Ryby, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu!

· Kwiecień 12, 2016
Mimo tego, że uważany jest za rarytas, kawior niskiej jakości może spowodować zatrucie organizmu. 

Ryby są jednym z najzdrowszych produktów. Potwierdzono, że zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe, białka i antyoksydanty, które wspierają układ sercowo-naczyniowy i ogólny stan organizmu.

Ostatnimi laty ryby spożywane są dużo częściej. Szczególnie dlatego, że są źródłem Omega 3.

Jakie ryby mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu!

Niestety, przemysł spożywczy nie zwraca uwagi na zdrowie konsumentów i od kilku lat prowadzi sprzedaż gatunków, które mogą zawierać rtęć, antybiotyki i substancje rakotwórcze.

Pytanie tylko… Jakie to ryby? Dzisiaj przedstawimy Wam 7 przykładów, których powinno się raczej unikać.

1. Ryby, takie jak czerwony tuńczyk

Tuńczyk

Czerwony tuńczyk zawiera spore ilości rtęci, która działa rakotwórczo. Ale jak to możliwe? Podobnie jak inne gatunki morskie, tuńczyk gromadzi toksyczne związki, metale obecne w stworzeniach, którymi się żywi. Rtęć jest magazynowana i wraz z tuńczykiem trafia na nasz stół.

Przeczytaj też: Obniż swój cholesterol w naturalny sposób

2. Panga

Tej ryby powinno się całkowicie unikać. Od kilku lat panga stała się szalenie popularna w wielu sklepach, ale powinnaś jednak wiedzieć, że bardzo szkodzi Twojemu zdrowiu.

Hodowana jest w rzecze Mekong – jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek świata. Niejednokrotnie udowodniono, że pangi karmione są martwymi rybami, resztkami kości i mąką, która pozostawia wiele do życzenia.

3. Sum

Ryby i owoce morza

Jeżeli sum pochodzi z Wietnamu, powinnaś wiedzieć, że wiele ryzykujesz. Dlaczego? W Wietnamie wykorzystuje się antybiotyki, które w innych krajach są zabronione ze względu na ich wpływ na zdrowie.

Tego typu substancje są gromadzone przez ryby, a następnie trafiają na nasze stoły, mogąc powodować dotkliwe skutki uboczne.

4. Rekin

Rekin serwowany jest w wielu restauracjach jako bardzo kosztowny i egzotyczny przysmak. Ale uwaga! Zjadając rekina wspierasz jego nielegalny połów, który niesie za sobą ogromne szkody ekologiczne.

Mało tego! Weź pod uwagę, że rekiny żywią się mniejszymi rybami, które mogą zawierać duże ilości rtęci.

5. Kawior

To jeden z najbardziej kosztownych rarytasów. Ale uwaga! Ze względu, że stał się bardzo popularny, jego jakość znacznie zmalała, ponieważ hodowany jest w wodach wyjątkowo zanieczyszczonych. Jeżeli nie wiesz jakiego pochodzenia jest kawior, lepiej nie ryzykuj, bo możesz doświadczyć poważnych konsekwencji.

Warto przeczytać: Białe produkty, których lepiej unikać!

6. Rozdymkowate

Znane są jako „najniebezpieczniejszy na świecie przysmak kulinarny”. Ryby z rodziny rozdymkowatych są daniem egzotycznym, zwłaszcza w Japonii. Niedawno odkryto, że we wnętrzu tych ryb znajduje się jedna z najbardziej zabójczych trucizn, zwana tetrodotoksyną.

Wspomniana substancja umiejscowiona jest głównie w wątrobie, jajnikach i skórze, dlatego też ugotowanie tej ryby jest niezwykle trudne i niebezpieczne. Trucizna nie znika nawet po obróbce cieplnej, ani po usunięciu wspomnianych organów. Ryzyko jest niezwykle wysokie.

Tetrodotoksyna powoduje niekontrolowane skurcze mięśni, zwłaszcza tych klatki piersiowej i przełyku, powodując śmierć poprzez uduszenie.

7. Łosoś hodowlany

Łosoś

Łosoś hodowany w niewoli to taki, który żyje z zatłoczonych i przepełnionych bakteriami małych zbiornikach wodnych. Zazwyczaj są żywione sztucznymi substancjami, a higiena pozostawia wiele do życzenia. Z całą pewnością negatywnie wpływa na nasz organizm.