Odgrzewanie potraw czasami może Ci zaszkodzić

Odgrzewanie potraw jest dobrym sposobem, aby zaoszczędzić pieniądze i uniknąć marnotrawstwa. Niemniej jednak warto wiedzieć o tym, że niektóre produkty żywnościowe po powtórnym odgrzaniu mogą Ci zaszkodzić i spowodować różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Odgrzewanie potraw czasami może Ci zaszkodzić
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odgrzewanie różnego rodzaju potraw jest bardzo powszechnym zwyczajem, który jest stosowany przez wiele osób w celu spożycia danego posiłku w późniejszym terminie lub zmniejszenia marnotrawstwa żywności.

Choć jest to zjawisko praktykowane od wielu dziesiątek lat na całym świecie, to jednak zupełnie niedawno wyniki przeprowadzonych badań wykazały niezbicie, że odgrzewanie jedzenia może okazać się w niektórych przypadkach szkodliwe dla zdrowia.


Zazwyczaj wiąże się to z niegroźnymi stosunkowo dolegliwościami, jednak niekiedy stopień zagrożenia może być dość wysoki – warto zatem poznać wszelkie okoliczności, w jakich odgrzewanie produktów żywnościowych nie jest polecane.

European Food Information Council (Europejska Rada Informacji o Żywności) wydała nie tak dawno specjalne oświadczenie, w którym stwierdziła, że taka sytuacja znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na choroby, których źródłem jest żywność.

Możliwe jest także wystąpienie innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, kolki, gazy, czy też bóle brzucha, biegunka i wymioty.

Wzdęcia

Ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sporo produktów żywnościowych, z których korzystają na co dzień nie powinno być ponownie odgrzewanych.

Zamierzamy w dzisiejszym artykule zaprezentować Ci 6 popularnych składników potraw, w przypadku których powtórne odgrzewanie nie jest zalecanym posunięciem.

1. Odgrzewanie potraw – ryż może okazać się szkodliwy

Ryż jest jednym z produktów żywnościowych, dla których odgrzewanie wydaje się być prostą i nieskomplikowaną procedurą, a więc niezwykle popularną.

Wprawdzie konsystencja oraz smak ryżu doskonale utrzymują się również w temperaturze pokojowej, to jednak jego ziarna mogą zawierać niekiedy nawet spore ilości przetrwalników bakterii.

Mogą one powodować zatrucie, jako że po ogrzaniu ich do określonej temperatury rozpoczną gwałtowne namnażanie się.

Ryż

Po ugotowaniu ryżu wystawienie go ponownie na działanie wysokich temperatur.

Naukowcy twierdzą, że wartością graniczną jest 50 ° C znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u osoby, która go zje oznak lekkiego zatrucia pokarmowego.

Ryż najlepiej jest zjeść od razu po jego ugotowaniu, nie później, niż w ciągu 24 godzin od momentu jego przyrządzenia.

Zatrucie ryżem powoduje dyskomfort i ból żołądka, zapalenie jelit, a w najgorszych przypadkach także silne wymioty i biegunkę.

2. Ziemniaki

Ziemniaki to naprawdę bardzo popularne i pożywne jedzenie, które znakomicie sprawdza się zarówno jako składnik potraw przygotowanych na ciepło, jak i na zimno. Ryzyko pojawia się jednak w momencie, gdy przychodzi pora na odgrzewanie ziemniaków na patelni lub w kuchence mikrofalowej.

Nie zaleca się także przechowywania uprzednio ugotowanych ziemniaków przez dłuższy czas poza lodówką.

Zawierają one bowiem liczne zarodniki grzybów, które „uaktywniają” się po powtórnym podgrzaniu ziemniaków, a gdy już znajdą się wtedy wewnątrz ludzkiego organizmu, rozpoczynają się namnażać.

Powodują tym samym dyskomfort ze strony układu pokarmowego i objawy zatrucia.

Najlepsze sposoby na uniknięcie konieczności wyrzucenia ziemniaków, jakie pozostały Ci po posiłku – można je ubić lub pokroić i użyć w charakterze składnika jednej z wielu popularnych sałatek jarzynowych przygotowywanych i podawanych na zimno.

3. Seler

Wiele osób chętnie wykorzystuje seler w postaci surowej, ponieważ nadaje on ciekawy smak sałatkom i zupom. Jednak podczas zastosowania w przepisach wymagających gotowania lub choćby tylko podgrzewania, najlepiej zjeść całą przygotowaną porcję zaraz po przyrządzeniu.

Dzięki temu uda Ci się uniknąć ryzyka zatrucia, jakie niesie ze sobą ponowne odgrzewanie seleraTa bulwa zawiera spore ilości azotanów, które poddane działaniu ciepła przekształcają się w azotyny.

To zjawisko nie jest jeszcze niczym godnym uwagi, ale po ostygnięciu selera, a następnie ponownym jego podgrzaniu znajdujące się w nim azotyny rozpadają się na inne związki chemiczne. Wśród których znajdują się takie, które są szkodliwe dla Twojego zdrowia.

Warto pamiętać o tym, że w większych stężeniach związki te znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory.

4. Buraki

Buraki to bardzo popularne warzywa, które były niezwykle cenione w medycynie naturalnej ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów.

Buraki

Problem pojawia się, gdy są one przyrządzane w wysokich temperaturach.

Podobnie jak seler, buraki zawierają niewielkie ilości azotanów, które po dwóch obróbkach termicznych zamieniają się w związki chemiczne o właściwościach rakotwórczych.

Oznacza to, że ponowne odgrzewanie buraków nie jest do końca dobre dla Twojego zdrowia.

Z drugiej strony eksperci z branży spożywczej sugerują, że najlepszym sposobem wykorzystania właściwości tego warzywa jest spożywanie ich na surowo w sałatkach lub przyrządzanie na ich bazie różnego rodzaju soków i koktajli warzywno-owocowych.

5. Mięso z kurczaka

Aby bezpiecznie spożywać mięso z kurczaka, powinieneś naprawdę skrupulatnie upewnić się, aby upewnić się, że zostało ono dokładnie ugotowane.

Salmonella jest bakterią, która u ptaków spotykana jest niezwykle często, a samo tylko podgrzanie mięsa drobiowego bez jego ugotowania lub usmażenia znacznie zwiększa ryzyko groźnej dla Twojego zdrowia infekcji.

Upewnij się, że wszystkie kawałki mięsa zostały dobrze ugotowane i że nie pozostały żadne miejsca, które mają wyraźnie różowe zabarwienie lub są soczyste.

Aby uniknąć problemów z funkcjonowaniem układu pokarmowego należy zjeść mięso kurczaka zaraz po jego przyrządzeniu.

Kurczak

Najgorszym możliwym rozwiązaniem jest odgrzewanie takiego mięsa, należy go za wszelką cenę unikać.

Kurczak jest jednym z tych rodzajów produktów spożywczych, który może powodować silne nudności i bóle żołądka, jeśli nie zostanie prawidłowo przyrządzony i poddany obróbce termicznej.

Chociaż smak takiego mięsa dobrze się utrzymuje po podgrzaniu, to jednak znaczącej zmianie ulega struktura jego białek. Efekt końcowy, jaki daje odgrzewanie mięsa drobiowego może powodować negatywne reakcje w żołądku i w dalszym odcinku Twojego układu pokarmowego.

Jeśli nie jesteś w stanie zjeść całej porcji za jednym zamachem, możesz rozważyć jej późniejsze odgrzewanie, ale maksymalnie do temperatury pokojowej (posiłek musi być letni, nie może być gorący).

6. Grzyby

Białka, z których zbudowane są grzyby ulegają łatwemu rozpadowi w wyniku działania enzymów i niektórych mikroorganizmów. Ich intensywność nasila się wraz ze wzrostem temperatury tkanki grzyba.

Z tego też powodu nie należy po ugotowaniu przechowywać grzybów w temperaturze pokojowej.

Powinieneś też za wszelką cenę pominąć odgrzewanie lub ponowne gotowanie grzybów już uprzednio poddanych obróbce termicznej. Zmiany, jakie zachodzą podczas tego procesu w ich strukturze mogą spowodować stan zapalny w jamie brzusznej, wzdęcia, a w niektórych przypadkach także biegunkę.

Jednak nie stanowi to istotnego problemu, jeśli będziesz pamiętać o tym, że podczas przyrządzania grzybów należy za każdym razem podgrzać je do temperatury przekraczającej 70 ° C.

Taka procedura zlikwiduje wszelkie szkodliwe związki i drobnoustroje występujące we wnętrzu grzybów.

Podgrzewanie w mikrofalówce

Składniki ulegają zmianom

Na zakończenie naszego artykułu prezentujemy ogólne zalecenie. Powinieneś zawsze pamiętać, że właściwości poszczególnych składników wchodzących w skład każdej z potraw są różne.

Mogą one ulegać różnym zmianom pod wpływem wysokich temperatur. Powinieneś mieć na uwadze składniki, o jakie oparte jest Twoje danie, zanim zdecydujesz się na jego ponowne odgrzewanie.

Po prostu, jak zaprezentowaliśmy powyżej, niektóre potrawy po ponownym podgrzaniu mogą okazać się niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Pamiętaj także, aby dobrze przykryć swoje jedzenie następnym razem, gdy będzie konieczne jego odgrzewanie. W ten sposób ciepło równomiernie rozprowadzi się po całej potrawie i zostanie ona podgrzana równomiernie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Song P., Wu L., Guan W., Dietary nitrates, nitrites and nitrosamines intake and the risk of gastric cancer: a meta analysis. Nutrients, 2015. 7 (12): 9872-95.
  • Bula Rudas FJ., Rathore MH., Maraqa NF., Salmonella infections in childhood. Adv Pediatr, 2015. 62 (1): 29-58.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.