Jajka – ile można ich zjeść tygodniowo?

Liczba jajek, które możemy zjeść w ciągu tygodnia jest określona między innymi przez naszą dietę oraz to, czy ćwiczymy fizycznie - w takim przypadku powinniśmy jeść nieco więcej białka.
Jajka – ile można ich zjeść tygodniowo?

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia, 2019

Jajka – czy ich jedzenie jest bezpieczne dla zdrowia? Ile sztuk można zjeść na tydzień? Czy można jeść jajka codziennie? Raz na tydzień? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na większość typowych pytań i wątpliwości dotyczących jajek.

Mimo tego, że są one naturalnym produktem, pożywnym i zdrowym, to jednak musimy nauczyć się jeść. Chodzi tu o sposób pozwalający nam wykorzystać wszystkie ich cenne dla naszego zdrowia właściwości.

Jajka ekologiczne

Warunki, w których kury żyją i są karmione są dziś naprawdę straszne, co wpływa bezpośrednio na jakość jaj, które kupujemy.

Jajka

Dlatego też zalecamy wybieranie jaj z gospodarstw ekologicznych lub z wolnego wybiegu. Zwracajmy uwagę, czy są odpowiednio oznakowane. Dzięki temu mamy pewność, że kupowane jaja pochodzą od kur hodowanych w zdrowszych warunkach.

Wystarczy porównać dwa jajka, jedno ekologiczne i jedno standardowe ze sklepu. Pozwoli nam to przekonać się na własne oczy, że ich rozmiar, kolor i smak różnią się wręcz diametralnie.

Ile więc jajek możemy zjeść?

Nie wszyscy ludzie powinni zjadać taką samą liczbę jajek, ale można ogólnie stwierdzić, że zaleca się spożywanie od trzech do pięciu jajek tygodniowo.

  • Na przykład osoba jedząca niewiele mięsa lub ryb może zjeść większą liczbę jajek w celu dostarczenia organizmowi niezbędnych ilości białka.
  • Osoba wykonująca wiele intensywnych ćwiczeń fizycznych może spożywać więcej jajek z uwagi na ich wysoką zawartość białka.
  • Osoby z nadwagą powinny ograniczyć liczbę zjadanych żółtek, ponieważ jest ono częścią jajka o największej zawartości tłuszczu.

Wartość odżywcza

  • Jaja cechują się wysoką wartością odżywczą.
  • Są one niezwykle bogate w wysokiej jakości biologicznej białko, co oznacza, że zawiera ono wszystkie niezbędne aminokwasy wymagane przez nasz organizm.
  • Jajka zawierają także wszystkie witaminy z grupy B (B1, B3, B12, kwas foliowy, biotynę) oraz witaminy A, E i D.
  • Zawierają również cenne składniki mineralne, takie jak magnez, potas, selen, cynk, fosfor i żelazo.
    Jajka w foremce
  • Większość z wymienionych składników występuje przede wszystkim w żółtku jaj, podczas gdy białko jajek zawiera jak można byłoby się spodziewać po jego nazwie głównie białko.
  • I na koniec należy wspomnieć o tym, że jajka są produktem spożywczym o wysokiej zasadowości, co jest bardzo pozytywną cechą z uwagi na ogólnie kwasowy odczyn naszych organizmów. Ale z drugiej strony zaletę tę traci się podczas procesu smażenia jajka lub serwowania go na słodko.

Jak gotować jajka?

Jajko w kuchni oferują naprawdę wiele możliwości. Możemy przygotować je między innymi w następujący sposób:

  • Na twardo: zalecamy gotować jajka przez chwilę, a potem zostawić je w gorącej wodzie, co pozwoli uniknąć szarego koloru żółtka i charakterystycznego zapachu siarki.
  • Smażone: zawsze smaż jaja na oliwie z oliwek lub oleju kokosowym (z pierwszego tłoczenia na zimno).
  • Na miękko.
  • Omlet lub hiszpańska tortilla: z ziemniakami, cukinią, bakłażanem, szpinakiem, itp.
  • Jajecznica: z grzybami, z czosnkiem, itp.

Ponadto, jaja mogą być stosowane jako składnik ciastek, deserów i słodyczy, słonych ciastek, itp. Przy szacowaniu liczby zjadanych jajek musimy również wziąć pod uwagę te potrawy.

Tortilla

I na koniec możemy także zetrzeć na tarce jaja na twardo i dodawać je do sałatek lub innych zimnych dań. Można też podawać je z majonezem, tuńczykiem, krewetkami, itp.

Ciekawostki na temat jajek

  • Żółtka jaj są jednym z nielicznych pokarmów zawierających witaminę D, która jest niezbędna do skutecznego wchłaniania wapnia, a którą można także uzyskać podczas opalania się.
  • Jajka zawierają składniki odżywcze pomagające zapobiegać problemom ze wzrokiem, w szczególności zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej.
  • Dzięki zawartości selenu i cynku jajka również pełnią rolę jako środek poprawiający wygląd, ponieważ przyczyniają się do szybszej regeneracji tkanki skóry, włosów i paznokci.
  • W niektórych krajach jaja mają kod numeryczny naniesiony na skorupkę, dzięki któremu możemy uzyskać informację na temat sposobu hodowli kur. W Polsce dla przykładu odpowiada za to pierwsza cyfra numeru na jajku.
  • Jeśli wynosi ona 0, to mamy do czynienia z jajkiem ekologicznym, wraz ze wzrostem wartości mamy do czynienia z pogorszeniem warunków hodowli. Liczba 3 oznacza jajka uzyskiwane metodą przemysłową – a więc najmniej zdrowe.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.