Czego nie odgrzewać? - 7 produktów

Warzywa najlepiej jest spożywać na surowo, jednak jeśli podajesz je gotowane, pamiętaj - nie odgrzewaj ich!
Czego nie odgrzewać? - 7 produktów
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Na świecie każdego dnia marnują się tony jedzenia, często więc zamiast wyrzucać produkty wolimy je odgrzewać. Oczywiście jest to dobra metoda walki z marnotrawieniem żywności w czasach, gdy wciąż w wielu miejscach na świecie ludzie umierają z głodu. Jednak odgrzewanie to nie jedyne rozwiązanie.

Istnieją bowiem produkty, których nie powinno się odgrzewać i które zdecydowanie lepiej przygotować w inny sposób. Już dzisiaj poznasz listę 7 produktów, których odgrzewanie może wydobywać z nich toksyczne substancje i tym samym wywoływać zagrożenie dla Twojego zdrowia.

Czego nie odgrzewać? – 7 produktów

1. Szpinak

Zdecydowanie najlepiej jest jeść świeży i dojrzały szpinak. Istnieje wiele przepisów na jego wykorzystanie, w tym do smoothies, sałatek i kremowych sosów, dzięki którym wykorzystasz zdrowotne właściwości tego warzywa. Dlaczego nie wolno odgrzewać szpinaku?

Liście szpinaku - nie można ich odgrzewać

Obecny w nim azotan przekształca się wówczas w azotyn, który może być bardzo szkodliwy dla Twojego organizmu.

2. Seler

Seler zazwyczaj jest spożywany na surowo, tak jak szpinak. Jednak bywa również dodawany do zup i gorących sosów. W takiej sytuacji najlepiej jest jeść te potrawy od razu po przyrządzeniu i unikać sytuacji, w których trzeba by je odgrzewać.

Seler również zawiera azotan, który przekształcony w azotyn może być toksyczny.

Azotyny to związki uważane za potencjalnie rakotwórcze, należy więc bardzo uważać, by nie spożywać ich w nadmiarze. Niezależnie od tego, aby skorzystać z właściwości selera, najlepiej jest jeść go na surowo.

3. Jajka

Jajka są łatwe do przygotowania i raczej podaje się ich niewielkie ilości, rzadko więc zdarza się, aby trzeba było je odgrzewać. Jeśli jednak przyjdzie Ci to do głowy, lepiej zrezygnuj z takiego pomysłu, gdyż tracą one wówczas swój smak i konsystencję.

Jajka na talerzu

Warto także dodać, że z odgrzewanych jajek mogą uwalniać się toksyczne związki.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj ten przepyszny przepis na: Krem z brokułów z jajkami w koszulkach

4. Buraki

Przez wiele lat buraki znajdowały się w centrum zainteresowania wielu naukowców, którzy uznali je za doskonałe źródło substancji odżywczych i przeciwutleniaczy.

Buraki zawierają także jednak minimalne ilości azotanów, które nie są szkodliwe, ale pod wpływem wysokich temperatur mogą przekształcać się azotyny.

Większość ekspertów do spraw żywienia zaleca spożywanie buraków w świeżych sokach, smoothies czy sałatkach.

5. Ziemniaki

Ziemniaki zawierają wiele substancji odżywczych korzystnych dla Twojego zdrowia, oczywiście tak długo, jak spożywasz je z umiarem. Są one bowiem bogate w węglowodany, przez co w nadmiarze mogą zaszkodzić Twojej wadze.

Ziemniaki, nie warto ich odgrzewać

Oprócz tego musisz wiedzieć także, że ziemniaków nie należy odgrzewać, ponieważ tracą wtedy swój smak oraz właściwości odżywcze. Stają się ponadto ciężkostrawne.

Dobra wiadomość jest taka, że niezjedzone ziemniaki z obiadu możesz wykorzystać na wiele innych sposobów, wystarczy użyć kreatywności – może skusisz się na puree?

6. Grzyby

Jadalne grzyby nigdy nie powinny być odgrzewane, ponieważ mogą wywoływać niestrawność, a nawet problemy z układem krążenia. Grzyby to bardzo zdrowe i naturalne produkty, jednak należy je spożywać tylko świeże.

Aby uniknąć ich wyrzucania i marnowania, pamiętaj, by przygotowywać taką ilość, jaką będziesz w stanie zjeść.

7. Kurczak

Kurczak to bardzo ważny element zdrowej i zbilansowanej diety,  głównie ze względu na swoją zawartość protein. Niestety odgrzewany kurczak traci swoją świeżość, a jego skład znacznie się zmienia, co może powodować problemy trawienne .

kurczak

Dokładnie tak jak w przypadku grzybów – przygotuj tyle kurczaka, ile zamierzasz zjeść. Jeśli zostaną Ci jednak jakieś resztki, możesz je odgrzać, ale tylko w niskiej temperaturze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.    Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.