Ryby, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu!

Mimo tego, że uważany jest za rarytas, kawior niskiej jakości może spowodować zatrucie organizmu. 
Ryby, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu!
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ryby są jednym z najzdrowszych produktów. Potwierdzono, że zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe, białka i antyoksydanty, które wspierają układ sercowo-naczyniowy i ogólny stan organizmu.

Ostatnimi laty ryby spożywane są dużo częściej. Szczególnie dlatego, że są źródłem Omega 3 i stanowią świetny zamiennik tradycyjnego mięsa.

Jakie ryby mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu?

Niestety, przemysł spożywczy nie zwraca uwagi na zdrowie konsumentów i od kilku lat prowadzi sprzedaż gatunków, które mogą zawierać rtęć, antybiotyki i substancje rakotwórcze.

Pytanie tylko… Jakie to ryby? Dzisiaj przedstawimy Wam 7 przykładów, których powinno się raczej unikać.

1. Czerwony tuńczyk

Czerwony tuńczyk zawiera spore ilości rtęci, która działa rakotwórczo. Ale jak to możliwe?

Tuńczyk

Podobnie jak inne gatunki morskie, tuńczyk gromadzi toksyczne związki, metale ciężkie obecne w stworzeniach, którymi się żywi. Rtęć jest magazynowana i wraz z tuńczykiem trafia na nasz stół.

2. Ryby pełne toksyn: Panga

Tej ryby powinno się całkowicie unikać. Od kilku lat panga stała się szalenie popularna w wielu sklepach, ale powinnaś jednak wiedzieć, że bardzo szkodzi Twojemu zdrowiu.

Hodowana jest w rzecze Mekong – jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek świata. Niejednokrotnie udowodniono, że pangi karmione są martwymi rybami, resztkami kości i mąką, która pozostawia wiele do życzenia.

3. Sum

Jeżeli sum pochodzi z Wietnamu, powinnaś wiedzieć, że wiele ryzykujesz. Dlaczego? W Wietnamie wykorzystuje się antybiotyki, które w innych krajach są zabronione ze względu na ich wpływ na zdrowie.

Ryby na talerzu

Tego typu substancje są gromadzone przez ryby, a następnie trafiają na nasze stoły, mogąc powodować dotkliwe skutki uboczne.

4. Rekin

Rekin serwowany jest w wielu restauracjach jako bardzo kosztowny i egzotyczny przysmak. Ale uwaga! Zjadając rekina wspierasz jego nielegalny połów, który niesie za sobą ogromne szkody ekologiczne.

Mało tego! Weź pod uwagę, że rekiny żywią się mniejszymi rybami, które mogą zawierać duże ilości rtęci.

5. Kawior

To jeden z najbardziej kosztownych rarytasów. Ale uwaga! Ze względu, że stał się bardzo popularny, jego jakość znacznie zmalała, ponieważ hoduje się go w wodach wyjątkowo zanieczyszczonych.

Jeżeli nie wiesz, jakiego pochodzenia jest kawior, lepiej nie ryzykuj, bo możesz doświadczyć poważnych konsekwencji.

6. Ryby: Rozdymkowate

Nazywane “najniebezpieczniejszym na świecie przysmakiem kulinarnym”. Ryby z rodziny rozdymkowatych są daniem egzotycznym, zwłaszcza w Japonii. Niedawno odkryto, że we wnętrzu tych ryb znajduje się jedna z najbardziej zabójczych trucizn, zwana tetrodotoksyną.

Wspomniana substancja znajduje się głównie w wątrobie, jajnikach i skórze, dlatego też ugotowanie tej ryby jest niezwykle trudne i niebezpieczne. Trucizna nie znika nawet po obróbce cieplnej, ani po usunięciu wspomnianych organów. Ryzyko jest niezwykle wysokie.

Tetrodotoksyna powoduje niekontrolowane skurcze mięśni, zwłaszcza tych klatki piersiowej i przełyku, powodując śmierć poprzez uduszenie.

7. Łosoś hodowlany

Łosoś hodowany w niewoli to taki, który żyje w zatłoczonych i przepełnionych bakteriami małych zbiornikach wodnych.

Łosoś na talerzu

Zazwyczaj są żywione sztucznymi substancjami, a higiena pozostawia wiele do życzenia. Z całą pewnością negatywnie wpływa na nasz organizm.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • North Caroline Deparment of Health & Human Services. Division of Public Health. What fish are safe to eat?. (2013).
  • epi.publichealth.nc.gov/oee/mercury/safefish.pdf

  • W. Becker, PO. Darnerud, K. Petersson-Grawé. Risks and Benefits of Fish Consumption. (2007).
  • livsmedelsverket.se/globalassets/publikationsdatabas/rapporter/2007/2007_12_risks_and_benefits_of_fish_consumption.pdf

  • J. Field-Cortazares, R. Calderón-Campos, J. Seijo-y Moreno. Envenamiento por pez globo. (2009).
  • medigraphic.com/pdfs/bolclinhosinfson/bis-2009/bis091f.pdf

    • Calder Philip C., Omega 3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans, 2017. 45 (5): 1105-1115.
    • Indumathi SM., Khora SS., Toxicity assessment and screening of tetrodotoxin in the oblong blowfish (takifugu oblongus) from the tamil nadu coast of bay of bengal, india. Asian Pac J Trop Med, 2017. 10 (3): 278-284.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.