Gazy - co mówią o twoim zdrowiu?

Gazy są tematem żartów i memów, a bardzo często również źródłem zakłopotania. Jednak w rzeczywistości bardzo dużo mówią one o twoim zdrowiu.
Gazy - co mówią o twoim zdrowiu?

Ostatnia aktualizacja: 18 maja, 2017

Gazy są chyba najbardziej kłopotliwym problemem ze wszystkich niewygodnych aspektów związanych z trawieniem. Pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie i wywołują czasem bardzo duży dyskomfort. Niestety, nie zawsze możesz się pozbyć tego uczucia bez przyciągania uwagi.

Choć gazy są całkowicie naturalnym i nieodłącznym elementem trawienia, to normy społeczne sprawiają, że jest to temat tabu.

Choć nie każdy chce mówić o wzdęciach, warto jest posłuchać tego, co mówi twoje ciało w przypadku powracających często gazów gdyż mogą one być ważnym sygnałem, że coś się dzieje z twoim zdrowiem.

Gazy są efektem końcowego etapu procesu trawienia i pokazują, czy przebiegł on w prawidłowy sposób czy też nie.

Jak wiadomo, aby nasz organizm poprawnie funkcjonował, musimy zapewnić mu odpowiednią ilość składników odżywczych, a to w dużej mierze zależy od poprawnego trawienia wszystkich spożywanych produktów.

Dlatego też należy przykładać należną wagę do tego, jak często pojawiają się gazy i jaki mają one zapach.

Zapomnij na chwilę o tabu i skup się na swoim zdrowiu.

Co mówią gazy o twoim zdrowiu

Zespół jelita drażliwego

syndrom jelita drażliwego

Choć zespół jelita wrażliwego jest zazwyczaj diagnozowany dopiero u osób, które cierpią na przewlekłe zaparcia lub biegunki, to częste wzdęcia mogą być objawem pierwszych etapów tego stanu.

  • Pamiętaj, że zdrowy człowiek uwalnia gazy do 14 razy dziennie.
  • W przypadku zespołu jelita drażliwego gazy występują dużo częściej, a ich zapach jest dużo mocniejszy.
  • Jeśli zauważyłeś tego typu objawy, zgłoś się do lekarza i poproś o diagnozę w tym zakresie.

Niewłaściwa dieta

Zbyt szybkie zjadanie posiłków prowadzi do problemów z jelitami, ponieważ układ trawienny nie nadąża z produkcją kwasów potrzebnych do przetworzenia spożywanych produktów.

To z kolei prowadzi do pojawiania się wzdęć oraz innych dolegliwości w obrębie żołądka i jelit. U osób, które mają tendencję do jedzenia w pośpiechu, z czasem mogą się pojawić infekcje układu trawiennego.

Często efektem takiego nawyku są również reakcje alergiczne na niektóre produkty oraz pojawiające się regularnie wzdęcia.

Gazy mogą być objawem wrzodów i obecności pasożytów

wrzody żołądkowe

Częste pojawianie się gazów może oznaczać nieprawidłowości występujące w żołądku lub jelitach. Takiemu stanowi często towarzyszy odbijanie się, nie tylko po jedzeniu.

Wrzody żołądka lub jakiekolwiek uszkodzenia powłoki jelit może również dawać bolesne objawy, choć te są zazwyczaj zauważane dopiero przy zaawansowanych stadiach problemu. Dlatego też jeśli twoja dieta nie uległa zmianie, ale zauważasz zbyt częste występowanie gazów, najlepiej zgłoś się do lekarza.

Nie warto czekać aż problemy z twoim układem trawiennym rozwiną się do naprawdę problematycznych rozmiarów. Pamiętaj, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż zwalczać.

Wrażliwość na niektóre pokarmy i napoje

Mówiąc o wrażliwości na pokarmy i napoje nie mamy na myśli tylko alergii pokarmowych, ale również wpływ żywności z danej grupy na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Zapewne zauważyłeś, że po spożyciu niektórych produktów spożywczych po prostu nie najlepiej się czujesz. Możesz czuć dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, a czasem może cię dopadać nagła ospałość.

Jeśli twój organizm nie jest w stanie prawidłowo strawić określonych produktów, efektem ubocznym takiego stanu będą bardzo często gazy.

Dlatego też należy obserwować reakcję swojego ciała na wszystkie produkty. Zwróć uwagę na to, czy wzdęcia nie pojawiają się po spożyciu tych samych dań.

Efekty uboczne zażywania leków

jelito grube

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania gazów jest reakcja na zażywane leki, szczególnie te, które muszą być brane regularnie, ze względu na przewlekłą chorobę.

Przejściowe problemy tego typu nie są powodem do zmartwień, ale jeśli wzdęcia nie ustępują, należy o tym poinformować lekarza.

Każdy lek ma kilka wariantów i w przypadku występowania efektów ubocznych jego zażywania, czasem wystarczy zmienić rodzaj leku, aby pozbyć się kłopotliwych gazów.

Pamiętaj, że gazy mówią dużo o twoim zdrowiu. Monitoruj to, z jaką częstotliwością się pojawiają i czy mają mocniejszy zapach. Te objawy mogą być pierwszym sygnałem kłopotów zdrowotnych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.