Zapalenie uchyłków - jak z nim walczyć

Jeżeli podejrzewasz, że cierpisz na zapalenie uchyłków, udaj się do lekarza. Następnie możesz uzupełnić zalecane leczenie naszymi naturalnymi metodami.
Zapalenie uchyłków - jak z nim walczyć

Ostatnia aktualizacja: 06 lutego, 2017

Zapalenie uchyłków to choroba, która dotyka Twój układ trawienny. Pojawia się, kiedy “woreczki” w ściankach jelitowych, zwanych uchyłkami, ulegają stanu zapalnemu.

Specjaliści nie wiedzą co dokładnie powoduje zapalenie uchyłków. Jednakże wierzy się, że pojawia się w wyniku zbyt dużego parcia podczas defekacji. To wywiera nacisk na ścianki jelit powodując podrażnienia i zapalenia.

Najpopularniejsze symptomy to:

  • Krew w stolcu
  • Biegunka
  • Zaparcia
  • Mdłości
  • Uczucie szczypania
  • Ból podczas dotykania podbrzusza

Jeżeli cierpisz na zapalenie uchyłków, zapewne chciałbyś zmniejszyć objawy i pozbyć się tej dolegliwości. Najpierw porozmawiaj z lekarzem. Następnie wypróbuj kilka z tych domowych remediów, które pomogą Ci zmniejszyć dyskomfort.

Ziemniaki na zapalenie uchyłków

ziemniaki

Jeżeli chodzi o smak, ziemniaki być może są jednym z najnudniejszych warzyw. Mimo to, kiedy borykasz się z zapaleniem uchyłków, jedzenie ziemniaków jest szczególnie zalecane.

A to z powodu dużej zawartości czynników przeciwzapalnych oraz skrobi, które ułatwiają trawienie. 

Pamiętaj, ze nie jest najlepszym sposobem jadanie ich przysmażanych. Jeżeli właśnie to planowałeś zrobić, bądź świadom, że tłuszcz jeszcze pogorszy Twój stan. Ponadto smażenie neutralizuje wszelkie korzyści płynące z tych warzyw.

Najlepiej jeść je pieczone, grillowane lub z wody.

Papaja i gruszki

To jedne z najlepszych owoców na trawienie. Na dodatek papaja i gruszka to przepyszna kombinacja.

Te owoce wspomagają Twoją okrężnicę, a to dzięki naturalnym związkom, jakie zawierają. Ponadto są pełne składników odżywczych.

Polecamy papaję i gruszkę z jeszcze jednego powodu. Oba te owoce są niezwykle bogate w błonnik. Dodatkowo zawierają dużo witamin i minerałów. Te składniki pomogą Ci zwalczyć zapalenie uchyłków.

Witamina C

Twój organizm potrzebuje dużej ilości witaminy C. Wykorzystuje ją do wielu procesów wewnętrznych. Z tego powodu powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzienne spożycie witaminy C.

Oprócz wielu innych funkcji, witamina ta pomaga Twojemu ciału w wytwarzaniu nowych komórek, stymuluje Twój system nerwowy oraz jest wykorzystywana w niemal wszystkich funkcjach organizmu.

Jęczmień

jęczmień

Kiedy chorujesz na zapalenie uchyłków, to najlepszy rodzaj zboża, jaki możesz włączyć do swojej diety.

Jęczmień posiada właściwości przeciwzapalne. Ponadto zawiera inne składniki pomagające walczyć z tym schorzeniem. Niemniej jednak powinieneś pamiętać, że jeśli cierpisz na zapalenie uchyłków, inne rodzaje zbóż mogą się okazać dla Ciebie szkodliwe.

Jęczmień może być dodawany do zup, gulaszy, oraz wszystkiego, o czym tylko sobie pomyślisz. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia.

Nie masz żadnych wymówek, aby nie włączyć jęczmienia do swoich nawyków żywieniowych.

Czosnek

Czosnek to jeden z najpopularniejszych naturalnych remediów. Ludzie stosują go w leczeniu niezliczonych ilości schorzeń, włączając zapalenie uchyłków.

Aktywne związki zawarte w czosnku są niezwykle silne. Chronią Twoje ciało przed wszelkimi infekcjami.

Czosnek pomaga zwalczać zapalenia w układzie trawiennym. Poza tym, stosując to naturalne remedium, możesz zmniejszyć ilość zażywanych antybiotyków.

Unikaj ostrego jedzenia

Jeżeli lubisz ostre jedzenie lub dobrze doprawione potrawy, musisz z nich zrezygnować, aż nie poczujesz się lepiej. Ostre jedzenie jest jednym z powodów dlaczego ludzie mają trudności z całkowitym zwalczeniem zapalenia uchyłków.

Ostre przyprawy jeszcze bardziej nasilają zapalenie, co wydłuża proces leczenia oraz potęguje dokuczliwe objawy.

Zatem musisz poświęcić kilka rzeczy, zanim całkowicie nie wyzdrowiejesz. Naprawdę warto.

Oregano

oregano

Doprawianie wszystkich posiłków oregano może być dobrym pomysłem. Ta przyprawa przynosi znaczącą ulgę wszystkim chorującym na zapalenie uchyłków. Oregano posiada znakomite właściwości bakteriobójcze. To pomoże Ci się pozbyć wszelkich pasożytów oraz infekcji przewodu pokarmowego.

Ponadto, dzięki oregano szybciej pozbywasz się toksyn z organizmu.

Od tego momentu wszystko powoli wraca do normy, a Ty nie musisz się dłużej borykać z tą nieprzyjemną chorobą.

Olej rycynowy

Dobrą metodą na pozbycie się bakterii z Twojej okrężnicy jest jej oczyszczenie, do czego świetnie nadaje się olej rycynowy.

Pamiętaj jednak, że jest niezwykle silny – może zabić również te dobre bakterie w Twoim przewodzie pokarmowym.

Z tego powodu zaleca się jego stosowanie pod okiem specjalisty. Zbyt duża dawka może zaszkodzić zdrowiu.

Znaczenie dobrej diagnozy

Zapalenie uchyłków posiada podobne objawy, co inne dolegliwości układu trawiennego, m.in. choroba Crohna. Z tego powodu bardzo łatwo postawić sobie złą diagnozę.

Jeśli podejrzewasz, że możesz chorować na zapalenie uchyłków, radzimy skontaktować się najpierw z lekarzem. Zapalenie jelita grubego może ukrywać poważniejsze schorzenia.

Jeżeli doświadczasz symptomów, o których pisaliśmy na początku, powinieneś udać się do lekarza. Następnie, możesz zastosować powyższe remedia, uzupełniając leczenie zalecane przez specjalistę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • A., B., M.S., D., R.A., B., G.B., F., & S.A., J. (2013). The role of non-starchy polysaccharides (“soluble” dietary fibre), in particular (1,3;1,4)-beta-glucans and arabinoxylans, in promoting bowel health. Planta Medica.
  • Dahl, C., Crichton, M., Jenkins, J., Nucera, R., Mahoney, S., Marx, W., & Marshall, S. (2018). Evidence for dietary Fibre modification in the recovery and prevention of reoccurrence of acute, uncomplicated diverticulitis: A systematic literature review. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu10020137
  • Gutiérrez-Grijalva, E., Picos-Salas, M., Leyva-López, N., Criollo-Mendoza, M., Vazquez-Olivo, G., & Heredia, J. (2017). Flavonoids and Phenolic Acids from Oregano: Occurrence, Biological Activity and Health Benefits. Plants. https://doi.org/10.3390/plants7010002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.