Co oznacza ból w prawej części brzucha?

Wszystkie wymienione choroby występują w akompaniamencie bólu brzucha i biegunki, powszechne jest też występowanie bólu brzucha w prawym boku. Oczywiście nie trzeba się od razu przerażać, zarówno w przypadku zapalenia jelita grubego, jak i choroby Crohna można przyjmować lekarstwa, które pomogą kontrolować symptomy.
Co oznacza ból w prawej części brzucha?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Każdego z nas to kiedyś spotkało: ostry i nagły ból brzucha. Czasami ból ten zlokalizowany jest w prawej części brzucha, powodując u nas uczucie strachu. Wtedy też powstaje pytanie, skąd ten ból dokładnie pochodzi? W dalszej części wyjaśnimy najważniejsze możliwe przyczyny tego bólu, abyś mogła znać jego pochodzenie.

Ból w prawej części brzucha i jego przyczyny

Większość z nas chociaż raz cierpiało na ból brzucha, zdarzał się on częściej lub rzadziej. Jednak kiedy ból ten pojawia się często i jest zlokalizowany w konkretnym miejscu, zaczyna nas to martwić. Zwłaszcza, jeżeli źródło bólu zlokalizowane jest w prawej części brzucha, ponieważ jest to miejsce gdzie znajduje się wątroba, co powoduje u nas uczucie strachu.

Na początek jednak musimy cię uspokoić i powiedzieć, że ból ten może być spowodowany wieloma przyczynami i wcale nie musi pochodzić on od wątroby. Przyjrzyjmy się więc źródłom, które mogą powodować ból w prawej części brzucha.

1. Gazy

Gazy są jedną z najczęstszych przyczyn bólu brzucha, co powinno cię nieco uspokoić. Nieprawidłowe trawienie albo występowanie zaparć, może spowodować, że powiększa się nasz brzuch i gromadzą się w nim gazy. W tym wypadku ból najczęściej występuje poniżej żeber, może się też ulokować w prawym boku brzucha.

kobieta ból brzucha

Dlatego też na początek warto zidentyfikować rodzaj bólu. Czujesz się pełna? Jest to ból, który najczęściej występuje po jedzeniu albo o poranku? Występuje okazjonalnie? Jeżeli odpowiedziałaś “tak” na większość z tych pytań, nie martw się, prawdopodobnie powodem twojego bólu są nagromadzone w jamie brzusznej gazy.

2. Problemy z okrężnicą

Jednym z najczęstszych objawów chorób związanych z jelitami, jest ból w prawym boku brzucha. Pierwszą z przyczyn, jak już wspomnieliśmy, są zwykle gazy. Jednak kiedy okazuje się, że nie są to gazy, ból ten może być związany z zapaleniem jelit. Jakie choroby związane są z zapaleniem jelit?

Zaczynając od problemów z zapaleniem jelita grubego, poprzez zespół jelita drażliwego, kończąc na poważnej chorobie Crohna. Wszystkie te choroby wpływają na okrężnicę. Dowiesz się, czy są to tylko gazy, czy coś poważniejszego, jeżeli odnotujesz występowanie biegunki. Jeżeli biegunka występuje, należy pozostać w pogotowiu.

 

3#:ból.jpg

 

Wszystkie wymienione choroby występują w akompaniamencie bólu brzucha i biegunki, powszechne jest też występowanie bólu brzucha w prawym boku. Oczywiście nie trzeba się od razu przerażać, zarówno w przypadku zapalenia jelita grubego, jak i choroby Crohna można przyjmować lekarstwa, które pomogą kontrolować symptomy. Ważne w tym wypadku jest, aby udać się po pomoc do lekarza.

3. Nerki

Trzecim powodem bólu w prawej części brzucha mogą być dolegliwości związane z nerkami. Jedną z takich przyczyn może być infekcja nerek lub kamienie nerkowe. Przy infekcji nerek cierpimy na bardzo silny ból brzucha, którzy rozprzestrzenia się również na plecy. Jest to bardzo istotny symptom w rozpoznaniu tej dolegliwości.

4#:ból.jpg

Może również występować ból przy oddawaniu moczu, gorączka też jest powszechnym objawem. Jak widać, w tym wypadku objawy są bardzo jasne. Może się zdarzyć, że początkowe fazy chorób związanych z nerkami są łagodniejsze, ale z czasem objawy są tak oczywiste, że nie można pomylić ich, na przykład z gazami.

Są to bolesne choroby, ale możemy je leczyć z powodzeniem. Jeżeli cierpisz na kamicę nerkową, objawy znikają od razu po pozbyciu się kamieni.

4. Trzustka

Trzustka ma kształt łzy i znajduje się obok dwunastnicy (pierwszego odcinka jelita cienkiego). Jest więc położona pomiędzy żołądkiem, a kręgosłupem, w otoczeniu wątroby i jelit, w pobliżu prawej części brzucha więc może warto ją też rozważyć, jako przyczynę bólu w tych okolicach. Może się zdarzyć, że bóle te występują właśnie z powodu infekcji w trzustce.

5#:ból.jpg

Objawy zapalenia trzustki są podobne do objawów chorób pęcherzyka żółciowego. W związku z tym możemy odczuwać ból w nadbrzuszu, który przychodzi od żołądka lub pleców. Aby móc odróżnić go od pozostałych symptomów, zwróć uwagę na to jak się czujesz po posiłkach. Jeżeli mdli cię i chcesz zwymiotować, możliwe jest, że cierpisz na zapalenie trzustki.

5. Wrzody żołądka

Bardzo często wrzody na żołądku mogą powodować ból w dowolnym miejscu w jamie brzusznej, to już wiemy. Jednak ból z powodu wrzodów trawiennych lub wrzodów dwunastnicy, koncentruje się głównie w prawym boku brzucha. Jest to ból, który pojawia się i znika, nasila się zwłaszcza wtedy, kiedy spożywamy pikantne potrawy.

6#:ból.jpg

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić najbardziej powszechne źródła bólu, który występuje w prawej części brzucha. Należy pamiętać, że główną przyczyną są gazy. Jeżeli jednak dyskomfort jest ciągły, ostry i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, należy natychmiast udać się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.