Chora trzustka — 6 głównych objawów

Maj 18, 2015

Trzustka stanowi nieodzowny organ naszego ciała.  Znając objawy złego funkcjonowania trzustki, możesz przewidzieć i zapobiec pojawieniu się znacznie poważniejszych problemów. Chora trzustka, której towarzyszy zapalenie, modyfikuje szereg funkcji trawiennych, może być też czasem związana ze złymi nawykami żywieniowymi. Więcej przyczyn znajdziesz poniżej.

Trzustka znajduje się za żołądkiem i jest odpowiedzialna za wytwarzanie enzymów, takich jak insulina i glukagon. Są one niezbędne do procesów trawiennych. Docierają do jelita cienkiego, skąd pomagają w procesie syntezy pokarmu. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego organu, może nieść za sobą poważne skutki. Te same enzymy produkowane w trzustce, mogą obrócić się przeciwko niej i koniec końców zaatakować ją. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Trzustka i związane z nią problemy — jak je rozpoznać?

 2#:trzustka.jpg

1. Ból

Ból pojawia się w górnej części brzucha oraz za żołądkiem. Pamiętaj, że problemy z trzustką sygnalizuje tylko palący ból, który pojawia się tylko i wyłącznie po lewej stronie ciała i pod żebrami.

 • Ból staje się wyraźniejszy od razu po jedzeniu lub piciu. Jest nawet bardziej odczuwalny po spożyciu produktów bogatych w tłuszcze.
 • Ból może rozpocząć się następnego dnia po zjedzeniu posiłku, może utrzymywać się przez kilka dni i nasilać się.
 • Ból staje się bardziej intensywny, podczas leżenia na wznak. Trzustka jest wtedy ściśnięta, a ból bardziej dotkliwy.
 • Ból promieniuje z tyłu pleców lub z tyłu, po lewej łopatce.

2. Gorączka

Enzymy, które atakują trzustkę powodują stan zapalny. Gorączka w takim stanie jest całkowicie normalnym następstwem. Kiedy czujesz ból lub jakikolwiek inny rodzaj dyskomfortu pamiętaj, aby zmierzyć temperaturę. Jeśli temperatura twojego ciała jest podwyższona o kilka stopni, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Specjalista jest jedyną osobą, która może wykluczyć jakiekolwiek problemy oraz odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości. Objawy mogą być czasem powodowane przez inne czynniki.

3. Nudności

Mogą (ale nie muszą) pojawić się także i wymioty. Kiedy twój system trawienny jest zmieniony chorobowo, pożywienie nie jest trawione tak jak należy, no i  mamy gotowe zapalenie trzustki. Uczucie dyskomfortu w takiej sytuacji jest normalne.

4. Ból głowy

Normalną rzeczą jest także odczucie zmęczenia, irytacji, problemy z koncentracją i nagłe bóle głowy. To wszystko jest spowodowane atakiem na twój system immunologiczny, a jego efekty są odczuwalne natychmiastowo.

5. Utrata wagi

odporJeśli pokarm, który spożywasz nie jest odpowiednio trawiony, organizm nie będzie w stanie wchłonąć z niego odpowiednich składników odżywczych. Trzustka jest niszczona przez swoje własne enzymy lub zostaje zablokowana przez kamienie woreczka żółciowego. Nic więc dziwnego, że osoby, które cierpią na choroby związane z trzustką zaczynają tracić na wadze, pomimo niezmienionej diety.

6. Częstoskurcz

Masz przyspieszony rytm serca, oddychasz szybciej, to wszystko może być spowodowane rosnącym osłabieniem twojego ciała. Układ odpornościowy nie ma już wystarczającego zapasu energii, a to zmusza serce do szybszego oddechu. W takiej sytuacji możesz odczuwać duszności oraz mieć nieprawidłowy puls. Należy to kontrolować.

Co powoduje choroby trzustki?

 2#: tabletki-trzustka.jpg

Badania dowodzą, że 80% wszystkich zapaleń trzustki, jest spowodowana przede wszystkim przez kamienie woreczka żółciowego i złe nawyki zdrowotne. Kamienie woreczka żółciowego blokują kanały, tym samym uniemożliwiając trzustce wypełnianie swoich funkcji.

Jeśli chodzi o dietę, to spożywanie zwiększonych ilości tłuszczów i nadużywanie alkoholu skutkuje nieodwracalnymi uszkodzeniami trzustki. Należy o tym pamiętać. Inne przyczyny zapaleń trzustki to na przykład niewydolność nerek,  Lupus, mukowiscydoza oraz destrukcyjne działanie niektórych leków.

W jaki sposób mogę zadbać o swoją trzustkę?

 2#:brokuły-trzustka.jpg

 • ogranicz ilość cukrów rafinowanych i mąki w spożywanych pokarmach
 • jeśli palisz, koniecznie rzuć ten nałóg. Jest to absolutnie niezbędne w profilaktyce raka trzustki
 • unikaj napojów alkoholowych. Jeden kieliszek wina, według dietetyków, może przynieść korzystne efekty dla twojego organizmu, ale notoryczne przekraczanie tej dawki, może w krótkim czasie zniszczyć twoją trzustkę. Unikaj alkoholu w trosce o swoje zdrowie.
 • spożywaj produkty bogate w błonnik, zwłaszcza te pełnoziarniste
 • unikaj czerwonego mięsa
 • wprowadź do swojej diety warzywa kapustne tj. brokuły, kalafior, kapustę, rzeżuchę i brukselki. Warzywa te są idealne dla twojej trzustki, pomagają też przeciwdziałać rakowi.
 • staraj się nie przybierać na wadze
 • zapobiegaj cukrzycy
 • Dieta bogata w białka jest niezastąpiona jeśli chodzi o leczenie i przeciwdziałanie chorobom trzustki. Staraj się zawsze dostarczać jak najwięcej białka swojemu organizmowi, zwłaszcza przez spożywanie roślin strączkowych i ryb. Jeśli jesz mięso, upewnij się, że jest ono z indyka. Jest zdrowsze i zawiera mniej tłuszczu.
WIĘCEJ DLA CIEBIE