Zespół jelita drażliwego - 4 porady, by złagodzić objawy
Zespół jelita drażliwego to niezwykle powszechna choroba, z każdym rokiem dotykająca coraz większej liczby ludzi. Jest to schorzenie bardzo bolesne, uciążliwe i znacznie obniżające jakość życia.
Często wymaga stałej opieki lekarskiej, a nawet hospitalizacji. Stan chorych pogarsza się przez złe nawyki żywieniowe, dlatego pierwszym krokiem, jaki należy podjąć jest troska o zdrowy tryb życia.
Jeśli zespół jelita drażliwego to też Twój problem, koniecznie czytaj dalej i poznaj 4 sposoby, by złagodzić objawy i cieszyć się lepszą jakością życia.
1. Zwiększ spożycie błonnika
Rozpuszczalny błonnik zwiększa produkcję śluzu wewnątrz jelit, dzięki czemu przyspieszone zostaje wydalanie z organizmu szkodliwych substancji.
W dodatku wspomaga to zdrowe ruchy jelitowe, co jest niezwykle ważne w zwalczaniu takich dolegliwości jak przewlekłe zaparcia. Błonnik to naprawdę kluczowa naturalna substancja, aby uniknąć takich problemów zdrowotnych jak zespół jelita drażliwego.
Zwróć jednak uwagę, jaki rodzaj błonnika dostarczasz sobie do organizmu. Jeśli będzie to błonnik nierozpuszczalny może wywoływać to efekt odwrotny od zamierzonego – zaostrzą się takie objawy jak wzdęcia, biegunka czy ból brzucha.
Oto produkty, po które bezpiecznie możesz sięgać, nawet jeżeli cierpisz już na zespół jelita drażliwego:
- zboża (jęczmień, owies)
- nasiona, ziarna
- rośliny strączkowe
- owoce (pomarańcze, śliwki, mango)
- zielone liściaste warzywa
- trufle
Jeśli wcześniej unikałaś tego rodzaju produktów, postaraj się wprowadzić je do swojej diety stopniowo, dzięki czemu nie zaszkodzi Ci ani ich smak, ani właściwości.
2. Zadbaj o odpowiednie porcje
Wiele osób ma tendencję do przejadania się i jedzenia tak długo, aż poczują się zupełnie pełni. Jest to bardzo niezdrowy nawyk, często mający swoje źródła w dzieciństwie, kiedy rodzice czy dziadkowie zmuszali nas do zjedzenia wszystkiego, co nałożono nam na talerz.
W dorosłym życiu warto jednak mieć świadomość, że przejadanie się to bardzo negatywny zwyczaj, z którym warto walczyć.
Odpowiednie kontrolowanie porcji to klucz nie tylko do dbania o sylwetkę, ale także o zdrowie. W końcu celem jedzenia jest przede wszystkim dostarczenie sobie odpowiedniej dawki substancji odżywczych, które pozwolą organizmowi funkcjonować poprawnie.
Przejadając się obciążamy jedynie nasz układ trawienny, co wywołuje jego zmęczenie, a w konsekwencji takie schorzenia jak zespół jelita drażliwego.
Jeśli już cierpisz na tę chorobę i szukasz sposobu, by przynieść sobie ulgę, koniecznie zmniejsz swoje porcje i unikaj objadania się na zapas. Dobrym rozwiązaniem będzie początkowe zmniejszenie każdego dania o 10%.
Stopniowo przyzwyczaisz się do tego, by jeść mniej, jednocześnie wciąż dostarczając sobie odpowiednie witaminy i minerały. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy związane z ograniczeniem porcji, koniecznie skonsultuj się z lekarzem bądź dietetykiem, który pomoże Ci opracować najlepszy jadłospis.
3. Napary na zespół jelita drażliwego
Takie napary jak mięta czy dzięgiel to niezwykle skuteczne naturalne lekarstwa na zespół jelita drażliwego. Dzięgiel to przede wszystkim właściwości rozluźniające, przynosi więc szybką ulgę i ogranicza bóle i skurcze brzucha.
Z kolei mięta jest znana ze swoich właściwości poprawiających trawienie, łagodzi również bóle mięśni i działa rozluźniająco. Jakby tego było mało, oba te napary eliminują gazy i ułatwiają trawienie. Warto sięgać po nie po każdym posiłku.
4. Garść dodatkowych porad
Zespół jelita drażliwego jest bardzo uciążliwy i bolesny, a złagodzenie jego objawów zdaje się być stosunkowo trudnym zadaniem.
Nie każdy domowy sposób przynosi natychmiastową ulgę, jednak warto wprowadzić do swojego życia pewne zmiany, aby uniknąć dodatkowych komplikacji, jednocześnie nie narzucając sobie bardzo sztywnych zasad. Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach.
Właśnie dlatego o takie szczegóły opiera się także skuteczne leczenie i profilaktyka tego schorzenia:
- Zawsze dokładnie gryź i przeżuwaj wszystkie potrawy. Daj swojemu organizmowi czas, by przetrawił jedzenie.
- Nie kładź się spać bezpośrednio po posiłku, gdyż w nocy procesy trawienne zachodzą o wiele wolniej.
- Ogranicz spożycie przypraw (zwłaszcza pikantnych) oraz tłustych potraw. Unikaj produktów smażonych, zamiast tego przygotowuj posiłki pieczone lub gotowane na parze.
- Nie pij więcej niż kubek kawy dziennie. Jeśli brakuje Ci energii, wybierz zieloną herbatę i skorzystaj z jej właściwości przeciwutleniających.
- Zamiast trzech dużych i kalorycznych posiłków, zjedz kilka mniejszych i lżejszych.
- Możesz wybrać model trzech podstawowych posiłków w ciągu dnia (śniadanie, obiad i kolacja) i dwóch lżejszych przekąsek, które dodadzą Ci energii, ale będą niskokaloryczne i łatwiejsze do strawienia.
- Ogranicz spożycie ziaren zbóż – mimo że są wysoce odżywcze, mogą wywoływać wzdęcia i gazy.
Skorzystaj z naszych porad, by złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego i innych dolegliwości trawiennych. Zawsze jednak przede wszystkim stosuj się do zaleceń lekarza i konsultuj każdą planowaną zmianę diety czy nawyków. Zespół jelita drażliwego jest poważną chorobą i nie wolno ignorować jej objawów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Clínica Universidad de Navarra. Consejos para el paciente con colon irritable. Recuperado el 7 de octubre de 2020. cun.es/enfermedades-tratamientos/cuidados-casa/consejos-colon-irritable
- Irritable bowel syndrome. (2016).
ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072600/ - Irritable bowel syndrome. (2015).
niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/irritable-bowel-syndrome - International Foundation for Gastrointestinal Disorders. Relaxation Techniques to Manage IBS Symptoms. (2018). Recuperado el 7 de octubre de 2020. https://aboutibs.org/psychological-treatments/relaxation-techniques-for-ibs.html
- National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Alimentación, dieta y nutrición para el síndrome de intestino irritable. (2017). Recuperado el 7 de octubre de 2020. https://www.niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/enfermedades-digestivas/sindrome-intestino-irritable/alimentos-dietas-nutricion