganizować Twoje ubrania we właściwy sposób. Maksymalnie składaj ubrania, abyś mogła zobaczyć wszystko, co masz.
  • Wieszaj delikatne ubrania na zestawach z połączonych wieszaków. Jeżeli nie masz zbyt dużo miejsca, nadszedł czas na podjęcie decyzji. Poza tym możesz zyskać więcej miejsca jeśli połączysz dwa wieszaki w jeden za pomocą zawleczki od puszki z napojem.
  • Przechowuj buty parami. Możesz nawet trzymać je w pudełkach ze zdjęciami przyklejonymi ich przodu. Dzięki temu będzie łatwiej je układać i zaoszczędzić przestrzeń.

5. Zmieniaj ubrania na każdy sezon

Dlaczego latem masz trzymać w szafie kurtki zimowe?

Daj sobie dzień na dokonanie sezonowych zmian. Przez kolejne miesiące możesz przechowywać ubrania, których akurat nie używasz. w szczelnie zamkniętych torbach. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zobaczysz wszystko, co masz w szafie.

6. Aby nie dotknęło Cię gromadzenie ubrań, kupuj jedynie to, czego potrzebujesz

Unikaj pokus płynących z wyprzedaży. Wiemy, że czasami będziesz chciała kupić tanią bluzkę, bo nie możesz przegapić okazji. Jednak musisz pracować nad zmianą takich nawyków, aby nie wpaść ponownie w tą samą pułapkę, która sprawiła, że za pierwszym razem zgromadziłaś za dużo ubrań.

Kobieta na zakupach
Kupuj tylko to, czego potrzebujesz, aby uniknąć gromadzenia się ubrań.

Kupuj jedynie to, co musisz mieć i puszczaj hamulce jedynie od czasu do czasu. Jednak zawsze pamiętaj, że musisz używać tego, co kupisz. Nie dopuść do tego, aby Twoje zakupy wylądowały na dnie szafie.

Czy nasze podpowiedzi pomogły Ci uchronić się przed gromadzeniem ubrań? Pamiętaj, że pierwszy krok do zmiany to podjęcie decyzji i zmiana nawyków! Będziesz w stanie to osiągnąć dzięki odrobinie silnej woli!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kondo, Marie. The Life-Changing Magic of Tidying. RANDOM HOUSE USA INC, 2014.
  • Kondo, Marie. La magia del orden. Aguilar, 2018.
  • Kondo, Marie. La felicidad después del orden. Aguilar, 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.